105 ieder geval moeten echter die kleuren vermeden worden, welke op generlei wijze in verband staan met de aard van het verschijnsel. Het onder een noemer brengen van de uitbeelding van een verschijnsel en van de te kiezen kleur is onafhankelijk van de hoeveelheid kleuren die ter beschikking staan. Ook hier moeten we de tegenstelling tussen warme en koude kleuren laten spreken en een kleur kiezen die aansluit bij het karakter van het object. Zo moet men bv. goud, koper, aardolie en kleding met een warme kleur weergeven. Staat bruin ter beschikking, dan zal men deze kleur kiezen voor alles wat te maken heeft met de voedselvoorziening. Ook meststoffen geeft men met deze kleur weer. Blauw is de kleur voor ertsen en voor de producten van de metaalindustrie. Industrie-producten krijgen de kleur rood, terwijl men violet gebruikt voor de gegevens, die een tussenpositie innemen en die zowel in rood als in blauw weergegeven zouden kunnen worden. (Violet is overigens de officiele kleur voor de aanduiding van radiumhoudende dementen). In diagrammen en bij het verwerken van statistische gegevens in gekleurde meet- kundige figuren moeten kwantitatieve tegenstellingen van een onderwerp steeds uit- gebeeld worden door een kwalitatieve verandering van een kleur. Om tenslotte het belangrijkste te onderstrepen, zij gewezen op de bijzondere beteke- nis van de kleurentoepassing voor kaarten, waarop een ontwikkeling van bepaalde ver- schijnselen wordt voorgesteld. Een mozai'ek bestaande uit vlakken met verschillende kleuren in verschillende tinten tezamen met Signaturen en kaartschrift schept vele mogelijkheden voor het karakteriseren van bepaalde verschijnselen. Op gekleurde vlak ken kunnen schrapjes of rasters in de richting van bewegingslijnen aangebracht wor den, waar overheen vervolgens een andersgekleurde arcering, schrift en Signaturen kunnen worden gedrukt. Een dergelijke methode kan in het bij zonder op staatkundige kaarten territoriale ontwikkelingen verduidelijken. In dit verband denke men aan de politieke kleurgeving op staatkundige kaarten. Er bestaan hiervoor geen criteria waar men bij de kleurentoepassing rekening mee heeft te houden; op grond van de voor- gaande beschouwingen zal men echter voor de kleuren van eilandstaten (bv. Engeland) contrastkleuren met blauw kiezen en voor kleine staten kleuren met een grote intensiteit gebruiken. Doordat een kaart een voorstelling geeft van verschijnselen uit geografie, economie en sociologie in hun onderlinge relatie's zijn we in de gelegenheid om uit een kaart niet alleen de huidige situatie af te lezen, maar ook om met het oog op de toekomst conclusies te trekken. Zonder de kleur als kartografisch hulpmiddel en zonder haar betekenisvolle expressievermogen zou voor dat doel de grootte van iedere kaart te klein zijn. Door de mogelijkheden van uitdrukking die de toepassing van kleuren in de kartografie met zieh meebrengt groeit iedere kaart buiten haar kader in de ruimte, tot een levend geheel en tot een begrip dat met oog en geest bevat kan worden. K.N.A.G. LXXIX 8

Kartografie | 1962 | | pagina 15