E. P. BOODE1 OVERZICHTSKAART TECHNISCHE HOGESCHOOL DELFT In maart 1958 droeg Prof. ir. W. Baarda de tekenkamer van het laboratorium voor Geodesie op, een ontwerp voor een kaart van Delft te maken, formaat ongeveer 53 x 26 cm bestemd voor de T.H.-gids 2. In het kaartbeeld moesten de T.H.-gebouwen en diverse andere belangrijke objecten, die met de Technische Hogeschool verbonden zijn, goed naar voren komen, terwijl ook de verbindingswegen met 's-Gravenhage en Rotterdam aangegeven moesten worden. Bovendien diende dit project bruikbaar te zijn voor verschillende experimenten betref fende kartografische afbeelding van Steden voor specifieke doeleinden, in het bijzonder het effect van verschillende kleurencombinaties. De specifieke doeleinden betekenen hier het afstemmen van de kartografische weergave op het gebruik ten dienste van de Tech nische Hogeschool. Ir. C. Koeman vestigde onze aandacht op een overzichtskaartje voor toeristisch ge bruik van de stad Zürich, uitgegeven door de Grell Füssli Verlag in die stad. Op dit kaartje zijn een aantal der meest kenmerkende gebouwen weergegeven in drie dimensies door middel van een parallelprojectie. Het gebruikte kleurenschema was violet voor bebouwing, groen voor parken en blauw voor water. Dit idee van voorstelling der gebouwen is overgenomen in ons ontwerp; of de gebruikte projectie dezelfde is kon niet met zekerheid worden vastgesteld. Formaat en wenselijke inhoud van het kaartje ten dienste van de T.H.-gids waren bepalend voor de schaal 1 10 000 de Orientering en de blikrichting. Besloten werd de tekenstukken op schaal 1 5 000 te vervaardigen, met daaropvolgende fotografische verkleining. De tekenstukken bleken echter dermate geslaagd te zijn, dat besloten werd de verschillende kleurenexperimenten ook voor deze schaal uit te voeren, met eventuele bestemming als wandkaart. Voorbereiding Rekening houdend met verkleiningsfactoren werd begonnen de T.H.-gebouwen e.d. zowel binnen, op een bestaande maquette, als buiten onder de loupe te nemen. Daar spoedig de ervaring uitwees dat zonder een uitgebreide collectie foto's van de diverse gebouwen niets kon worden begonnen is gezocht naar bestaande stadsgezichten, luchtfoto's e.d.een tijdrovende bezigheid. Het foto-archief van de K.L.M. te Schiphol leverde in dit geval geen resultaat op, omdat in het algemeen op de aldaar aanwezige luchtfoto's van Delft de gewenste details van de gebouwen niet zichtbaar waren en de foto's niet in de voor de kaart gewenste richting waren opgenomen. Een der aan de Technische Hogeschool verbonden fotografen zorgde voor de meeste gegevens door zowel foto's van de begane grond af te nemen, als vanaf hoger gelegen gebouwen in de directe omgeving. Ongeveer 180 foto's, voor een groot deel betrekking hebbende op details, werden opgenomen en verzameld. In het beginstadium zijn proef- drukken en opnamen gemaakt van een deel van de kaart en de gebouwen, zulks in ver band met kleurontwerpen. De offsetdrukkerij gevestigd in het gebouw voor Mijnbouwkunde en de fotografische 1 Tekenaar A le klas van het Laboratorium voor Geodesie van de Technische Hogeschool te Delft. 2 De T.H.-gids is een boekwerk waarin alle studierichtingen en studieprogramma's uitvoerig worden beschreven.

Kartografie | 1961 | | pagina 19