satie van de conferentie verbonden te zijn. Het beste kon men de achtergrondgevoelens die in het gastland ten aanzien van deze eerste V.N. conferentie op Duitse bodem heersten bespeuren uit de berichtgeving in de pers. Wij volstaan met het weergeven van de „koppen" boven het verslag van de persconferentie in de „Bonner Rundschau" van 3 augustus 1962: „Sowjetisches Kartenwerk bleibt für Fremde geheim. UNO- Weltkartenkonferenz ohne den Ostblock... An die Sowjetzone .ist keine Einladung der Vereinten Nationen ergangen. En uit de verdere tekst: „Ausdrücklich betont wurde gestern, dass es sich bei der UNO-Veranstaltung um eine 'technische', nicht aber um eine politische Konferenz handelt De belangstelling van het publiek voor wat zieh in en om de conferentie afspeelde was merkwaardig groot. Een goede gedachte was het om toegangskaarten uit te geven aan het publiek voor de bezichtiging van de tentoonstelling. De vreemdste ervaring met de aandacht die er in West Duitsland aan de conferentie geschonken werd deden de gedelegeerden op tijdens hun bezoek aan de stad Duisburg op 8 augustus, ter ge- legenheid van de Mercator herdenking. Nadat de gedelegeerden op het met bloemen versierde Station begroet waren, speelde een blaas-orkest met oorverdovend lawaai een welkomstmars in de hal, waarna men längs het met veel politie afgezette stationsgebouw en onder een enorme belangstelling van het publiek, met bussen naar de plaats van de herdenkingsbijeenkomst gevoerd werd nog steeds onder politieescorte, welke de ge delegeerden niet meer zou verlaten, zelfs niet tijdens de boottocht op de Rijn. Televisie en pers zwermden gedurende de gehele middag om het gezelschap heen. Het resultaat van de journalistieke activiteit vulde enkele pagina's van het plaatselijk blad. Liever is het ons om melding te maken van een andere uiting van activiteit die in verband met de conferentie in Duitsland ontwikkeld werdde vele publicaties op karto- grafisch gebied. Naar aanleiding van de I.W.K, conferentie en ten dele ook als voor- bereiding van de besprekingen van de nieuwe vorm die de kaart zou krijgen waren er door vele deskundigen in Duitsland studies gemaakt. Het grootste gedeelte daarvan verscheen in druk bij het Institut für Angewandte Geodäsie, een ander deel bij het Institut für Landeskunde. De wetenschappelijke staf van deze beide instituten heeft ongelooflijk veel gepresteerd bij de voorbereiding en bij de organisatie van de confe rentie. Door zulke instituten achter de hond te hebben is Duitsland wel het meest ge- eigende land om een I.W.K, conferentie te houden. Een voorbeeld van de snelheid waarmee het Institut für Landeskunde te Bad Godesberg werkte: op de voorlaatste dag, 21 augustus, vergaderde de commissie voor het vaststellen van de nieuwe Signaturen nog. Op de laatste dag, bij de plenaire eindzitting waren de nieuwe specificatie en de nieuwe legenda met de Signaturen gedrukt, gebonden en onder de deelncmers verspreid. Van de bovengenoemde studies willen wij er hieronder een aantal vermelden. Eerst die welke bij het Institut für Angewandte Geodäsie versehenen zijn H. Knorr: Comparison of the projections for the I.M.W. and the W.A.C. 1 1 Milj. H. Knorr: Zu den Abbildungen der Internationalen Weltkarte und der Weltluftfahrt karte im Maszstab 1 1 Milj. in hohen Breiten. (Ook in het Engels) H. Knorr: Ideas concerning the Coordination of the International Map of the World and the World Aeronautical Chart 1 1 Milj. R. Böhme: Possibilities of standardizing sheet numbers and sheet lines of the I.M.W. and the W.A.C. 1 1 Milj. examined for the region of Western Europe. K. H. Meine: Considerations in regard to the Design of World Maps 1 1 Milj. and smaller from the point of view of Aviation cartography. F. Kranz: Probleme der Geländedarstellung im Maszstab 1 1 Milj. (Ook in het Engels) K.N.A.G. LXXX 7

Kartografie | 1963 | | pagina 5