98 staan. De toevoeging dat geen blad groter dan 80 x 100 cm mag zijn voorkomt ver- knoeiing van het fraaie en logische bladindelingssysteem. Hoogtevoorstelling. Hierover is een interessant dispuut ontstaan tussen de voorstan- ders van het op het metrieke systeem afgestemde hoogtelijnen interval en die van het voeten-systeem. Het metrieke systeem heeft het gehaald, zodat de begrenzing van de hypsometrische tinten en de hoogtelijnen ongeveer blijven zoals ze eerder al waren. Er is dus geen aansluiting bij de hoogtevoorstelling van W.A.C. 1 1 milj. tot stand gekomen. De hoogtevoorstelling mag aangevuld worden met bergschaduwing. Symbolen. De Symbolen voor wegen, wateren, Steden (grote Steden in geel) enz. heb- ben een moderner uiterlijk gekregen. Een afzonderlijke lijst met Symbolen voor de kaarten van Antarctica, zoals die aangenomen zijn door de SC AR, vergezelt nu de I.W.K, lijst. Schrijfwijze van geografische namen. Hier bestond het gevaar dat de V.N. confe- rentie in een oeverloos debat zou ontaarden. Dit werd echter op elegante wijze voor- komen door een inleidende rede van de expert Burrill, de voorzitter van de in i960 te New York gehouden V.N. conferentie over geografische namen. Men laat deze zaak aan de deskundigen over en men volstaat met het geven van algemene richtlijnen, waarvan de eerste regels luiden„Landen die zelf bladen van hun gebied produceren gebruiken de namen en schrijfwijze van hun eigen officiele lijst. Landen die bladen van een gebied uit een ander land produceren gebruiken de namen en schrijfwijze volgens de in het afgebeeide gebied geldende opvattingen". Het rapport van bovengenoemde V.N. conferentie werd aan de gedelegeerden te Bonn uitgereikt. Het heeft er toe bijgedragen dat men voor de I.W.K. geen gedetail- leerde instructies over de geografische namen hoefde op te stellen. Dit waren dan wel de belangrijkste punten uit de nieuwe resoluties. Het waren vooral de onderwerpen waarmee iets ,,mis" had kunnen gaan. Dit is gelukkig niet ge- beurd en alleen daarom al mag men de Bonner conferentie als geslaagd beschouwen. Het coördineren van I.W.K. en W.A.C. is beslist niet ten gunste van de W.A.C. uitgevallen. Dit wordt o.a. gedemonstreerd door een aan het eind van de conferentie aangenomen resolutie, ingediend door Australie, luidende als volgt: The Conference Recalling that the meeting of the Aeronautical Information Services and the Aero- nautical Charts Division of ICAO held in Montreal in 1959 agreed that close co-ordi- nation between the International Map of the World on the Millionth Scale (IM and the World Aeronautical Chart (WAC) was desirable, lnvites the International Civil Aviation Organization to consider where appropriate and practicable the adoption of certain symbols specified for the International Map of the World on the Millionth Scale in order to achieve greater uniformity between that series and the World Aeronautical Chart ICAO 1 1,000,000. Het in het begin van deze beschouwing reeds genoemde karakter van deze confe rentie met zijn belangrijk aantal gedelegeerden uit „nieuwe" landen komt o.a. tot uiting in een andere resolutie, ingediend door China en Congo (Leo) die als volgt luidt: The Conference Considering the increased usefulness of the IMW by virtue of the revised specifi- cations, in particular for pre-investment surveys and economic development planning, Considering that some developing countries do not yet have the technical facilities

Kartografie | 1963 | | pagina 8