BESPREK1NGEN The Reader's Digest Great World Atlas. Amsterdam Zee- en Rjjnhaven. 1 10 000. Nachrichten aus dem Karten- und Vermessungswesen. Reihe II. Deutsche Beiträge in fremden Sprachen. Frankfurt am Main. Prepared under the direction of Frank Debenham. London etc., The Reader's Digest Asso ciation z.j. (1961). 27x 39,5 cm, 137 pp. kaarten, 31 pp. register. £4.4.0. Deze merkwaardige atlas bestaat uit drie afdelingen (met als vierde het register), die onderling een volkomen tegenstelling vormen. Het middendeel, p. 30-100, is een normale wereldatlas met hoogtetinten, van matige omvang (niettegenstaande de weidse titel), bewerkt door het bekende Bartholomew's kartografisch instituut te Edinburgh. Om het vinden van de plaatsen te vergemak- kelijken zijn de hoogte- en dieptetinten (deze laatste in grijs) zo bleek afgedrukt dat de kaarten een zeer vale indruk maken. Er is, althans gedeeltelijk, bestaand kaartmateriaal voor gebruikt; men herkent er bv. bladen van de Regional Atlas in, zij het ook bijgewerkt. Dit heeft het nadeel dat er weliswaar nieuwe verschijnselen op zijn bijgevoegd (zoals de Haringvlietdam) maar dat men daarbij vergeet verouderde zaken weg te nemen; zo prijkt ons land nog met sinds lang verdwenen lokaalspoorwegen en gedeeltelijk gedempte of onbevaarbare kanalen (Haarlemmer Trekvaart). De eerste afdeling „The face of the world" (p. 6-21), vormt hiermee een schrille tegenstelling. Het is een verzameling fei gekleurde kaarten van de werelddelen met een krachtige reliefschaduwing volgens een gewijzigd Wenschow-procede (zelfs met donkere slagschaduwen), gekleurd naar de vegetatiegordels, waarbij de tinten geleidelijk in elkaar overgaan en meewerken aan de reliefscha duwing. Ze zijn vervaardigd door Geographical Projects Ltd., Londen. Zelfs het relief van de zeebodem is niet door dieptetinten maar door schaduwing weergegeven, een interessant experiment, maar bepaald niet geslaagd. Het zijn zeer suggestieve, hoewel vanzelfsprekend on-exacte kaarten, meer geschikt om aan de wand te hangen dan om van vlakbij in een atlas te bekijken. Het derde deel geeft onder de titel „The world as we know it" enige encyclopedische infor- matie, ook weer in kleurplaten met soms suggestieve kaarten, Over onderwerpen die men voor een deel niet in de gewone atlassen zal aantreffen: sterrenhemel, mineralen, evolutie, vogeltrek- wegen, historie van civilisaties, voedsel etc.; daarentegen ontbreken verdere economische kaarten. Een en ander versierd met gekleurde afbeeldingen van mineralen, vogeltjes etc.; ook deze bladen zouden het als wandplaten zeer goed doen. A. J. Pannekoek Uitgave van de Dienst der Publieke Werken, Landmeten en Kartografie, gedrukt 1961, 141 x 51,2 cm. Deze kaart is een fragment uit de Kaart van Amsterdam 1 10 000, in zwart gedrukt met een grijsgroene tint voor het land. De brede wateren, de havens, kanalen en grachten zijn wit gelaten, terwijl de namen van de eerste met een extra zware letter zijn aangegeven, overeenkomstig de bedoeling van de kaart, welke in de titel is aangegeven. De kaart strekt zieh uit van de Amster- damse Droogdok Maatschappij in het westen tot en met het Nieuwe Diep met het begin van het Amsterdam-Rijnkanaal in het oosten. Als overzichtskaart voor allen die met de scheepvaart in dat gebied te maken hebben, een eenvoudige, maar duidelijke kaart. J. Schokkenkamp No. 9, 1961 bevat de Engelse vertaling van de artikelen van H. Knorr, versehenen in Reihe I, Heft 1, 1956: Preparation of the Aeronautical Chart-ICAO 1 500 000 of Germany; Heft 13, 1959: Preparation 'of the Aeronautical Chart of Germany 1 1 000 000 (zie dit tijdschrift i960, Karto grafie No. 9, p. 449); Heft 12, 1959: On the Design of a new Aeronautical Chart 1 2 000 000 (zie dit tijdschrift i960, Kartografie No. 6, p. 143); en van de hand van F. Kranz ook in de Engelse vertaling zijn artikel in Heft 12, 1959: Relief Representation in Aeronautical Charts (zie dit tijdschrift i960, Kartografie No. 6, p. 143). In No 10, i960 vindt de lezer een viertal opstellen van K.-H. Meine aangaande de moderne luchtvaart-kartografie: Proposais for the Design of Aeronautical Charts met vier indexkaarten van Zuidoost-Azie en een van geheel Azie; Future Developments of Modern Aviation Cartography?; Historical Background of the last AIS/MAP-Meeting of ICAO, Especially of the Conception and Development of the 1:2 000 000 Aeronautical Navigation Chart met 4 appendices en 1 kaart- fragment; Problems of Coordinating the IMW with the ICAO Series 1 1 000 000 and Prospective Considerations on Smaller Scales. J. Schokkenkamp

Kartografie | 1962 | | pagina 12