302 De kaart is op deze schaal getekend, voor een groot deel van verkleiningen van de bladen van de kaart 1 1000 of 1 2500. Waar deze bladen niet bestanden is gebruik gemaakt van verkleiningen van kadastrale kaarten of vergrotingen van de topografische kaart. Deze kaart is voltooid d.w.z. in tegenstelling tot de grotere schalen zijn hier alle bladen van het kaartwerk getekend en gedrukt. De kaart wordt behalve in de bekende vierkleuren uitgave ook in zwart, zwartblauw en grijsblauw gedrukt. In tegenstelling tot de hiervoor genoemde kaarten is altijd getracht op deze kaart ook iets van de toekomstige situatie weer te geven, m.a.w. de in detail vastgestelde uit- breidingsplannen zijn op deze kaart ingetekend. Staan deze uitbreidingsplannen nog niet vast, maar is men met de aanleg volgens het plan in hoofdzaak van het voor deze uitbreidingsplannen bestemde bouwterrein be gonnen, dan wordt dit bouwterrein als zodanig op de kaart aangegeven. De na-oorlogse uitbreiding van Amsterdam heeft een heel ander karakter gekregen dan de oude stad. Men denke o.a. aan de meer open bebouwing met veel groen i.p.v. gesloten bebouwing die vroeger werd toegepast. Dit en ook andere zaken hebben aan het uiterlijk van de 10-kleurendruk uitgave wel afbreuk gedaan en de kritiek op deze uitgave is stellig vaak gerechtvaardigd. Het grote formaat van de bladen is voor de gebruikers soms bezwaarlijk; ook bij het drukken van de gekleurde uitgaven levert dit moeilijkheden op. De belangstelling van het publiek voor deze kaart is ondanks de bezwaren zeer groot. De in april 1961 gereedgekomen 10-kleurendruk had een oplage van ongeveer 650 exemplaren per blad, maar deze is thans reeds tot ongeveer 180 stuks per blad vermin- derd. Een recensie van deze uitgave is in nr 13 Jaargang 1961 van dit tijdschrift ver sehenen. Tot dusver is het steeds gelukt de 4 bladen van deze kaart in een keer te drukken. Hiermee wordt het optreden van kleurverschillen in de verschillende bladen grotendeels voorkomen. Van de kaart van Amsterdam 1 10 000 zijn verschillende speciale kaarten op deze schaal afgeleid b.v. De City-kaart Het Bos-kaartje De Havenkaart en de Kaart van de Westelijke tuinsteden. Aan al deze kaarten blijkt een vrij grote behoefte te bestaan. De City kaart is een weergave van de bebouwde kom van de gemeente en dient vooral als wandkaart op plaatsen, waar de uit 4 bladen samengestelde wandkaart te groot of te duur wordt. De Havenkaart, een afbeelding van het Amsterdamse havengebied, is onlangs in een oplage van 1500 ex. herdrukt. Deze kaart wordt veel aan personen en instellingen ver kocht, die op een of andere wijze bij de haven of bij de scheepvaart zijn betrokken. Een van de drie uitgaven van deze Havenkaart is uitgevoerd als een hydrografische kaart (land grijs en water ongekleurd). Zeevarenden zijn aan kaarten in deze uitvoering ge- wend en geven er vaak de voorkeur aan. Het Boskaartje is een voor het grote publiek bestemd wandel- of fietskaartje van het Amsterdamse Bos. Vorige jaar is dit kaartje in een oplage van 30 000 exemplaren gedrukt, maar in enkele jaren zal deze voorraad wel uitgeput zijn. Dit kaartje wordt in hoofdzaak via de boekhandel enz. aan de man ge bracht. Zo als bij de bespreking van de kaart 1 5000 reeds werd opgemerkt zal een blad van

Kartografie | 1962 | | pagina 12