Kaarten van Landen van Europa. 111 merking, maar een zuiver didaktische: met dat kaartje is immers niets te doen) een kaartje in twee kleuren van Berlijn gehad. Zeker in 1961. 4. Er is ook een plattegrond van Rome opgenomen; daar is wel lets mee te doen. Maar graag hadden wij daarop door een derde kleur Vaticaanstad aangeduid. 5. Grote dank voor het prachtige kaartje van Jeruzalem (105d) op het blad: Middellandse Zee- gebied uitermate geschikt voor klasse IV gymnasium. Het bijkaartje A op dit blad (Karstver- schijnselen) zal vele collega's zonder meer niet duidelijk zijn. Kan de bewerker in ons blad o in het G.T. daarbij eens een toelichting geven? 6. Wij weten zeker dat vele van onze wensen al op het programma staan voor een volgende druk. Maar wij gaan nog even door. De kaart van de aardolie op de wereld (28) is en niet alleen door zijn groot formaat veel beter dan de kaartjes in de leerboeken. Mögen wij ons aanbevolen houden voor „zusterkaar- ten" van katoen, wol, enz.? Wij denken hierbij vooral aan de H.B.S.-A. 7. Bij een bespreking van de 40ste druk Spraken wij onze voldoening uit over kaart rassen en volken (22). Nu wij een jaar er mee gewerkt hebben, moeten ons twee opmerkingen van het hart: de kleuren zijn heel moeilijk te onderscheiden; bij het onderwijs is het niet doenlijk met deze ingewikkelde namen te werken: Palemongoliden, Khoisaniden, Indianiden. Is hier geen vorm te vinden, die wetenschappelijk niet fout is, maar beter bruikbaar Een collega klaagt over de moeilijke kleuren op de geologische kaart van Nederland. Is het wel juist, dat er nog een bruinkoolontginning is in Limburg? We menen dat daar tegenwoordig buiten- landse bruinkool wordt verwerkt. Hierbij moeten wij het laten. Wij hopen dat deze druk spoedig algemeen gebruikt zal worden. Wij menen te weten, dat de uitgever bereid is 'klasse-exemplaren' in te ruilen voor deze nieuwe druk. Dat is een dank aan de uitgever waard. Ook dat de prijs zo laag is gehouden men ver- gelijke eens de prijs van deze atlas 17,50) met die van een gewoon schoolboek! H. Eggink M. A. Allessie Bewerkt door het Cartografisch Instituut J. B. Wolters (zonder jaartal). J. B. Wolters' Uit- geversmaatschappij, Groningen. Van deze Serie versehenen eind i960 de volgende kaarten: Belgie en Luxemburg1 300 000, Span je en Portugal, 1 500 000; Zwitserland, 1 400 000; Prankrijk, 1 500 000 en Lahe, 1 :500 000. De bladspiegel van de kaarten is 107 bij 85 cm, de kaartspiegel 97 bij 73 cm met uitzondering van de laatstgenoemde kaart die resp. 85 bij 107 en 75 bij 94 cm meet. De prijs per kaart, op karton 16,00, op linnen, aan stokken 19,50, met plasticlaag overtrokken 28,00. De Serie kaarten, waarvan er nog een zestal in voorbereiding is, is volgens de uitgever be- stemd voor het L.O. en het U.L.O.. De kaarten hebben een oro-hydrografische ondergrond, met de zee, de rivieren, de kanalen en moerassen volgens de legenda in blauw; het schijnt mij echter toe, dat de kleur van de rivieren, kanalen, kust en oeverlijnen naar het blauwgroen zweemt. Er zijn maximaal Zeven hoogtezones gebruikt, van donkergroen via geel naar donkerbruin; op de meeste kaarten is het aantal beperkt tot 5 of 7 in verband met de hogere of lagere ligging van het terrein. De gletsjers zijn wit uitgespaard met blauwe lijntjes; op de genoemde kaarten komen zij alleen op die van Zwitserland voor. De plaatsen springen duidelijk in het oog; er zijn max. acht grootteklassen naar het aantal inwoners gebruikt. Van de verkeerswegen zijn zowel de be- langrijkste autowegen in rood, met internationale nummering (de E-wegen) als de voornaamste spoorwegen in zwart, getekend. Eveneens zijn de grote luchthavens aangegeven en wel door een symbool ontleend aan het vliegtuig. Van de in de laatste jaren steeds talrijker wordende stuw- meren met hun grote economische betekenis, hebben er verscheidene, met de dämmen, een plaats op de kaart gevonden (liggen deze laatste een enkele maal zo ver verwijderd van het eigenlijke meer, zoals op de kaart is aangegeven?) De grenzen van de staten zijn aangeduid door een streep- puntlijn versterkt met een violette band, welke kleur het zeer goed doet naast de andere kleuren. De schaal van de kaart is rechts boven aangegeven in breukvorm, terwijl onderaan in de legenda te lezen valt hoeveel km in het veld overeenkomt met 1 cm op de kaart; met het aanbrengen van een grafische of ladderschaal zou de schaalaanduiding compleet zijn geweest. Druktechmsch vol- doen de kaarten aan alle eisen, welke men aan wandkaarten mag stellen. Dat er hier en daar een enkele opmerking kan worden gemaakt, doet aan de waarde van deze schoolkaarten weinig af. Misschien kan het Instituut met enkele zijn voordeel doen: Belgie en Lu xemburg-, liggen er in Belgie geen gebieden beneden de zeespiegel, of zijn daaryoor geen gegevens beschikbaar? Ilalie; met de grens tussen Tsjechoslowakije en Hongarije bij Bratislava schijnen vele

Kartografie | 1962 | | pagina 21