143 Wanneer we tenslotte ons oordeel in enkele woorden samenvatten, menen we, on- danks de kritiek die we op sommige bladen hebben, te mögen konstateren, dat deze atlas op vele plaatsen inderdaad genoemd mag worden 'een cartografisch produkt dat exactheid en schoonheid aan duidelijkheid paart'. M. A. Allessie R. Schoufour Nachrichten aus dem Karlen- und Vermessungswesen. Reihe I. Deutsche Beiträge und Informa tionen. Verlag des Instituts für Angewandte Geodäsie, Frankfurt a.M.. 17,5 x 24,5 cm. Naar mijn weten is het hierboven genoemde instituut de enige instelling in Europa aan deze kant van het ijzeren gordijn, welke zieh niet alleen bezighoudt met onderzoekingen op het gebied van de kartografie in de ruimste zin van het woord van opname tot en met druk maar ook, welke haar resultaten op uitstekende wijze in vorm en inhoud publiceert en dus voor iedereen toegankelijk maakt1. Ieder, die zieh met de kartografie bezighoudt, zij deze Nachrichten ten zeerste aanbevolen. Behalve Verhandelingen van eigen hand, wordt de lezer op zeer vlugge wijze op de hoogte gesteld van hetgeen er buiten Duitsland op kartografisch gebied plaats vindt. Ik noem b.v. het verslag van E. Gigas Over de Esselte Konferenz in Stockholm, jg. 1956 nr 2, en de reeks voordrachten ge- houden op de Tweede Internationale Kartografische Conferentie in Chicago in 1958, alle in het Duits vertaald en te vinden in de nrs 7 en 8, 1958, en de ter perse zijnde nrs 10 en 11, met in nr 10 de 12 voordrachten betreffende de Kartographische Reliefdarstellung. Intussen is reeds nr 12, 1959, versehenen, dat drie opstellen betreffende de luchtkartografie bevat: a. K.-H. Meine, Die gegenwärtige Situation auf dem Gebiet der Luftfahrt-Kartographie, met 2 kaartknipsels, pp. 5-24. Het geeft in het kort een helder overzicht van de ontwikkeling van de luchtvaartkartografie sedert het tot stand komen van de ICAO (International Civil Aviation Orga nization) in de verschillende landen en in Duitsland in het bijzonder. Zowel de congressen, ge- houden door de ICAO zelf, als ook andere, welke de luchtvaartkartografie op h»n programma hebben staan, passeren de revue. Dat de luchtvaartkartografie in ons land tot op heden weinig belangstelling trekt van enige belangstelling blijkt tenminste niets naar buiten meen ik te mögen opmaken uit het feit, dat in het speciale nummer van de Militaire Spectator 127, 1958, 7. gewijd aan het 45-jarig bestaan van de Koninklijke Luchtmacht geen woord over de luchtvaartkaart is te vinden. Dat er dit jaar een afgevaardigde van de Rijksluchtvaartdienst het congres van de ICAO in april/mei heeft bijgewoond geeft hoop voor de toekomst. Het opstel sluit met een littera- tuurlijst (keuze) van 51 nummers. b. Het tweede opstel is van de hand van H. Knorr, Zur Gestaltung einer neuen Luftfahrtkarte 1 2 000 000, met 6 kaartproefstukken; pp. 30-41. In verband met vluchten op zeer grote hoogte en met zeer grote snelheid meent het Frankfurter instituut, dat binnen het ICAO verband, de be- hoefte aan een luchtvaartkaart op die schaal bestaat. De schrijver geeft aan hoe het instituut de uit- voering van deze kaart denkt. Dit ontwerp is op het dit jaar plaats gehad hebbende ICAO congres te Montreal ter discussie ingezonden. c. Het derde opstel zal allicht meer tot de 'gewone' kartograaf spreken, nl. F. Kranz, Über die Darstellung des Geländes in Luftfahrtkarten-, met 5 kaartproefstukken; pp. 42-63. Ofschoon het opstel in het bijzonder is geschreven met het oog op de luchtvaartkaart, zal de lezer en vooral diegene, die de kartografische studiedagen in Doorn heeft bijgewoond hier met genoegen bovendien een leerzaam overzicht vinden van de ontwikkeling van het afbeelden van het terrein in een plat vlak, van de tijd van Ramses II af. Aan het slot een litteratuurlijst (keuze) van 37 nummers. J- Schokkenkamp l Dit wil niet zeggen, dat men aan de andere kant met de handen in de schoot zit, integendeel

Kartografie | 1960 | | pagina 12