551 indeling in menselijke taal, een typering, al is deze geografisch gebrekkig (bewoond oord, buurtschap met verspreide huizen, verspreide huizengroep, huizengroep, streek- dorp) In 1928 maakte de regering een einde aan de Interdepartementale Commissie ter vast- stelling, op wetenschappelijken grondslag, van de schrijfwijze van Nederlandsche aard rijkskundige namen (die de lijst Rapp had voorbereid). Het Kon. Ned. Aardrijkskundig Genootschap heeft toen zelf een kommissie ingesteld bestaande uit de heren Dr. A. A. Beekman, Ph. G. Rapp en Prof. dr. J. W. Muller. Als rijpe vrucht van hun arbeid verscheen in 1936 de inderdaad monumentale Lijst der aardrijkskundige namen van Nederland, uitgegeven door het KNAG met steun van het ministerie van Onderwijs, Künsten en Wetenschappen. Hij bevat een veertigduizend namen, d.w.z. vrijwel alle namen van de kaart 1 50 000, behalve huizen, wegen, het merendeel der binnendijken, en de waterschappen (die immers minder een geografisch objekt zijn dan wel een pu- bliekrechtelijke instelling). Basis voor de spelling was weer, evenals in de genoemde uitgaven van 1884 en 1927, de Woordenlijst der Nederlandsche taal van de Vries en te Winkel (die zoals bekend ee, oo en sch schreven op plaatsen waar wij nu e, o en s kennen). Het beginsel van de modernisering der 'gekke' en 'romantische' spellingen, in 1864 al door de Akademie gevolgd, werd ook door Beekman en de zijnen niet verlaten. „Hieruit volgt dat vele oude spellingen in verlatiniseerde vormen, stammend uit de middeleeuwen en later tot en met de achttiende eeuw en helaas in aardrijkskundige namen gehandhaafd tot op onzen tijd, moeten vervallen. Hiertoe behoren die met de letterteekens c, q en x en ook die met ph en th. Dus niet meer Acquoy, Arcen, Axel, Baexem, Zutphen, Alphen, Tholen, Drenthe, Twenthe en dergelijke, waarvan vele bovendien met afleiding en beteekenis dier namen in strijd zijn. En zo ook niet meer de vele overtollige h's als in Rhijn, Rhenen, Rhenooi, Rhoon, Bergh, Terborgh, Lith, Wijhe, enz.". Vanuit deze redenering werd een spelling als IJssel veranderd in IJsel, Varsseveld in Varseveld, Oisterwijk in Oosterwijk, Wadenoyen in Wadenooien, enzo- voort. Maar Beekman ging verder. „De schrijfwijze van aardrijkskundige namen behoort echter niet alleen af te hangen van een redelijke spelling, maar ook van afleiding en beteekenis". Aldus werd Callandsoog verbeterd in Kallensoog, Zierikzee in Zieriksee, Hemelumer Oldephaert in Hemelumer Oldeferd, enzovoort, terwijl anderzijds namen als Gorinchem, Beuzichem of Doetinchem gemoderniseerd werden tot Gorkum, Beuze- kom, Deutekom. Het zijn, als ik het wel heb, vooral dergelijke 'zeer revolutionaire' ver- anderingen geweest, die de aanvaarding van Beekman door het parlement verhinderd hebben. De man had bovendien alle dubbele gemeentenamen verdonkeremaand: Rilland- Bath raakte bij hem niet alleen zijn blauwbloedige th kwijt, maar werd eenvoudig Ril- land\ van Arcen en Velden bleef alleen Arsen over, enz.. Velen, toch al geprikkeld door de wijzigingen die minister Marchant in 1934 in de Vries en te Winkel aanbracht, weigerden hun medewerking aan deze verdere verkrachting. Een tragisch einde van de lijst Beekman, enigszins verzoet evenwel door het feit dat bij voorbeeld de ANWB- kaarten en de Bos-atlas wel gretig de nieuwe schrijfwijzen bleven gebruiken. (Bieren, want de beide dierbare kaartwerken hadden naar aanleiding van de lijst Rapp hun spel ling al op de hoogte van de tijd gebracht; pas na de oorlog, meen ik, zijn ze nood- gedwongen gedeeltelijk in de historische schrijfwijzen teruggevallen) Merkwaardig is het dat het voorbericht bij Beekman de spelling Marchant van 1934 zelfs niet noemt. Weliswaar had deze de aardrijkskundige namen binnen de grenzen van het rijk uitdrukkelijk niet aangeraakt (Beierse Alpen, maar Hondsbossche Zee- wering), maar hierdoor kreeg Beekman bij al zijn revolutionairh'eid tegelijkertijd een

Kartografie | 1963 | | pagina 21