BERICHTEN UIT DE KARTOGRAFIE 105 Een verkleinde foto van het copieerwerk van de heer Langeweg is als illustratie aan dit bericht meegegeven. De titel van de kaart luidt als volgt: Kaarte der Heerlykheeden van Tilborg en Goirle, GELEEGEN IN DE MaJORIE VAN 'S-HERTOGENBOSCH, QUARTIER VAN OoSTERWYK Soo als deselve Opgenomen zyn in de Jaaren 1758, 1759 en 1760; waar op zyn ge bragt geworden derselver Limiet scheidingen met de naast aangrensende Heerlyk heeden en Dörpen, soo als die den ondergeschreeven aangeweesen zyn geworden, door luiden van hooge Jaren die daar van de beste kundigheid hebben, door overleevering van haare Ouderen en het ordinair gebruiken der Gemeentens grondenzynde de selve Limiet scheidingen op dese Kaarte aan de binnen zyde met differente couleuren afgeset. Het Kaartje der Haans hoeve is boven afgesneeden, ter plaatse van A tot B, om de Kaarte een mindere hoogte te geven en onnoodige leedige vacken voor te komenis het selve in een ruit geplaatst aan de regter zyde der Kaarte boven in den hoek. Verders zyn ook met een groene couleur gedekt en in yder Perceel (Volgens de meetingen door den geadmitteerde Landmeeter Daniel Verhoeven gedaan in 't Jaar 1732) beschreven de begrootingen der particuliere Domeinen, welke benevens gemeide Heerlykheeden zyn toebehoorende, aan den Hoog WelGebooren Heer Gysbertus Steenbergensis Grave van Hogendorp, Vry Heer van Hofwegen, Tilborg en Goirle Wordende dese Kaarte, zyn Hoog Wel Geboore, met het allerdiepste respect opgedraagen; door desselfs onderdanige en gehoorsame dienaar D. Zynen. Tilborg den 30 September 1760. VERSLAG VAN DE ICARTOGRAFENDAG 1962 De vijfde kartografendag in Nederland werd gehouden op dinsdag 13 november in de bijzonder mooie ontvangstruimte van het Huis der Provincie te Arnhem. Dat dit mogelijk was is te danken aan de medewerking van het bestuur der Provincie en aan de steun die het onderwerp: De kaart in de Planologie van de Provinciale Planologisch'e Dienst en van het Economisch Technologisch Instituut van Gelderland mocht ontvangen. Het bestuur van de Kartografische Sectie had voor deze dag een groot aantal niet-leden, in casu de landelijke Pianologische Diensten en ETI's uit- genodigd, benevens een vrij groot aantal instanties en diensten waarvan aangenomen mocht worden dat zij belangstelling voor het onderwerp zouden hebben. Dit laatste bleek juist te zijn, want er waren ongeveer 120 deelnemers een record aantal op deze dag bijeengekomen. Hieruit mag tevens afgeleid worden dat de onderwerpen als belangwekkend beschouwd werden. Er werd gesproken door Mr. C. A. van Gorcum over: De ruimtelijke ordening\ door Ir. R. Tjalkens, directeur van de P.P.D. van Geld'erland, in samenwerking met Drs. D. de Boer, directeur van het E.T.I. van Gelderland, over: De voorziening van het regionaal onderzoek en de planologie met basis kaarten in verband met hun verwerkingsmogelijkheden en, in dezelfde com- binatie over: De toepassing van kaarten en kartogrammen bij het regionaal onderzoek en de pla nologie. In de tweede lezing (waarvan de tekst in dit tijdschrift verschijnen zal) werden de doelmatig- heid van de topografische kaart 1:10 000 en de kadastrale plans aan een kritische beschouwing onderworpen. In de derde voordracht werden de functie van de kaarten bij de planologie en het vervaardigen van een aantal thematische kaarten behandeld. In de ochtendvoordracht werd dus een onderwerp van landelijke betekenis behandeld. Het was enerzijds een poging om topografische dienst en kadaster tot een nog grotere dienstverlening te bewegen en anderzijds een uiteenzetting van de nog veel voorkomende oneconomische wijze van

Kartografie | 1963 | | pagina 19