C. KOEMAN VERSLAG VAN DE EERSTE TECHNISCHE CONFERENTIE VAN DE INTERNATIONAL CARTOGRAPHIC ASSOCIATION 100 Van 10-15 September 1962 werd te Frankfurt/Main de eerste technische conferentie van de in juni 1961 te Parijs opgerichte International Cartographic Association (I.C.A.) gehouden. Wanneer ik daarvan verslag uitbreng, als een van de acht Nederlandse deel- nemers, dan is dat meer om een karakterisering van deze eerste manifestatie van de nieuwe internationale vereniging te geven, dan om nauwkeurig te verteilen wat er op de bijeenkomst te Frankfurt behandeld is. Dit laatste lijkt mij nl. volstrekt overbodig, omdat er in het Intemationaal Jaarboek voor Kartograjie, deel 3, hetwelk in 1963 ver schont, een uitvoerig verslag van mij opgenomen zal worden en 00k omdat de teksten van alle voordrachten die in Frankfurt gehouden zijn, gepubliceerd zullen worden in de speciale reeks V van de Nachrichten aus dem Karten- und Vermessungswesen, het bekende tijdschrift, uitgegeven door het Institut für Angewandte Geodäsie (I.f.A.G.) te Frankfurt/Main. Men moet dit verslag dus beschouwen als een karakterisering van het internationale contact tussen kartografen, geschreven ten dienste van hen die de boven- genoemde literatuur niet bij de hand hebben en voor hen die zo'n verslag liever in het Nederlands lezen. Maar dit relaas wil 00k in het kort een indruk geven van de stand van de wetenschap en de techniek op het gebied van die onderwerpen die op de conferentie behandeld zijngeneralisatie, bijhouding en automatisering. Want ik heb wel de indruk dat wij in Frankfurt wat dat betreft goed voorgelicht zijn en dat de congressen en technische conferenties van de I.C.A. in de toekomst, zoals dat bij de meeste internationale wetenschappelijke organisaties het geval is, de mijlpalen zullen vormen waaraan we de voortschrijding van de wetenschap en de techniek zullen kun- nen aflezen. Het was de bedoeling van de Organisatoren om deze technische conferentie een ge- sprek te laten zijn tussen de werkelijke deskundigen op het gebied van de bovenstaande onderwerpen en niet een congres, waar velen luisteren naar wat enkelen mede te delen hebben. Er waren echter 97 deelnemers uit 18 landen, hetgeen teveel is om nog een gesprek te kunnen verwachten, zelfs wanneer het aantal onderwerpen beperkt is. De voorgeschiedenis van de I.C.A. heeft zulke gesprekken tussen experts wel gekend in Stockholm kwamen in 1956, 36 experts bijeen om over de kaartreproductietechniek te spreken. (Esselte conferentie). In Chicago waren in 1958, 55 deskundigen bijeen om dit gesprek voort te zetten (Chicago Conference, georganiseerd door Rand Mc. Nally) De I.C.A. is nog steeds voorstander van technische conferenties die niet ontaarden in het debiteren van algemeenheden maar waar tot in de details doorgedrongen kan worden. Hoe nuttig de bijeenkomst te Frankfurt 00k geweest is, tot dit diepgaande gesprek is het niet gekomen omdat er: le te veel voordrachten, 2e te veel niet-deskundigen, 3e te weinig voorbereiding was. Zo kenden wij bijv. slechts de titels van de voordrachten die wij dan later hoorden voorlezen, maar waarna er te weinig tijd voor discussie was. Bovendien ging er door de vertaling wel eens wat van het begrip verloren. Er waren in totaal 28 voordrachten, die verdeeld waren over de reeds eerder genoemde onder werpen: generalisatie, bijhouding en automatisering. Ik zal, om bovengenoemde rede- nen, geen opsomming geven van de voordrachten en de sprekers, met uitzondering van de magistrale inleiding van Dr. H. Knorr van het I.f.A.G., die eigenlijk in het begin al zeer goed wist weer te geven welke essentiele zaken wij in de körnende dagen te

Kartografie | 1963 | | pagina 10