die kan optreden. Door herhaalde metingen zoii nagegaan moeten worden hoe deze afwijkingen over stripping-film, zinkplaat en bedrukt papier verdeeld zijn, hoe groot de spreiding bij de proefdrukken en bij de oplaag is en of er een zeker verband bestaat waarmee men dan rekening zou kunnen houden. Merkwaardig in dit verband is de opmerking van Foster (1959): „The dot structure on the plate is that desired on the end product, so the percentages of surfaces covered with ink on the finished product should correspond to the open dot pattern on the master plate" 2. Een dergelijke eis zou ik voor de lijnrasters, die wij om de eerder genoemde redenen gaarne willen gebrui- ken, nog niet durven stellen, maar ook dit wijst op de wenselijkheid van een goede beheersing of standaardisering van het copieren en drukken om de variaties binnen aanvaardbare grenzen te houden. Dit zal zeker nodig zijn voor het drukken van kaart- 100 WIT RASTERS VOLLE KLEUR 0 1 2 3 4 5 6 trappen 100°/o dekking Ar -10 -15 -20 An -25 afwijking t.o.v. Ar Fig. 2. Verloop van de dekking van de rasters en van de, in oplaag gedrukte, kleuren, bij de eerste oplage van de kleurenschaal. De dekkingspercentages zijn op dezelfde wijze als in fig. 3b uitgezet. Uit de afwijkingen bij de proefdruk (fig. 1) werden voor de rasters de dekkingen (x) berekend, die bij de druk punten op de rechte lijn (Ar) hadden moeten opleveren. De op stripping- film vervaardigde rasters (as) weken ten dele van de verlangde waarden af en bovendien viel de druk schraler uit en ook verschillend voor de kleuren geel (y), vakjes 200 en 400, rood (r), vak- jes 010, 020, 030, 040, 050 en blauw (b), vakjes 001, 002, 003, 004, 005. Ter vergelijking de analytische schaal (An) van het Acic. Screen percentages of the screens and of the Single colour steps of the scale, average of three copies taken from the run, plotted out in the same manner as in fig. 3b. From the measurements on the proof (fig. 1) screen percentages have been computed (x) that should have brought the printed Steps, arithmetically spaced, onto line Ar. Actually the screens 3, 4 and 5 have been pro- cessed to 5% too low (curve as). In addition the printed colours are lower and show different curves for yellow (y), red (r) and blue (b) although they have been copied from the same screens. For comparison curve (An) of the analytical scale of A.C.I.C. Wit white; Rasters Screens; Volle kleur Füll colour; Ordinate Steps, screen percentage; absciss deviation from Ar. 2 De bedoelde puntrasters hebben 50 lijnen/cm.

Kartografie | 1961 | | pagina 6