231 Hammond's Ambassador World Atlas. 60th Anniversary Edition. Het lezen van dit hoofdstuk lijkt mij voldoende om de leek begrip voor de specialiteit van de kartograaf bij te brengen. Er wordt tenslotte zelfs nog iets wezenlijks Over de reproductie tech- nieken gezegd. Ik zou dit goedkope boekje graag op de boekenlijst van de Studenten in de geo- grafie zien, terwijl het ook goede dienst kan doen bij de opleiding van kaarttekenaars. C. S. Hammond Company, Maplewood New Jersey, 1961. 28x 37 cm. Prijs $15.00. Dat de Amerikanen niet van een zekere zelfingenomenheid zijn vrij te pleiten, wat de particu- liere kaartenmakerij betreft (de kaarten uitgegeven door de Geographical Society New York en die in de door haar uitgegeven tijdschriften, benevens de kaarten uitgegeven door de National Geographie Society Washington, D.C. uitgezonderd) blijkt uit wat aan de binnenkant op de buiten- omslag Staat gedrukt: „Here is the finest reference atlas published The Ambassador. An Atlas for general use, replete with detailed and diversified geographical information. So confident are we in the merits of the Ambassador that we hope the reader will compare the Summary of Contents below or better still, the atlas itself with other available atlasses." Voegen we hier aan toe een passage uit 'A Word from the Publisher': "An Ambassador is a country's highest-ranking representative abroad. The Ambassador World Atlas comes to you as an authoritative representative of the world, presenting you with a modern, comprehensive collection of maps and geographical data on the world's lands and peoples" gevolgd door een opsomming van nog meer schitterende eigenschappen van de atlas. Bovenstaande schept hoge verwachtingen, waaraan de atlas door Euro- pese ogen bekeken, niet voldoet. Te meer wordt men teleurgesteld doordat aan de binnenkant van het voorwerk een reproductie van Jean Dominique Cassini's kaart van de gehele aarde uit het jaar 1696 is afgedrukt. Wat de grafische uitvoering betreft zijn de kaarten het tegendeel van die van Cassini. Deze fijne gravure heeft de uitgever niet weerhouden zijn kaarten op een ruwe, grove manier te doen uitvoeren, niet alleen wat de trek betreft, maar ook het schrift, zie b.v. de kaarten van de poolgebieden op de blz. 34/35. Dat de atlas bij het (Amerikaanse) publiek in de smaak valt, blijkt uit de acht 'printings' van de eerste editie in het tijdsverloop juli 1954februari i960. Van de tweede editie verscheen de voor ons liggende eerste 'printing' in September 1961. De kaarten van blz. 22 t/m blz. 180 zijn hoofdzakelijk staatkundige of administratieve kaarten; de meeste, uitgezonderd die van de Verenigde Staten en de overzichtskaarten van Azie, Afrika, Zuid-Amerika, Noord-Amerika en Austalie, zonder spoorwegen en autosnelwegen; de trek is zwart; de kleuren zijn hard; de letters vaak te groot en grof. De kaarten zijn grotendeels voorzien van een bergtekening in lichtbruin. Bergtekening is te mooi gezegd; de tekening is niet anders dan een symbool, een teken, dat daar bergen moeten zijn. Op het gebied van de terreinvoorstelling is Ham mond, en deze firma in de Verenigde Staten niet alleen, bij Europa jaren ten achter. Hier en daar is een 'physical' kaart aan de staatkundige toegevoegd met hoogtezönes in de kleuren van groen over geel naar tinten bruinrood, b.v. Europa op blz. 36 en 37 en dan gevolgd door een 4-tal thematische kaartjes op kleinere schaal: Vegetation, nog eens physical, population distribution, tem- perature and rainfall, op blz. 38. De gekozen kleuren zijn hard en wijken dus wel heel veel af van die op overeenkomstige kaarten uit de Imhof-, de Kozenn- en Bos-atlas. Veel esthetisch gevoel schijnt men op het gebied van de kaartenindustrie aan de overkant niet te bezitten. Dan volgt op blz. 39 een 'resource-relief map of Europe', zoals de gebruiker er ook van de andere werelddelen zal ontmoeten. Vooral op deze kaarten kan men zien hoe klungelig het relief is getekend; de teke- ning heeft niets te maken met een goed gegeneraliseerde afbeelding van de werkelijkheid. Op de kaart zijn verder enkele produeten en industrieen door Symbolen aangegeven. Dan volgen de landen van Europa, staatkundig, met uitzondering van de Britse Eilanden en Eire, welke tevens een 'physical' kaart hebben. Nederland is naar de provincies gekleurd en bij het bekijken van dit kartografisch werkstuk stelt men zieh verschillende vragen, b.v. wat de keuze van de kanalen heeft bepaald; vaak zijn stukken van verschillende kanalen tot een kanaal aan elkaar gevoegd, b.v. het kanaal GroningenHoogezand-Sappemeertot dicht bij Termunten, of het kanaal Rijssen AlmeloNordhorn. Wel is de dam in het Veerse Gat getekend, maar niet die in de Zandkreek; de oude tekening van de Braakman is verdwenen, die van het Sloe bestaat nog; de verdere pro- jecten van het Delta-plan zijn aangegeven. Het kaartje van Amsterdam is zeer onvolledig, zonder de uitbreidingen van de laatste jaren. De Oude Maas is nog open. De Duitse plaats heet Mönchen gladbach zoals het zijn moet, in Roemenie is de moderne spelling nog niet toegepast en leest men o.a. Cämpina inplaats van Clmpina. De Jaz-boezem is niet op alle kaarten volgens de nieuwste gegevens getekend; ook het Lop Nor heeft nog zijn oude plaats van vöör 1921. De ligging van de Belcher eilanden in de Hudsonbaai is fout op de kaarten van Noord-Amerika, blz. 100/101, op de kaart van Canada juist. Een geograaf met 'worldwide' topografische kennis heeft blijkbaar aan de opzet van het werk ontbroken. Ik krijg de indruk, dat men de kaarten uit lang verleden tijd

Kartografie | 1963 | | pagina 21