219 maar is zuiver legenda-technisch. Voorts treden ook reglementeringen op in verband met het verder detailleren van de componenten afhankelijk van het feit of deze aan het maaiveld dan wel op grotere diepte worden aangetroffen. De meer systematische behandeling van de legenda zal plaats vinden aan de hand van Schema 1 (zie p. 229), waarop links de gekozen lithostratigrafische classificatie voor- komt welke eerst wordt besproken. Daarna worden de voornaamste aspecten van de legenda zelf en de verwerking tot een kaartbeeld behandeld. II. De LITHOSTRATIGRAFISCHE INDELING VAN DE FORMATIE VAN HOLLAND |i Onder de formatie van Holland verstaan wij het pakket afzettingen aangetroffen bin nen het gebied van de holocene mariene transgressie en tevens het pakket rivierafzet- tingen dat hieraan grenst voorzover deze afzettingen nog door de zeespiegelrijzing in hun genese werden bei'nvloed. Ter bepaling van de gedachte betekent dit dus voor west- Nederland het gebied vanaf de kust tot aan de dagzoom van het Pleistoceen bij Hilver- sum en tevens het gebied van de grote rivieren verder oostelijk tot nabij Arnhem en Nijmegen. Zoals uit schema 1 blijkt wordt de Formatie van Holland onderverdeeld volgens het systeem van de lithostratigrafie, in laagpakketten. Dat zijn er in dit geval acht. Voor zover noodzakelijk volgen hier de omschrijvingen. Afzettingen van Duinkerke: Dit laagpakket omvat de vroegere jonge zeeklei en tevens de Sedi menten van de Cardiumtransgressie (Pons en Wiggers, T.A.G. januari 1960). Afzettingen van Tiel: Hieronder verstaan wij de vroegere jonge rivierklei-afzettingen eveneens met inbegrip van de rivierklei, welke tijdens de fase van de Cardiumtransgressie werd afgezet. Hollandveen: Dit zijn alle veenvoorkomens binnen de Formatie van Holland, welke niet tot het basisveen behoren. Afzettingen van Calais: Hieronder moeten wij verstaan de vroegere oude zeeklei-afzettingen voor zover ouder dan de Afzettingen van de Cardiumtransgressie. Afzettingen van Gorcum: Dit zijn de oudere rivierklei-afzettingen voor zover deze, stratigrafisch gesproken, gelegen zijn onder de Afzettingen van Tiel en op de laat-pleistocene rivierafzettingen. Basisveen-afzettingen: Onder de basisveen-afzettingen verstaan wij de veen-afzettingen direct gelegen op pleistocene afzettingen mits gelegen in een gebied waar deze voorkomen onder de Af zettingen van Calais, met als regel een dikte van tenminste 1 m. Jongere en oudere duin- en strandzanden: Hieraan moet voorlopig nog dezelfde betekenis worden toegekend als aan de jonge en oude duinen op de oude geologische kaart. De hier besproken laagpakketten worden ook volgens het systeem der lithostrati grafie onderverdeeld in lagen. Deze onderverdeling is in schema 1 weergegeven in de derde kolom van links. Voor de Afzettingen van Duinkerke en de Afzettingen van Tiel geldt een onder verdeling in de lagen 0, I, II, lila en Illb. Ook deze lagen zijn aan een type-localiteit te definieren; thans wordt volstaan met ze als volgt globaal te correleren met de transgressiefasen. 0 Cardiumtransgressie 1 Praeromeinse transgressie II Postromeinse transgressie lila - Post Karolingische transgressie Illb -- Laat middeleeuwse transgressie tot heden Voor de afzettingen van Calais en Gorcum geldt eveneens een indeling, welke wij met transgressiefasen kunnen correleren. K.N.A.G. LXXX 15

Kartografie | 1963 | | pagina 5