138 entegen vonden enkele collega s, dat op die van Skandinavie het relief veel minder goed uitkwam. Door een andere projectie zijn enkele bladen zeer verbeterd: 5 A en B. Ook de combinatie Zeestromen en Klimaatgebieden lijkt ons beter dan de vroegere van zee- stromen en natuurlijke plantengroei. Veel lof over kaart 6A (rassen en volken) en over de stippelmethode op 6 B (bevolkingsdichtheid op aarde). Nog enkele wensen van collega's: Zij missen de namen van de gemalen op 15B, die op de vorige druk wel voorkwamen; men zou graag op 7A de namen van belangrijke scheepvaartmaatschappijen terug hebben' Wij begrijpen, dat de auteur moest kiezen bij de aanduiding van vreemde plaatsnamen; toch hadden wij graag de naam Warschau terug. Onze verlanglijst blijft groot, maar wij meenden dit aan de goede zaak verplicht te zijn. De grote Bos zal in verhouding gezien het feit, dat ook andere uitgevers atlassen op de markt brengen steeds minder 'gezinsatlas' worden, als wij het goed hebben. H. Eggink Atlas van Nederland en de Wereld. Voor het voortgezet onderwijs, samengesteld door De Brug-Djambatan N.V., kartografisch bewerkt en gedrukt door het Geographisch Institut E. Holzel te Wenen. Amsterdam, J. M. Meulenhoff, 1959. 22 x 30,5 cm, 128 4 kaartbladen met register. Prijs geb. f 17.50. Kartografische aspecten. Het is voor het eerst sinds tientallen jaren dat de bekende Bos' Schoolatlas, waarvan onlangs de 40e druk verscheen, weer een mededinger naast zieh vindt, en zelfs een geduchte mededinger. Dit is, als men denkt aan de grote investering die een volkomen nieuwe atlas voor het V.H.M.O. zou vergen, alleen mogelijk geworden doordat gedeel- telijk van bestaand kaartmateriaal gebruik gemaakt kon worden, ontleend aan de Oesterreichische Mittelschulatlas van het kartografische instituut Holzel te Wenen, ontworpen door Hans Slanar, of aan de daaruit afgeleide atlassen. Dit instituut heeft nl. ook een aantal schoolatlassen bewerkt voor andere landen, waarbij dit kaartmateriaal werd omgewerkt, terwijl dan telkens een speciaal voor dat land samengesteld deel werd toegevoegd. Zo zijn bv. atlassen uitgegeven voor Frankrijk (Edition Bordas), Duitsland (Verlag Keyser, geredigeerd door H. Lautensach), Engeland en de Verenigde Staten. Aan deze reeks is dan nu een Nederlandse uitgave toegevoegd, ontworpen door de geografische staf van de firma De Brug, nl. de heren P. Pronk, H. M. van Randwijk, G. Smit, G. M. Uittien en G. F. Willems, en in de handel gebracht door de uitgever J. M. Meulenhoff. De atlassen van het instituut Holzel hebben een uitstekende naam door hun fraaie kartografische verzorging en door hun rijkdom aan 'thematische' kaarten (d.w.z. kaarten van geografische verschijnselen), en van deze kwaliteiten heeft de Nederlandse uitgave ten volle geprofiteerd, ook wat betreft het nieuw ontworpen, op Nederland betrekking hebbende gedeelte. In enkele opzichten overtreft deze atlas zelfs de 'zusteratlassen' van hetzelfde instituut. De atlas heeft een kleiner, en dus handiger formaat dan de Bos' Atlas, maar daardoor hebben een aantal kaarten een wat kleinere schaal. Toch Staat er in die gevallen weinig minder op doordat ze nogal gedetailleerd zijn en de namen veelal een kleinere letter hebben, wat misschien geen bezwaar is voor jonge ogen maar waardoor ouderen eerder naar het leesglas moeten grijpen. Er komt nog bij dat de letters door de donkerblauwe

Kartografie | 1960 | | pagina 7