449 Nachrichten aus dem Karten- und Vermessungswesen. Reihe I. Deutsche Beiträge und Informa tionen. Frankfurt am Main. 1959- No 13 opent met een opstel van H. Knorr: Zur Bearbeitung der Luftfahrtkarte von Deutschland 1 1 000 000, in twee bladen, pp. 5-17. Na een inleiding behandelt hij uitvoerig achtereenvolgens: Blattschnitt und Bezeichnung des neuen Kartenwerkes; Projektion; Name und Nummer eines Karten blattes; Gradnetz und Gradeinteilung; Randbearbeitung und Faltung; Angaben auf der Rückseite des Karten'blattes; Karteninhalt (kleuren, plaatsen, verkeerswegen, begroeiing, wateren, orografie, gren zen, namen, schriftsoorten, luchtvaartgegevens)Grundmaterial; Technische Bearbeitung; Schluss bemerkungen. Een voorbeeld van goede kaartbeschrijving. Het opstel is vergezeld van het zuidelijk blad. De kaart verscheen augustus 1957 bij de Bundesanstalt für Flugsicherung, Frankfurt am Main in 3 uitgaven: I, met luchtvaartgegevens, II, zonder luchtvaartgegevens en III, zonder luchtvaart- gegevens en zonder bos. Het grootste deel van het nummer, pp. 21-70, wordt ingenomen door een opsomming van de titels van kaarten, atlassen, opstellen en boeken omtrent de kartografie in de ruimste zin, welke door het Institut für Angewandte Geodäsie in het tijdsverloop 1/1/1956-13/12/1957 zijn ontvangen en waarin de lezer menig hem niet bekend, en belangrijk kaartwerk of boek zal ontmoeten. Jammer, dat bij de kaarten het jaar van uitgave niet is vermeld. No 14, omvat Beiträge zur Geschichte der Luftfahrtkarte, waarin: K.-H. Meine, Zur Ausstellung '50 Jahre Luftfahrt-Kartographie'pp. 15-99; gevolgd door K.-H. Meine und U. Tannhausen- Panzeram, Internationale Bibliographie des Schrifttums zur Luftfahrt-Kartographie, pp. 101-153. In de kart. Mededelingen No 6 vestigde ik de aandacht op het verslag van de Esselte Confe- rentie in Stockholm, 1956, en op de reeks voordrachten, gehouden op de Tweede Internationale Kartografische Conferentie in Chicago, 1958, alle in het Duits in de Nachrichten versehenen. Zowel het verslag als de voordrachten zijn ook in het Engels gepubliceerd en wel in: Nachrichten aus dem Karten- und Vermessungswesen, Reihe II (oranje omslag): Deutsche Beiträge in fremden Sprachen, resp. in No 2, 1958 (prijs 8.D.M.) en de nummers 3, 4, 5, 6 en 7, 1957 (prijs ca. 30.D.M.). Verder verdient het aandacht, dat van de Luftfahrtkarte-Aeronautical Chart-ICAO 1 500 000 van Duitsland, uitgegeven door de Bundesanstalt für Flugsicherung in Frankfurt am Main, zie dit tijdschrift 1959 p. 90, Mededelingen No 2, verleden jaar een derde druk is versehenen, nu met 'Schummerung: Wenschow Relief'. J- Schokkenkamp Atlas of the Arab World and the Middle East with an introduetion by C. F. Beckingham, Professor of Islamic Studies in the University of Manchester. Djambatan, Amsterdam, i960, 72 bladzijden met 40 kaarten, 42 foto's met verklärende tekst en een index. 25 x 35 cm. Een interessant gebied is behandeld in een regionale atlas, waarbij het woord atlas opgevat moet worden in die moderne zin, die blijkens de vele met foto's en tekst toegeruste kaartboeken van de laatste jaren meer en meer populair wordt. Deze nieuwe uitgave van Djambatan voldoet uitstekend aan de behoefte om door middel van kaarten ge'informeerd te worden omtrent landen, volken, klimaat en geschiedenis van de Arabische wereld en van de landen in het midden Oosten. Geogra- fische en thematische kaarten geven deze gebieden resp. op de schalen 1 3 mill. 1 10 mill. en 1 10 mill.1 40 mill. weer. Enkele kaarten op een grotere schaal van Steden en oasen zijn hieraan toegevoegd. De atlas toont eerst kaarten van het gehele midden Oosten en van de Arabische wereld, gevolgd door een afzonderlijke behandeling van de landen in Noord Afrika, van Egypte, Turkije, de Soedan, Syrie, Jordanie, de Libanon, Iraq, Iran en het Arabisch schiereiland. Deze behandeling en de hoe- veelheid verschijnselen die afgebeeld worden maken dit werk op dit moment zeker uniek. De karto grafische behandeling van de kaarten is eenvoudig. Er is een goede overzichtelijkheid verkregen, maar kleuren, kaartschrift en compositie kunnen de recensent niet bekoren. De typografische ver- zorging is uitstekend. C. Koeman Romein, J. E.; Ichwan; Suparmo, c.s., Atlas Nasional tentang Indonesia dan seluruh dunia, untuk sekölah landjutan. (Nationale Atlas van Indonesie en de gehele aarde, voor het voortgezet onderwijs). Ganaco N.V., Djakarta, Bandung, i960. 24x 38 cm, 72 kaartbladzijden, gecart.. Niet in de handel 7. Deze atlas is kartografisch een heel interessant werk. Wat het eerste opvalt is het afwijkende gebruik van de kleuren. Hier heeft blijkbaar een kartograaf met veel kleurgevoel de gelegenheid 1 De uitgever heeft exemplaren van de atlas ter beschikking gesteld aan de geografische instituten te Amsterdam en Utrecht, waar het werk is te raadplegen.

Kartografie | 1960 | | pagina 17