137 komst van het Paedagogisch studiecentrum te Amsterdam. Het oordeel was vleiend. Wanneer wij dan nu hieronder nog diverse opmerkingen naar voren brengen, moet dat niet zozeer als kritiek worden beschouwd. Meer als wensen, die bij herziening in over- weging genomen zouden kunnen worden. Hier volgen ze dan: 1. Doordat Indie Indonesie werd, konden diverse kaarten wegvallen en kwam er plaats voor andere. Daarnaast werden op de blanco achterkanten en eiders nieuwe kaar ten toegevoegd: de prospectus vermeldt 34 geheel nieuwe kaarten! Een grote verbete- ring, maar hoe gaarne hadden wij in plaats van een geologische kaart van Nederland in zwart er een in kleurendruk gehad. Met wij zijn nu eenmaal nooit tevreden een gekleurd geologisch bijkaartje van Zuid-Limburg, een gebied waaraan op de middel- bare school nogal veel aandacht moet worden besteed. 2. Prettig is het, een paar voorbeelden van topografische kaarten te hebben: Elspeet 1 25 000 en Doesburg 1 25 000. De plaats vöör in de atlas is wat vreemd; een leerling van de eerste klas op het Dalton-lyceum zei het op haar manier: ,,He, de wereld begint met Elspeet". Maar de plaats in de atlas is bijzaak; jammer is wel, dat deze twee kaartjes onvolledig zijn. Waarom niet een luchtfoto van Elspeet e.o. en daama kaartjes op ver- schillende schaal van deze Streek? Welk een mooi materiaal, om iets te behandelen over het ontstaan van topografische kaarten. 3. Natuurlijk kunnen wij op school zeker iets 'doen' met deze twee kaartjes. Maar waarom dan niet meer uittreksels van Nederlandse topografische kaarten gegeven? Wij denken bv. aan nederzettingsvormen, aan een landschap voor en nä de ontginning en dergelijke. En dan met een legenda (die nu ontbreekt). Het blad kustvormen is gehandhaafd en zal in klasse 4 zeker zijn diensten bewijzen, al zou enige beperking bij de meeste collega's waarschijnlijk geen bezwaren ontmoeten. Zeker niet, als daarvoor kaarten op sociaal-geografisch gebied in de plaats kwamen. Ook de leerstof op onze Scholen ondergaat steeds wij zigingen! 4. Nieuw zijn ook de zwartdrukken van de administratieve indeling bv. der Skan dinavische landen. Verschillende collega's hadden daarvoor liever andere gezien, omdat die indeling nooit ter sprake komt. 5. Bij elke kaart wordt nu de projectie genoemd. Is het onbescheiden te vragen om voorin in zwart een paar tekeningen te geven van de meest gebruikte projecties? Een 47-tal kaarten en cartons zijn verbeterd of/en opnieuw getekend. Die van Skan- dinavie met daarnaast aparte kaartjes van IJsland, Spitsbergen en Denemarken, is wel erg veel mooier geworden. Die van Amsterdam en Rotterdam zijn nu op schaal 1 50 000, waardoor Amsterdam- Zuid ontbreekt, evenals een deel van Rotterdam-Noord. Is het niet mogelijk, de schaal zo te nemen dat deze Steden als geheel getekend kunnen worden? Misschien is er dan ook ruimte voor een plattegrond van Den Haag met zijn vele historische gebouwen. Waarom eigenlijk wel kaartjes van Parijs, Brüssel e.a., en niet van önze regeringszetel Ook een plattegrond van Jeruzalem missen wij node. Nieuw Guinea is ook veel mooier en groter en afzonderlijk! getekend. Maar wij missen een of meer bijkaartjes Met vreugde zij erkend, dat er in deze druk zo veel kaartjes worden gegeven, waarmee men de leerlingen wat kan laten doen! Wat is bv. de grondsoortenkaart (12) niet prachtig geworden nu ook aangrenzend Belgie en Duitsland zijn opgenomen. Alleenwas het bijkaartje bodemgebruik hier niet meer op zijn plaats geweest dan bij de provinciekaart van Nederland? De kaart van Frankrijk is met de nieuwe kleuren veel rüstiger geworden daar-

Kartografie | 1960 | | pagina 6