299 hoeksmeting en ook de kadastrale kaarten werden in het nieuwe systeem getekend. Dit bracht weer met zieh mee dat ook de bladen van de kaart van Amsterdam vanaf dat jaar in dit systeem wer den getekend. Omdat de bladgrenzen van de kaart van Amsterdam 1 1000 evenwijdig aan het assenstelsel van het Rijks Driehoeksmetingsysteem werden gemaakt, moesten evenwel alle bestaande bladen opnieuw getekend worden. Dit betekende dus nog een grote hoeveelheid extra werk. Het is bij deze kaartschaal 1 1000 niet gebleven. In de loop der jaren zijn daarbij kaartwerken op schaal 1 2500, 1 5000, 1 10 000, een kaart op schaal 1 25 000 en onlangs nog een kaart op schaal 1 50 000 van Amsterdam en omgeving bijgekomen. Bovendien zijn er uit de genoemde kaartwerken weer verschillende kaarten afgeleid, die een bijzonder facet van Amsterdam weergeven (Havenkaart b.v.). Alvorens nader in te gaan op de details van elk dezer kaarten en U iets te verteilen over het doel, waarvoor deze kaarten worden gebruikt, Over het verband tussen de ver schillende kaartwerken en over de ontwikkeling naar de tegenwoordige toestand, nog even iets anders. Omdat de wijze van het ontstaan van het tegenwoordige kaartbestand in nauw ver band Staat tot de stedebouwkundige ontwikkeling van de stad, die in deze halve eeuw een tamelijk stormachtig verloop heeft gehad en omdat vaak aan plotseling optredende en snel te bevredigen behoeften moest worden voldaan, is de ontwikkeling van het kaartwerk niet altijd even logisch geweest. Dit heeft dan ook geleid tot een tamelijk ingewikkeld en bovendien arbeidsintensief produetieprogramma. Het spreekt haast van- zelf, dat vooral in deze tijd van schaarste aan arbeidskrachten, dringende behoefte aan herziening en vereenvoudiging van de in stand te houden kaartwerken is ontstaan. Een herziening van het kaartprogramma en van de wijze waarop de kaarten worden ge maakt geeft tevens de gelegenheid om Verbeteringen in het uiterlijk en in de inhoud van deze kaarten aan te brengen. Er is dan ook een ontwerp voor een meer logisch en een minder arbeidsintensief dus meer gemechaniseerd kaartprogramma in de maak. Dit ontwerp is nog niet in alle details vastgesteld, maar enkele hoofdlijnen ervan staan wel voldoende vast om er iets over te kunnen mededelen. Bij de hier volgende meer gedetailleerde bespreking van de kaart van Amsterdam zal tevens een enkele mede- deling over toekomstplannen worden gedaan. De kaart van Amsterdam 1 1000 Deze kaart bestaat uit bladen met een betekend oppervlak van 75 x 95 cm. Bijlage I is een fragment van een moderne uitgave in twee kleuren offsetdruk. Op deze kaart zijn getekend huizen met huisnummers, namen of doel van bijzondere gebouwen, straatindeling, straatmeubilair, straatnamen, tramlijnen, taluds, water, parken, plantsoenen, speelplaatsen, enz. Deze bladen worden met de hand overgetekend of gekaarteerd. Gekaarteerd uit voor deze kaart uitgevoerde metingen, overgetekend van reeds gekaarteerde kaarten, zoals b.v. de kadastrale plans 1 1000 of door de landmeetkundige groep op schaal 1 200 getekende en daarna verkleinde kaarten. Deze bladen worden in oplagen varierend van enkele tientallen tot enkele honderden in offset gedrukt en het doel waarvoor deze kaarten worden gebruikt is, naar de kopers te oordelen, velerlei. Door de eigen dienst P.W. wordt het grootste deel (ong. 60 afgenomen. De bladen worden gebruikt als ondergrond voor het maken van ontwerpen of als beheers- kaart. Ook de ongeveer 20 aan andere Diensten en Bedrijven te verkopen kaarten

Kartografie | 1962 | | pagina 5