7 106 EEN KAARTENVERZAMELING „MOLL" IN DE UNIVERSITEITS- BIBLIOTHEEK TE BRÜNN De merkwaardige coüncidentie van de eigennaam Moll in Nederland en Tsjechoslo- vakije met kaartenverzamelingen in de Utrechtse Universiteitsbibliotheek en in de Uni- versiteitsbibliotheek te Brünn vormt een van de redenen waarom ik hier iets meedeel over de Brünner collectie. De andere reden is het voorkomen van een groot aantal kaarten van Nederland in de laatstgenoemde verzameling. Waarschijnlijk hebben vele lezers wel eens van de „collectie Moll" uit de Universiteitsbibliotheek van Utrecht ge- hoord. Ze bevat ruim 1300 kaarten uit de 17e, 18e en 19e eeuw, werd in 1838 door de hoogleraar Gerardus Moll aan de bibliotheek nagelaten en is gespecialiseerd in water- staatkundige en maritieme kartografie. Een verkorte catalogus van de Utrechtse collectie Moll werd in 1850 door L. A. Reuvens in de Verhandelingen van het Koninklijk Insti- tuut van Ingenieurs gepubliceerd. In 1959 werd mijn aandacht gevestigd op een kaartenverzameling van dezelfde naam, niet hier te lande bewaard, maar in de Universiteitsbibliotheek te Brünn. Dat deze col lectie onder mijn aandacht kwam, is te danken aan de Tsjechische publicatie: Mapovd shirka B.P. Molla v universitne knihovne v Brne. Statne pedagogicke naklada- telstve, Praha, 1959. {De verzameling MOLL in de Brünner Universiteitsbibliotheek). Dit is een boek, bestaande uit een catalogus, met een historisch-biografische inleiding door docent Dr. Karel Kuchar. De inleiding is geheel in het Duits vertaald. Dit ge- deelte omvat 153 blz. De catalogus en het register beslaan samen ruim 400 blz. Hoe nuttig het is om dergelijke kaartenverzamelingen in de vorm van een gedrukte catalogus openbaar te maken, blijkt wel uit het onderhavige voorbeeld, waarin we een groot aantal kaarten aantreffen die voor de Studie van de oude topografie van Nederland van belang zijn en die ten dele niet in Nederland te vinden zijn. De publicatie is geschied in een vorm die de beheerders van Nederlandse verzamelingen ten voorbeeld kan strekken. De collectie Moll uit Brünn bevat ongeveer 13 000 kaarten. Zij is geformeerd door de Duitse diplomaat aan het Oostenrijkse Hof: Bernhard Paul Moll (geb. 1697, gest. 1780). Na B. P. Moll's dood kwam de collectie door Schenking van zijn schoonzoon in een Streekmuseum. In het jaar 1900 werd het Streekmuseum staatsmuseum en in 1907 kwam de verzameling in de Universiteitsbibliotheek van Brünn. B. P. Moll heeft, naar de mode van die tijd, in de 18e eeuw een zgn. Atlas factice geformeerd, zieh daarbij specialiserend in kaarten, prenten en tekeningen van de Duitse en Oostenrijkse topografie. Zijn bezit was in twee hoofdgroepen te verdelen: een Atlas Austriacus, bestaande uit 44 delen en een Atlas Germanicus in 24 delen. Door zijn relaties met officiele instanties en vorstelijke personen in Wenen heeft hij vele belang- rijke stukken, waaronder manuscripten, in zijn atlas kunnen opnemen. Wanneer we in de inleiding lezen van de grote sommen die hij betaalde voor het tekenen en kleuren van zijn kaarten, voor het samenstellen van een uitvoerige catalogus, dan vergelijken we zijn verzamelwerk onwillekeurig met dat van de Amsterdamse patricier Laurens van der Hem, wiens unieke atlas, geformeerd in de 2e helft van de 17e eeuw thans in de Oos tenrijkse Staatsbibliotheek berust. De regionale onderverdeling van B. P. Moll's Atlas Austriacus omvatte uiteraard ook de Oostenrijkse Nederlanden, waarvoor ik hier in 't bijzonder de aandacht vraag. De delen XXIV t/m XXVII, met resp. 85, 129, 113 en 201 kaarten hebben betrekking op dit gebied. De delen XXVIII t/m XXX bevatten resp. 165, 193 en 74 kaarten van de Noord-Nederlandse gewesten. Ook in de Atlas Germanicus komen in de delen, die betrekking hebben op Westfalen kaarten voor die voor het aanpalende gebied in Neder land van betekenis zijn.

Kartografie | 1962 | | pagina 16