300 worden voor soortgelijke doeleinden verkocht, enkele kaarten worden ook wel aan Scho len verkocht om te worden gebruikt bij het eerste onderwijs in de aardrijkskunde. De resterende 20 wordt aan particulieren verkocht, makelaars b.v., maar ook wel aan mensen, die zieh het bezit van een kaart voor louter genoegen veroorloven. Uit het doel „beheer en ontwerp" waarvoor deze kaarten in hoofdzaak worden ge bruikt, volgt dat er op getekend en op aangetekend wordt. Het ligt dus voor de hand de kaarten in een niet al te Sterke kleur te drukken. Oorspronkelijk was dit een don- kergrijze lijn en een in dezelfde kleur uitgevoerd raster voor de bebouwing. De nieuwe uitvoering (zie Bijlage I) is in twee kleuren gedrukt, de lijn in grijs, be bouwing in sepia. In deze uitvoering is gebruik gemaakt van voorbedrukt en opgeplakt schrift. Van de kaart 1 1000 zijn thans ongeveer 230 bladen gereed. Met de uitbreiding van de stedelijke bebouwing zal dit aantal tot maximaal 360 bladen toenemen. O.a. af- hankelijk van de aard van de bebouwing, maar ook van de veranderingen in het betref fende gebied worden per blad van slechts enkele stuks per jaar tot soms 60 70 exem- plaren per jaar verkocht. Vooral in de oudere stadsgedeelten verändert de topografie (bebouwing en straat- indeling) vrij snel en een blad van dit gebied veroudert in 10 jaar soms zelfs vlug^er volkomen. Het doel waarvoor de kaarten worden gebruikt vereist, dat de bladen zo veel mogelijk bij zijn. Dit en de noodzaak de uitbreiding van de stad bij te houden maken het nood- zakelijk, dat per jaar 30 35 bladen van de kaart 1 1000 worden gedrukt of herdrukt. Het zal de lezer duidelijk zijn dat tengevolge van veranderingen, ook in het geval van de herdruk van een blad, veel getekend en gemeten moet worden en dat dus de vervaardiging en instandhouding van een kaartwerk 1 1000 een zeer zware opgave is. Behalve de vervanging van een raster door een extra drukgang in een kleur en de toepassing van voorbedrukt schrift i.p.v. met de hand getekend schrift zal er aan de wijze van vervaardiging van deze kaarten noch aan de vorm of de inhoud voorlopig veel worden gewijzigd. Een bezwaar van deze kaart is ongetwijfeld het grote en enigs- zins onhandige formaat. Overgang op een ander formaat zou evenwel een te ingrijpende operatie zijn, die ook voor de gebruikers van de kaart zeer ernstige bezwaren zou mee- brengen. Kaart van Amsterdam 1 2500 en 1 5000 De bladen van de kaart 1 2500 werden op 2 manieren vervaardigd en wel: le na verkleining van de bladen van de kaart 1 1000 werden deze verkleiningen enigszins generaliserend overgetekend 2e in de meer landelijke gebieden werden de bladen van de kaart 1 2500 op onge veer dezelfde wijze samengesteld uit kadastrale plans en andere kaarten en aan- gevuld met door meting en verkenning verkregen gegevens als dit in stedelijk gebied met de bladen van de kaart 1 1000 gebeurde Dit geldt uiteraard slechts voor landelijk gebied, waarvan nog geen bladen van de kaart 1 1000 bestanden. Deze kaart werd gedrukt in verschillende uitvoeringen n.l. lijnen in zwart lijnen in zwart, water blauw lijnen in grijs, water blauw en in een 4-kleurendruk. De bladen van de kaart 1 2500 hebben, evenals de bladen van de kaart 1 1000 een betekend oppervlak van 75 x 95 cm. Een blad van de kaart 1 2500 is samenge-

Kartografie | 1962 | | pagina 6