315 <f vloedig vooral op de Duitse Messtischblätter op 1 25 000, wat het bezwaar meebrengt dat de gebruiker dan onwillekeurig de indruk krijgt van een te steile helling, ook al weet hij beter doordat de tussenhoogtelijnen van de normale zijn te onderscheiden (fig. 6 A). Hoe nodig echter een tussenhoogtelijn kan zijn blijkt uit fig. 6 B waar men ab- soluut niet kan zien in welk van de twee dalletjes van de bovenste hoogtelijn het dalletje van de onderste hoogtelijn zijn voortzetting vindt. 2. Hoogtelijnen bij kaarten op kleinere schalen Bij gebruik van kleinere schalen moet de interval (equidistantie) van de hoogtelijnen noodzakelijk worden vergroot en daardoor hun aantal worden verminderd daar ze an ders te dicht op elkaar komen te liggen of samenvallen. Daarmee gaat ook het karakter veranderen. Een kleine steile helling die maar door een paar hoogtelijnen wordt weer- gegeven, verdwijnt uit de kaart zodra er op die plaats, door het wegvallen van de ove- jf s A B C D Fig. 5. A, C: Relief komt niet goed tot uitdrukking in de gegeven hoogtelijnen; Ned. topografische kaart 1 100 000, (A: bij Vries, C: bij Oldemarkt). B, D: Dezelfde gebieden met tussengevoegde hoogtelijn. A, C: Relief badly shown by given contours (Netherlands map 1 100 000). B, D: The same areas with supplemental contour. A B C D Fig. 6. A: Overvloedig gebruik van tussenhoogtelijnen; Messtischblatt 1 25 000. B: Verloop der dalen onzeker door ontbreken van tussenhoogtelijnen (Frankrijk 1 50 000). C, D: Bij generalisatie blijven alleen de dik getrokken hoogtelijnen over, waardoor verschil tussen steile helling in C en flauwe helling in D (Frankrijk 1 20 000) verdwijnt. A: Abundance of supplemental contours on German Messtischblatt 1 25 000. B: Course of Valley uncertain through absence of supplemental contour (France 1:50 000). C, D: By omitting four out of every five contours, the escarpment in C cannot be distinguished from the gentle slope in D.

Kartografie | 1961 | | pagina 7