2H Economic atlas of Manitoba. Atlas of Kenya. Estados Unidos Mexicanos. met wat gewoonlijk onze schoolatlassen en wandkaarten geven, niet door een dikke lijn aangegeven, glad aan de buitenzijde en aan de binnenzijde gekarteld, maar door twee evenwijdige lijnen, een dünne aan de buitenzijde en een dikke aan de landzijde, terwijl de ruimte daartussen wit is ge- laten, hetgeen de rust van het kaartbeeld ten goede komt. Is het niet wenselijk in Rotterdam en andere plaatsen de dijk door te trekken? De plaatsen met meer dan 20 000 inwoners zijn wat uitgestrektheid en vorm aangaat op schaal afgebeeld; bovendien is aangegeven tot welke grootteklasse zij behoren wat het aantal inwoners betreff. Dat de straat-, dijk- en kanaaldorpen het met een cirkel moeten doen is niet consequent. Hoe duidelijk gaf indertijd Beekman in zijn atlassen de bewoning van Nederland weer tot de kleinste dorpen in hun natuurlijke vorm en eveneens de Bos' atlas, tenminste in 1922, al was het op wat andere wijze. Dat er hier en daar een op- of aanmerking is te maken spreekt door de hoeveelheid afgebeelde stof haast vanzelf. Een deel van de volgende opmerkingen zijn voor het onderwijs van weinig be- tekenis, maar hebben meer betrekking op de kartografie. Wij noemen b.v.: het stukje Overijssel ten noorden van Wijhe aan de linkerzijde van de rivier is Gelders gebied; Flevoland-Oost heet officieel Oostelijk Flevoland en waarom Staat alleen hier bij het gemaal dit overbodige laatste woord? De naam Schiphol vindt men wel op de kaart, maar de (minder) bekende namen van de andere vliegvelden ontbreken. Is de vorm van de Wadden-eilanden en de ligging ervan overeenkomstig de meest re- cente gegevens Bij elke nieuwe druk is het nodig de plaats van de lichtschepen, welke tevens dienst doen voor het doen van meteorologische en oceanografische waarnemingen, te controleren; hun ligging houdt verband met de vaarroute en deze ondergaat nu en dan wij zigingen; ook de geulen tussen de Waddeneilanden en in het Waddengebied komen weer voor een herziening in aanmerking. Hetzelfde geldt voor de tekening van de platen en geulen in de getijrivieren in het zuidwesten van het land. De oeverlijn op Schouwen ten zuidwesten van Serooskerke is niet geheel juist. Waterloo wordt in Belgie als enige uitzondering op de regel met twee o's geschreven. Mönchen-Gladbach is alweer veranderd in Mönchengladbach. De heuvel- en bergtekening is maar 'zo zo'. Overigens geeft de kaart het nieuwste van het nieuwe; zij is zelfs hier en daar de feitehjke toe- stand vooruit: Elten en Tudderen; de geprojecteerde havens ten westen van Amsterdam en op de Beer. Men vindt er de oliebuisleiding van Pernis naar het Lippe-Seitenkanal tot in de buurt van Wesel en naar Godorf aan de Rijn ten zuiden van Keulen; de nieuwe veerhaven van Breskens, maar niet de zeehavens van Dordrecht; verder de reeds bestaande en ontworpen dijken van het Delta plan en die in het IJsselmeer. Naast de spoorwegen zijn de voornaamste wegen voor het gewone verkeer ingetekend; bij een volgende druk zou men 2x2 rijbaans- en 2 x 3 rijbaanswegen wat kun- nen accentueren. De nieuwe spelling van de afgeleide namen is consequent doorgevoerd, dus Aal- tense beek en Overijssels kanaal. De tekening van de kaart is uitstekend uitgevoerd, evenals de druk; alleen is het jammer, dat, tenminste op het door mij ontvangen exemplaar, het (grijze) schrift van het linker benedenblad (de kaart is in vier bladen gedrukt) ten opzichte van de rest een weinig is verschoven. AI met al een wandkaart, welke er zijn mag. J. SCHOKKENKAMP AANKONDIGINGEN VAN ENKELE NIEUWE ATLASSEN Department of Industry and Commerce. Province of Manitoba. Editor: Thomas R. Weit, M. A. Ph. D. Professor and Head Department of Geography, University of Manitoba. Winmpeg, 1960. 81 pp., 42 x 56 cm. A comprehensive series of new and authentic maps prepared from the national survey and other governmental sources with Gazetteer and notes on pronunciation and spelling. Ist. ed., 1959- Compiled, drawn printed by the Survey of Kenya. Nairobi. 50 Shillings. 44 IX pp. 48 x 45 cm. Onder deze naam heeft de 'Comiseon intersecretarial coordinadora del levantamiento de la carta geografica de la Republica Mexicana' 47 geografische overzichtskaarten schaal 1 500 000 samen- gebundeld. Tesamen bedekken deze kaarten geheel Mexico. Gepubliceerd 1957-1958. Formaat der bladen merendeels 70 x 70 cm.

Kartografie | 1961 | | pagina 15