444 Rekening houdend met het gebruik dat door de Gemeentelijke Diensten van deze kaart zou worden gemaakt, de reproductiemogelijkheden, druktechniek en de toekomstige bijhouding, werd een uitvoeringsontwerp gemaakt en een bladindeling uitgezet van 8 bladen georienteerd volgens het kaartnoorden van de Ned. Rijksdriehoeksmeting, van een formaat van 60x70 cm (zie bladwijzer p. 445, dik omlijnde gedeelte). Ten be- hoeve van de generalisering zou het omwerken van de verkleinde lijntekening 1 5 000 tot een bruikbare 1 10 000 kaart veel tijd vergen, terwijl de lijnen, door de verkleining zeer dun geworden, moeilijkheden zouden opleveren voor een vlotte bijhouding van de kaart. Deze methode bleek ook reprotechnisch zeer kostbaar en tijdrovend, en zou Itenslotte een resultaat opleveren dat beneden de verwachtingen zou blijven. Daarom werd besloten de kaart opnieuw samen te stellen en direct op schaal 1:10 000 te tekenen. Kaartering Als basiskaartering is voor het stedelijk gebied gebruik gemaakt van de kaartering van de kaart 1 1 000 van de Landmeetkundige Afdeling van de Dienst van Gemeente- werken. Aangezien deze is ontstaan uit terrestrische metingen in het stelsel van de Rijksdriehoeksmeting, is de kaart 1:10 000 een stereografische projectie. De coördinaten op de bladranden duiden op de ligging ten opzichte van de oorsprong hiervan (Amers- foort). Voor het meer landelijk gebied is gebruik gemaakt van de fotogrammetrische kaartering van de kaart 1 2 500. Deze kaarten zijn op maatvast materiaal verkleind tot de schaal 1:10 000 om direct als ondergrond te dienen voor het vervaardigen van de lijntekening. Met behulp van een coördinatograaf heeft men op bladen astralon een ruitennet uitgezet van 10 cm tot een formaat van 60 x 70 cm, benevens de hoekcoördinaten van de betreffende kaart- bladen 1 1 000, en 1 2 500. Hierop zijn de verkleiningen ingepast, waaruit direct de lijntekening in inkt is vervaardigd volgens het uitvoeringsontwerp. De basiskaartering is aangevuld met gegevens van de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat, de Landmeetkundige Dienst van het Kadaster, de Landmeetkundige Dienst van de Spoorwegen, de Topografische Dienst en Landmeetkundige Diensten van verschillende grote bedrijven. De kaart is aangevuld met detailmetingen en verken- ningen van de eigen afdeling en met gegevens van de verschillende gemeentediensten o.a. afd. Landmeten, Bestratingen, Havenwerken e.a. Van het op deze wijze verkregen 'technisch origineel' worden kopieen gemaakt voor algemeen dienstgebruik en voor de productiedruk. Terrein en opstallen worden regel- matig op de technische originelen bij gewerkt, zodat zij steeds de meest juiste en recente terreintoestand weergeven. Deze methode heeft het grote voordeel dat men met een minimum aan personeel en zo min mogelijk kosten, snel over een meetkundig zeer nauwkeurige lijntekening kan beschikken, welke direct voor algemeen gebruik geschikt is (acute calques, lichtdrukken enz.), terwijl de bijhouding geen inpassingsmoeilijkheden oplevert, dus snel en nauw- keurig kan geschieden. Het is vanzelfsprekend dat de hoogste eisen worden gesteld aan de maatnauwkeurigheid en maatvastheid van het te verwerken fotografische materiaal. Ter verduidelijking zij nog opgemerkt, dat onder een technisch origineel wordt verstaan een kaart welke direct uit een, op een meetkundige basis berustende opmeting is ontstaan. Dit in tegenstelling tot kaarten die afgeleid zijn uit reeds bestaande kaarten of lijntekeningen, die immers alle onregel- matigheden met zieh meedragen van teken- en reprografische onnauwkeurigheden enz. Kaartwerken die uit een technisch origineel zijn ontstaan zijn bijvoorbeeld de kaarten 1 25 000 van de Topografische Dienst, de Kadasterkaarten, de kaartwerken van de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat (rivierkaart) e.a..

Kartografie | 1960 | | pagina 8