421 wat los. Ze ontbreekt echter niet; herhaaldelijk vindt de lezer een vraag of opmerking, die onder het lezen bij hem opkwam, verderop beantwoord of behandeld. Men moet dan ook hopen, dat het boek niet slechts een naslagwerk zal blijven, maar dat de gebruikers de moeite willen nemen het in zijn geheel zo al niet te lezen, dan toch door te bladeren. Slechts hierdoor kunnen zij het volle genot van de waarde ervan verkrijgen. Het Z.W.O.-subsidie, dat de publikatie mogelijk maakte, is goed besteed geweest en de publi- katie in een wereldtaal is alleszins gerechtvaardigd, al heeft het boek hierdoor in het direkte 'aan- spreken' van de Nederlandse lezer iets moeten verliezen. Wij wensen Dr. Koeman gaarne geluk met de verschijning van dit standaardwerk en hopen, dat het hem gegeven zal zijn zelf te helpen voortbouwen op de grondslagen die hierin zijn gelegd. F. A. Imkof, Eduard, Schweizerischer Miltelschulatlas. 1 Herausgegeben von der Konferenz der kantonalen Erziehungsdirektoren. Dreizehnte Auflage, 1962. Bearbeitung und Originalzeichnung: Eduard Imhof, Dr. h.c., Professor an der Techni schen Hochschule, Zürich. Kartentechnische Erstellung und Druck Art. Institut Orell Füssli AG, Zürich. 22,7 x 23,6 cm. Zu beziehen durch den kantonalen Lehrmittelverlag in Zürich. Voor mij liggen een exemplaar van de Schweizerischer Schul-Atlas für Mittelschulen, op de frontpagina geheten: Atlas für Schweizerische Mittelschulen mit Bundesunterstützung herausge geben von der Konferenz der kantonalen Erziehungsdirektoren, 1. Auflage. 2 Ausgeführt von der Kartographia Winterthur A.G. 1910 en een exemplaar met dezelfde titel, maar de 4. Auflage zweiter Abdruck 1925. Deze oude atlassen zijn in een vuilbruine band gestoken zoals de oude Diercke en de oude Bos. De nieuwe druk van de Zwitserse atlas daarentegen is gehuld in een fleurige plastic band, schijnbaar ruw linnen en bedrukt met het relief van een deel van Zwitserland, in grijs, en met de naam van de redacteur en de titel in rood. Een deel van de kaart, 7J4 cm, bedekt ook de achterkant van de band, terwijl de rest ervan met een rood is gekleurd, z6 passend bij het grijs van de kaart, zo'n prachtige kleurencombinatie en kleurvlakverdeling, dat de ontwer- per ervan een eervolle vermelding verdient. Het formaat van de nieuwe atlas is gelijk aan dat van de oude. Wanneer niet enige jaren geleden de kaart van de Alpen uit deze atlas als bijlage bij opstellen van de auteur was versehenen of op tentoonstellingen als die in Delft in 1959 ter gelegenheid van de tweede Nederlandse Kartografendag te zien was geweest, (ik noem ook nog de kaart van het oostelijk deel van de Vereniode Staten van Amerika in het Internationale Jaarhoek voor Kartografie I, 1961 tussen de blz. 52/53), zou de verschijning van de atlas, tenminste in het buitenland, een openbaring zijn geweest. Uit de Mitteilungen und Erläuterungen, welke aan de atlaskaarten voorafgaan neem ik de vol- gende woorden van de auteur over: „Grundlegend verändert wurde der Atlas vor allem durch die neue Gestaltung der allgemeinen (topographischen) Regional-, Länder- und Erdteilkarten. Schrar- fen und konventionelle Höhenstufenfarben wurden ersetzt durch schattenplastische, zeichnerisch erstellte Schummertöne und naturalistisch-luftperspektivisch gegliederten Höhenstufenfarben, somit durch eine Darstellungsart, wie sie in unseren Mittelschulatlas bisher den Detailkarten schweize rischer Landschaften vorbehalten war. Jahrelange Bemühungen und Versuche, sowohl des Atlas bearbeiters wie auch der Kartenproduktionstechniker des Hauses Orell Füssli, führten zur Ent wicklung dieser für Karten kleiner Maßstäbe neuartigen, bildhafteren naturnaheren Darstellung. Sie gelangt hier erstmals für ein größeres Kartenwerk zu konsequenter Durchführung.". Uit het bovengenoemde jaarboek Iaat ik volgen: „Die Reliefschattierung nach dem Prinzip der Modellbe leuchtung durch schräg einfallendes Licht, der sog. 'Schrägbeleuchtung', wurde zeichnerisch erstellt, nicht auf dem Wege über die Modellphotographie. Dies erlaubte eine genügende Anpassung der lokalen Lichtrichtungen an die einzeln Detailformen, und es ermöglichte ein genügendes Generali sieren und Typisieren des Reliefs. Entsprechend den Erscheinungsformen der Schrägbeleuchtung liegen die hellsten Flächen auf dem Lichte zugewendeten Abhängen, die Talsohlen aber und die Ebenen liegen in einem Halbschatten. Die farbige Gestaltung der Schattentöne und die farbige Höhenabstufung des Geländes folgten vor allem landschaftlich-luftperspektivischen Erscheinungen. Überdies sollten die farbigen Höhenabstufungen in den großen Gliederungen deutlich wahrnehmbar sein, aber anderseits die Plastik der Reliefdarstellung möglichst wenig stören. Hieraus ergab sich 1 De atlas verschijnt in de Duitse, Franse en Italiaanse taal. De titels van de laatste twee zijn: Atlas scolaire suisse pour l'enseignement secondaire, 12e edition 1962 en Atlante svizzero per le seuolo medie, 8 edizione 1962. 2 Welwillend mij ter beschikking gesteld door de heer M. de Smit. K.N.A.G. LXXIX 30

Kartografie | 1962 | | pagina 13