301 steld uit (of beslaat het gebied van) 4 hele, 4 halve bladen en een kwartblad van de kaart 1 1000. De generalisata bestaat o.a. uit het weglaten van het straatmeubilair en de huisnum- mers. Ook sommige namen zijn vereenvoudigd (in plaats van b.v Ned Hervormde Kerk slechts K.). Vier bladen van de kaart 1 2500 werden na verkleining samengesteld tot een blad van de kaart 15000. Ook deze bladen hadden dus een formaat van 75 x 95 cm en wer den in 5 verschillende uitvoeringen gedrukt, n.l. 1. lijnen grijs 2. lijnen zwart 3. lijnen grijs, water blauw 4. lijnen zwart, water blauw 5. een meerkleurendruk. Van deze laatste uitgave is een fragment van blad 1 als bijlage II opgenomen. In de hier gereproduceerde kleuren is blad 1 van de kaart 1 5000 in 1959 gedrukt. Deze kleuren zijn anders dan de kleuren van eerdere uitgaven en de druk van blad 1 in 1959 moet dan ook als een poging tot het vinden van een nieuwe kleurcombinatie gezien worden. Door de grote hoeveelheid werk aan de bladen 1 1000, door de vele opdrachten tot het vervaardigen van bijzondere niet tot het normale programma behorende kaarten en vooral door gebrek aan arbeidskrachten was de productie van kaarten 1 2500 en 1 5000 volgens de hiervoor omschreven werkwijze in de laatste jaren ver beneden het voor de mstandhouding van deze kaartwerken noodzakelijk minimum gebleven. Het ligt ook wel voor de hand dat het opnieuw tekenen van de bladen 1 2500 en voor verkleining naar nog kleinere schalen een generaliserend overtekenen van de kaart 1 5000 te veel van het goede wordt. De productie van kaarten 1 2500 en 1 5000 op de bovenomschreven wijze is dan ook stopgezet. Een eenvoudiger werkwijze zal hier voor in de plaats komen. Deze zal er ongeveer als volgt uitzien Uit 4 bladen 4 1000 wordt fotomechanisch een blad 1 2500 samengesteld Deze bladen zullen dan waarschijnlijk slechts in de vorm van lichtdrukken, hoogstens in off- setdruk (uitsluitend zwarte of grijze lijnen) verkrijgbaar worden gesteld Uit 16 bladen van de kaart 1 1000 zal in dit voor de toekomst gedachte program- een ,bl^ 1 3000 worden samengesteld. Deze bladen zullen een formaat van 60 x 76 cm hebben. Zij zijn onder andere bestemd voor verkleining en samenstelling tot bladen van kaarten in nog kleinere schalen. Hierover aanstonds meer. Bovendien zullen deze bladen in een of tweekleurendruk voor verschillende doelein- den kunnen dienen. In meerkleurendruk zullen zij zeker als wandkaart een markt vin den. De kaarten zullen een sterker gegeneraliseerde inhoud krijgen dan op het fragment is weergegeven. De scheidingen op de grond tussen woonhuizen zullen b.v. niet worden getekend Dat heeft naar het zieh laat aanzien voor een kaart op deze schaal die in hoofdzaak als wandkaart of overzichtskaart wordt gebruikt, ook weinig zin vooral niet wanneer er een kaartwerk op grote schaal met dergelijke gedetailleerde gegevens voor- handen is. Het hjkt evenwel raadzaam de kleuren, zoals het fragment aangeeft te hand- haven. De kaart van Amsterdam 1 10 000 De tegenwoordige kaart van Amsterdam 1 10 000 is wellicht de bij de buitenwereld meest bekende van de „kaarten van Amsterdam". De kaart bestaat uit 4 bladen thans met een formaat 80 x 106 cm. In de loop van de tijd is de kaart tot dit formaat uitgedijd.

Kartografie | 1962 | | pagina 11