446 Beschrijving Voor de beschrijving zijn proeven genomen met machinaal zetwerk (boekdruk en Hadego) en met handgetekend schrift. Uit deze proeven bleek, dat ten aanzien van de straatnamen handgetekend kapitaalschrift, wat leesbaarheid en aesthetisch effect betrof, de beste resultaten boekte. Bovendien gaf deze methode een aanzienlijke kosten- en zelfs tijdsbesparing. Voor het grotere schrifttype, zoals Streek-, wijk- en polderbenamingen, was het voordeliger het halfvette Nobeltype van de Hadego te gebruiken. Voor de be- naming van havens, waarvoor de vette Nobel was gedacht, moest een afwijkend type worden gekozen, aangezien de firma welke het Hadego-zetwerk leverde, destijds nog niet het vette Nobeltype met de Hadego kon zetten. De beschrijving is uitgevoerd op astralon blauwcopieen van de technisch originelen. De straatnamen zijn getekend met ingedikte 'astrafoil drawing ink' van de South Wales Chemical Works Ltd. en met ingedikte Hausleiter 'Abdeck-Tusche'. Voor de bijhouding is deze werkwijze de meest efficiente gebleken. K 1 e u r e n De gekleurde kaart 1:10 000 moest voor alle mogelijke doeleinden bruikbaar zijn. In de eerste plaats als wandkaart. Maar ook als tafelkaart (bij besprekingen)waarop potloodschetsen en dünne inktlijnen goed zichtbaar zouden zijn. Markeringen met waterverf, kleurpotlood, zelfklevende kleurfolies, kleurpunaises enz. dienden duidelijk zichtbaar erop aangebracht te kunnen worden. Om tot een aesthetisch verantwoord geheel te komen, zijn daarom verschillende kleurontwerpen gemaakt, waaruit tenslotte een combinatie van 8 pasteltinten is gekozen. Grijs voor contouren van bouwblokken, op- stallen, Signaturen enz., spoorwegen en enkele benamingen. Steenrood voor de bebou- wing. Lichtrood voor de bebouwingsoppervlakken. Donkerblauw voor sloterl, contouren en benaming van water. Lichtblauw voor rivieren, havens, kanalen en plassen. Donker- groen voor parken, plantsoenen en poldernamen. Lichtgroen voor polder en grasland. Gebroken zwart voor de straatnamen. De productiedruk zou dus in 8 drukgangen tot stand kunnen komen. Om zeker te zijn van het kleureffect, zijn hiervoor enkele proefdrukken gemaakt in verschillende kleurnuance's. Bij het ontwerpen van het kleurmodel is ook rekening ge- houden met de mogelijkheid de 8 drukgangen van de productiedruk, terug te brengen tot 5, door gebruik te maken van een raster voor de lichte tinten van rood, donkerblauw en donkergroen. Het gebruik van rastertinten verlaagt de drukkosten, maar verhoogt de reproductiekosten en geeft geen arbeidsbesparing. Bovendien is een beter kleureffect te bereiken met vlakke tinten dan met rasters. Door enkele proefnemingen is dan ook gebleken, dat voor een kaart op schaal 1:10 000, vervanging van de vlakke tint door rasters over het algemeen niet bevredigend is, en ook weinig of geen kostenbesparing geeft. Wel is voor aanduiding van specifiek industriegebied een lijnraster van het grijs toegepast (zelfklevende rasterfolie) Tenslotte is de kaart uitgevoerd zoals bijgevoegde kaartfragmenten (bijlage I stads- gebied en bijlage II landelijk gebied). Deeltekeningen De deeltekeningen zijn vervaardigd op astralon blauwcopieen. Voor de grijze en de donkerblauwe kleur zijn twee zwartcopieen gebruikt van het technisch origineel. Voor de grijze kleur is op een zwartcopie datgene weggenomen wat blauw gedrukt zal worden. Op de andere, voor de blauwe kleur dus, datgene wat grijs gedrukt zal worden (zie

Kartografie | 1960 | | pagina 10