220 I Vroeg- en midden-atlantische transgressie II Laat-atlantische transgressie III Laat-atlantische/vroeg-subboreale transgressie IV Vroeg subboreale transgressie. Bij de afzettingen van Calais vormt de laag van Velsen als Calais Ia een onderdeel van Calais I. 3 Eveneens is een opsplitsing van Calais IV voorzien in IVbde Westfriese I afzet tingen 4 en in IVade Hellevoeter zandafzettingen. 5 Ook in dit geval zullen de juiste definities worden gegeven aan de hand van type- localiteiten. Tot zover de lithostratigrafische indeling, welke de bouwsteen levert voor de profiel- type-legenda. III. De profieltype-legenda Op niveau I van de legenda wordt het gehele gebied van de Formatie van Holland onderverdeeld in drie landschappen 1. Het Duin- en Strandwallenlandschap (verder D en S landschap genoemd). 2. Het Lagunair, Estuarien en Waddenlandschap (verder het L.E.W, landschap ge noemd). 3. Het Paralagunaire landschap (verder het P.L. landschap genoemd). De betekenis van deze driedeling voor de legenda, speciaal dus met het oog op het beperken van het aantal profieltypen werd reeds in de samenvattende inleiding be- sproken. Globaal gesproken verstaan wij onder het D en S landschap het gebied van de oude en jonge duinen, onder het L.E.W, landschap het gebied waar mariene Sedimenten aan de oppervlakte worden aangetroffen en onder het P.L. landschap het gebied waar onder invloed van de zeespiegelrijzing vrij dikke pakketten veen en rivierklei werden afgezet. Op het volgende niveau van de legenda, niveau II, wordt elk landschap onderverdeeld in drie z.g. hoofdcomponenten. Als regel zijn deze componenten de laagpakketten van de lithostratigrafische indeling. Deze hoofdcomponenten vormen de belangrijkste bouw- stenen waarmee op ditzelfde niveau II de z.g. hoofdprofieltypen worden opgebouwd. De hoofdcomponenten voor de drie landschappen zijn de volgende: Jongere duin- en strandzanden D en S landschap Hollandveen Oudere duin- en strandzanden Afzettingen van Duinkerke L.E.W, landschap Hollandveen Afzettingen van Calais basisveen Component Calais Afzettingen van Tiel P.L. landschap Hollandveen Afzettingen van Gorcum 3 The excavation at Velsen. (Verh. v.h. Kon. Ned. Geol. Mijnb.k. Gen. Geol. Serie 17, 1957). 4 L. J. Pons en A. J. Wiggers, De holocene wordingsgeschiedenis van Noordholland en het Zuiderzeegebied. (T.A.G. LXXVI, 1959, P- 104 en T.A.G. LXXVII, 1960, p. 3). 5 S. Jelgersma, Holocene sea and level changes in the Netherlands. Diss. Leiden 1961. Ook versehenen in de Mededelingen van de Geologische Stichting, serie C-VI-7.

Kartografie | 1963 | | pagina 6