97 Met de behandeling van punt 7 bleek men vlug klaar te zijnde conferentie besloot met algemene stemmen om de specificaties te herzien (wanneer het tegengestelde ge- bleken zou zijn hadden we onze hotelreserveringen meteen kunnen annulieren, zo merk te de gedelegeerde van Australie op). Met de behandeling van punt 8 bleek men ook in een zitting klaar te kunnen komen: er werd met algemene stemmen besloten dat vegetatiesymbolen alleen op speciale uitgaven voor zouden komen en niet op de basis- editie van de I.W.K, met zijn hypsometrische tinten l. Voor de behandeling van punt 9 van de agenda zijn de werkzaamheden in vier com- missies verdeeld. D.w.z.alle leden van de conferentie namen aan de zittingen van deze vier commissies deel, want ze werden niet simultaan gehouden. Zo kon het gebeuren dat Commissie II, welke de Symbolen had vast te stellen, dertien keer vergaderen moest, terwijl de commissies I en III elk maar vier keer vergaderden. Nu geviel het zo dat Nederland tot rapporteur voor commissie II gekozen werd, waardoor dit land, dat geen blad van de I.W.K, maakt, bij deze gelegenheid zwaar aan het werk gezet werd. Er moest zelfs een marathonzitting van 's morgens negen uur tot 's nachts elf uur doorstaan worden. De langdurige besprekingen in commissie II werden niet alleen veroorzaakt door de omvangrijke stof, maar ook door de opvatting van de voorzitter der commissie inzake het effectief vergaderen. Voor de aanvang van de conferentie hadden verschillende landen amendementen op de bestaande specificaties van de I.W.K, ingediend. Tijdens de conferentie volgden er nog vele andere voorstellen tot verandering of aanvulling. Sommige voorstellen waren vergezeld van uitgewerkte voorbeelden: de Duitse Bondsrepubliek ging daarin wel het verst. Er waren ook van Groot Britannie, van Frankrijk, van de Ver. Staten van N. Amerika en van Australie gei'llustreerde voorstellen. Behalve de Symbolen waren er nog onderwerpen van vrij diep ingrijpende aard, nl. de projectie, de bladindeling, de hypso metrische tinten, het interval van de hoogtelijnen etc.. Sommige voorstellen hadden het gevaarlijke karakter in zieh dat door aanvaarding ervan het internationale aspect van de I.W.K, verloren zou gaan. Bij de behandeling ervan liep men het gevaar dat door een meerderheid van stemmen die niet overeen zou komen met een meerderheid aan kennis en inzicht, de I.W.K, werkelijk verknoeid zou worden. Op zulke momenten was de conferentie werkelijk boeiend, hetgeen niet altijd gezegd kon worden wanneer men het eens moest worden over bijv. het symbool voor een in uitvoering zijnde weg. Laten we enkele punten uit de nieuwe voorschriften voor de I.W.K, wat nader bezien Projectie. De gewijzigde polyconische projectie is weer in de voorschriften opgeno- men, maar er is aan toegevoegd dat het aanbeveling verdient om nieuwe bladen uit te voeren in de conforme kegelprojectie van Lambert, d.i. dezelfde welke voor de W.A.C. 1 1 milj. gebruikt wordt. Voor bladen van de poolstreken ten noorden van 84° N en 80° S dient de azimuthale stereografische projectie gebruikt te worden. Blad grenzen. Het oude systeem: vier breedtegraden en zes lengtegraden wordt als regel gehandhaafd, maar het zal toegestaan zijn een blad in lengterichting uit te breiden om volledige bedekking van een land te verkrijgen. Ten gerieve van de landen die ook een bedekking met W.A.C. bladen hebben welke samenvallen met de breedte graden begrenzing van de I.W.K, is een uitbreiding in oost-west richting ook toege- 1 Er werd echter op verzoek van de daarbij geünteresseerde landen een facultatief symbool voor de begrenzing van tropisch regenbos ingevoerd.

Kartografie | 1963 | | pagina 7