UIT DE TIJDSCHRIFTEN Deutsche Geodätische Kommission hei der Bayerischen Akademie der Wissenschaften. 234 blad geeft de bladindeling inet de voornaamste plaatsen, wegen en rivieren en bovendien een lijst van de 79 plattegronden, terwijl op het achterste schutblad een afstandstabel is afgedrukt. De eigen- Iijke atlas begint met een plattegrond van Budapest, kaart 1, op de schaal 1 170 000, terwijl de volgende elkander ver overlappende bladen op de schaal 1 360 000 zijn getekend. De grondkleur van de kaart is lichtgeel, met lichtbruin voor de grote plaatsen, groen voor het bos en voor de plantsoenen. De legenda onderscheidt 7 wegenklassen, waarvan de stofvrije door een forse rode of groene lijn zijn aangegeven en daardoor in het gehele wegennet direct opvallen. De spoorlijnen zijn door een dünne zwarte lijn aangegeven. De plattegronden verdienen een bijzondere vermelding, zowel door hun groot aantal als door de duidelijke wijze waarop de doorgangswegen zijn aange bracht. Door Symbolen zijn aangeduid de ziekenhuizen, apotheken, hotels, restaurants, motels, par- keerplaatsen en postkantoren. Jammer dat het heuvel- en bergland niet is getekend; overigens een uitstekende gids voor de automobilist. J. Schokkenkamp Reihe B: Angewandte Geodäsie Frankfurt am Main. Zoals ik in Kartografie No. 16, 1962, dit Tijdschrift 1962 blz. 307 opmerkte, hebben de Duitsers zeer veel gedaan om door publicaties de deelnemers aan de conferentie van de Verenigde Naties over de Internationale Wereldkaart 1 1 000 000 in augustus van het vorige jaar te Bonn, mate- riaal te verschaffen, ten einde de discussies zo glad mogelijk te laten verlopen. Behalve de in bovengenoemd nummer 16, aangehaalde opstellen, volgen hier de titels van nog enige, welke eveneens, ofschoon de conferentie achter de rüg is, voor kartografen en voor repro- en druktechnici van belang blijven. 1 In Heft 84, 1962, publiceert Herbert Knorr, Gedanken über eine gegenseitige Angleichung der Internationalen Weltkarte und der Weltluftkarte im Maßstab 1 :1 000 000. Dit betekent, dat de auteur voor beide kaarten eenzelfde moederkaart, wat inhoud en Signaturen betreft, wenst. Het opstel beslaat 18 blz. met 4 bijlagen. De eerste bijlage laat, naast elkaar, de bestaande legenda's van beide genoemde kaarten zien, benevens de door het Frankfurter Instituut voorgestelde legenda. Op 6 bladzijden zijn achtereenvolgens afgebeeld: nederzettingen en schrift, grenzen, verkeersnet, water en scheepvaart, bijzondere topografische objecten en het terrein, vergezeld van een verklaring in Duits en Engels; aan het slot op blz. 7 het door het Instituut voorgestelde kleurenschema voor de verschillende hoogtezones. De volgende drie bijlagen geven het blad Hamburg N.N-32 van de Internationale Wereldkaart 1 1 000 000; Nr. 2 volgens de officiele legenda, uitgave 1959; No. 3 uitgevoerd volgens het voorstel van het Instituut: een iets afwijkend kleurenschema, volgens mij beter en aangenamer voor het oog dan het tot nu geldende, grotesk schrift en schaduwdoezeling ter versterking van het relief; Nr. 4 uitgevoerd volgens 3, maar het grotesk vervangen door antiqua. Persoonlijk geef ik aan het laatste de voorkeur, ofschoon ik kan beamen wat de auteur op blz. 11, derde alinea schrijft. Het opstel besluit met een literatuurlijst van 7 nummers. In Heft 87, 1962, behandelt dezelfde auteur uitvoerig: Zu den Abbildungen der Internationalen Weltkarte und der Weltluftfahrtkarte im Maßstab 1 :1 000 000 in hohen Breiten', 40 pp., 11 af- beeldingen, 15 tabellen, 1 bijlage. Evenals in Heft 84, 1962, waar het ging om de inhoud van de kaart, is ook nu het doel van de auteur te komen tot een basiskaart voor de beide 'wereldkaarten'; hier betreft het de kaartprojectie en bladindeling voor de gebieden tussen de 60ste breedtegraad en de polen. De bijlage geeft voor een sector van 90° zijn voorstel omtrent bladbegrenzing, de midden-meridiaan van een blad en de te tekenen meridianen. Een literatuurlijst van zes nummers besluit het opstel. Heft 86, 1962, bevat een artikel van Rolf Böhme, Möglichkeiten der Vereinheitlichung der Nu merierung und des Blattschnittes von Internationaler Weltkarte und Weltluftfahrkarte 1 1 000 000 untersucht am Beispiel Westeuropas, 11 blz., 2 tabellen en 6 bijlagen. De bestaande Systemen wor den door de schrijver m.b.t. doelmatigheid en kosten met elkaar vergeleken. Dit wordt vergemak- kelijkt door de 6 bijlagen, waarvan no. 1, West-Europa, in zwart op wit papier gedrukt, de blad- 1 Deze artikelen zijn eveneens gepubliceerd in Nachrichten aus dem Karten- und Vermessungs wesen. Reihe II: Deutsche Beiträge in fremden Sprache (zie Kartografie no. 16, artikel den Hengst en Koeman, p. 95).

Kartografie | 1963 | | pagina 24