101 verwerken zouden krijgen. Wanneer we in het verslag van de conferentie even voorbij gaan aan al die aangename en nuttige versieringen als ontvangsten, excursies en ten- toonstellingen, dan valt het volgende resultaat te concretiseren Generalisatie Er werd, wat wij al wisten, nog eens duidelijk aangetoond dat het generaliseren, op grond van zijn creatieve aard, nooit het onderwerp van vaste regels kan zijn. Het belang van goede ondergronden werd nog eens beklemtoond en er werd op nauwkeurigheid aangedrongen. De organisatie van het generaliseren bij topografische kaartvervaardi- ging werd uiteraard ook aangehaald, met bijzondere nadruk op de behandeling van hoogtelijnen, een geluid dat voor de lezers van dit tijdschrift niet vreemd is. Wie zieh de omvang van het topografisch kaarteren in de wereld van vandaag goed gerealiseerd heeft, zal bezorgd zijn over de voortgang daarvan, wanneer alle hande- lingen, ook de generalisering, met de hand uitgevoerd moeten worden. Het is begrij- pelijk dat daarom ook aan het mathematisch generaliseren gedacht is. Hiervan ge- waagt o.a. de Sowjet Russische literatuur; de daarin geuite ideeen zijn uitgewerkt door de staf van het Dept. of Geography van de Universiteit van Swansea. Dr. O. Maling gaf ons daarvan een overzicht. Tot practische toepassing van het mathematisch gene raliseren en de mechanisering daarvan is het echter nog niet gekomen. Op het ogenblik staan de kwantitatieve en kwalitatieve generalisering van thematische kaarten vrij sterk in de belangstelling. Dit houdt wel verband met de verhoogde activi- teit van de vegetatie- en bodemkaartering. Er zijn ons van deze onderwerpen goede voor- beelden voorgehouden. Eigenlijk vormde dit generaliseren van thematische kaarten het enige werkelijke nieuws van in toepassing gebrachte werkmethoden. Dat de wetenschap iets nieuws tot de practische oplossing van de problemen bij het generaliseren gebracht heeft, is op de Frankfurter conferentie niet gebleken. Bijhouding revisie) Verhevigde activiteit bij de oorspronkelijke kaarteringen (plans en topografische kaarten) kan tot een anticlimax leiden wanneer de makers overvallen worden door het bijhoudingsprobleem. Er zijn gevallen bekend waarin de Organisatoren de schrik om het hart sloeg bij het (te laat) realiseren van de verplichtingen om het gekaarteerde ook (en liefst zo gauw mogelijk) te herzien. Het kwalijke probleem hierbij is dat de tech- niek van het herzien (räderen, afdekken en partieel nieuw intekenen of graveren) af- wijkt van de techniek van het basiskaarteren maar ook dat de organisatie van een re- visieafdeling iets wezenlijk anders is als de organisatie van een basiskaartering-afdeling. Frankfurt heeft dit, ongetwijfeld tot nut van vele kartografische bedrijven, zeer dui delijk laten blijken. Er zijn daarbij zoveel practische hints gegeven (vooral de Canadese topografische dienst excelleerde in dit opzicht) dat iedere kaartvervaardiger er wel iets van zijn gading in gevonden zal hebben. Ook de herziening van atlassen en allerlei soorten thematische kaarten werd goed behandeld, waarmee de commerciele kartografie zeker zijn voordeel kan doen. Maar nog altijd is er de neiging bij de kartografen om een kaart liever helemaal opnieuw te tekenen dan een omvangrijke revisie, die de kwaliteit wellicht geen goed zal doen, uit te voeren. Het zou interessant zijn om door middel van tijdstudies na te gaan, wanneer dit geheel overtekenen economisch verantwoord is. In dit opzicht gaven slechts de Zwitserse mededelingen enige opheldering.

Kartografie | 1963 | | pagina 11