432 Met de mogelijkheid de 8 drukgangen van de oplagedruk terug te brengen tot 6 drukgangen was rekening gehouden. Van de oranje deeltekening (bebouwingsopper- vlakken), licht oranje (daken gebouwen) en donker oranje (opgaand gedeelte van de gebouwen) had een drukgang gemaakt kunnen worden. Gezien de voorafgaande kleurenproeven (licht- en donkergrijs in de gebouwen) gaf dit geen kostenbesparing. Deeltekeningen Het technisch origineel (schaal 15 000) werd getekend op astralon met weglating van de gebouwen. Hiervan zijn twee blauwkopieen gemaakt. Een blauwkopie waarop het zwarte schrift met de gebouwen werd aangebracht (gebouwen verkleind op strip- pingfilm met waslaag) en een blauwkopie voor het grijze schrift met de Signaturen (Signaturen verkleind op strippingfilm met waslaag). De bovengenoemde twee blauwkopieen zijn daarna fotografisch in spiegelbeeld over gebracht op cronaflex film, voor het maken van de zinkplaten. Cronaflex film wordt zowel enkelzijdig als dubbelzijdig gematteerd in de handel gebracht door de firma Du Pont (niet te verwarren met Cronar film die glashelder is en minder maatvast dan Cronaflex film). Ook van het technisch origineel is een kopie in zwart op astralon gemaakt, voor het maken van de zinkplaat, waarop het boven- en onderschrift in spiegelbeeld is bevestigd. Van een combinatie van het technisch origineel met de blauwkopie van de gebouwen en zwart schrift is een kopie in zwart gemaakt. Hierna werd de combinatie fotografisch overgebracht op Stabilene Stripping coat. Met behulp van het Stabilene Stripping coat systeem, vervaardigd en in de handel ge bracht door de firma Keuffel en Esser, werden de zes kleurendeeltekeningen vervaar digd. Voor de blauwe kleur werd dus op een van de kopieen datgene weggenomen (gestript) wat blauw gedrukt moest worden. De andere deeltekeningen voor de kleu- ren ondergingen dezelfde bewerking. Een snellere en nauwkeuriger methode dan het in- zwarten van deeltekeningen. Het strippen van de gebouwen (daken en muren) heeft echter i.v.m. de vele kleine en gearceerde vlakjes meer tijd gevergd dan werd verwacht. Voor het maken van de zinkplaten zijn daarna de gestripte kleurendeeltekeningen fotografisch in spiegelbeeld op Cronaflex film overgebracht. Het licht- en donkergroen werd door middel van een raster gecombineerd, waardoor 5 kleuren-deeltekeningen over- bleven. Met de drie deeltekeningen voor de trek, het zwarte en het grijze schrift gaf dit dus 8 drukgangen. Voor het gidskaartje (schaal 1 10 000) zijn fotografisch in spiegelbeeld verklei- ningen gemaakt op Cronaflex film. Oplagedruk Het bewerkelijke en zorgvuldige proefdrukken en de definitieve reproductie werden door de Topografische Dienst te Delft verzorgd. De kaarten zijn gedrukt in 8 drukgangen op 100 grams landkaartenpapier in een oplage van 16 000 stuks voor het gidskaartje en 1 000 stuks voor de wandkaart. Het ligt in het voornemen met tussenperioden van een of enkele jaren een bijge- werkte uitgave te verzorgen. Nabeschouwing Door de veelheid van kleurenproeven die van beide kaarten gemaakt zijn, werd de keuze van de kartografisch meest juiste kleurencombinatie zeer moeilijk.

Kartografie | 1961 | | pagina 22