558 auteur om het complete bronnenmateriaal te verzamelen. De schrijver heeft er niet alleen om die reden van afgezien om voor dit artikel origineel bronnenonderzoek toe te passen. Er zijn nog twee andere redenen: a. Het nastreven van een exacte inventarisatie van de topografische kaartering heeft geen zin omdat van grote gedeelten der wereld goede topografische kaarten be- staan, die niet voor het publiek toegankelijk zijn en waarvan de gegevens omtrent 'bedekking' ook onder militaire censuur staan. b. Er bestaan reeds vrij recente overzichten van de stand der wereldkaartering (2, 10, 17, 20) die ons vertrouwen verdienen uit hoofde van het prestige van de samensteiler dan wel van de instelling die het liet maken. En er zal op dit ogen- blik ongetwijfeld op andere plaatsen ook aan de samenstelling van een wereld- inventaris van moderne kaarten gewerkt worden. (Bijv. door de kaarterings- diensten van de militaire staven van de U.S.A., van de U.S.S.R., van het U.K. en van Frankrijk). De schrijver volstaat er mee om de bovengenoemde statistische kaart uit de Bertels mann Atlas 2 te geven en deze aan te virilen met enkele gegevens uit de laatste twee jaren. Moesten we zelf een zo betrouwbaar mogelijk overzicht samenstellen dan zouden we de volgende bronnen gebruiken: A. Catalogi van topografische diensten. De adressen van 's werelds ambtelijke kaar- teringsdiensten vindt men in het tijdschrift World Cartography, Vol. VI (1958) en, ten dele, in Orbis Geographictis (i960). Meestal bevatten deze catalogi bladwijzers waarop de versehenen bladen van topo grafische kaartenseries staan aangegeven. Een ongemak daarbij is, dat de bladwijzer vaak verouderd is (een catalogus wordt zelden binnen vijf jaar herdrukt) en dat aan- vullingen slechts in de vorm van supplementslijsten gegeven worden. Voor de informatie betreffende enkele Afrikaanse en Aziatische gebieden zijn de catalogi van het D.O.S. (Directorate of Overseas Surveys) en het I.G.N. (Institut Geo- graphiejue Nationale) bijzonder te roemen. B. De ambtelijke jaarverslagen van topografische diensten, voor zover deze niet on der de militaire censuur vallen. Wil men over een continue en up-to-date informatie van de officiele kartografie van bepaalde landen beschikken dan moet men zieh abonneren op a) de catalogi, b) de Supplementen op de catalogus, c) de jaarverslagen van de betreffende dienst. De er- varing heeft geleerd dat vele landen in dit opzicht niet die Service bieden als bij onze Nederlandse Topografische Dienst het geval is. C. Nationale rapporten over de kartografische activiteiten. Dergelijke rapporten werden en worden ingediend op congressen die meestal om de vier jaar gehouden worden. Men bestrijkt een belangrijk deel van de wereld wanneer men kennis neemt van de Proceedings van de om de vier jaar gehouden Conference of Commonwealth Survey Officers. Overzichten van de stand en de voortgang van de kaartering in landen als Canada, India, Australie en een groot deel van Afrika vindt men in den regel in fraaie overzichten vermeld. Sedert 1955 organiseren de Verenigde Naties regionale kartografische conferenties. De eerste werd in dat jaar te Mussoorie, in India gehouden. De tweede in 1958 te Tokio, de derde in 1961 te Krung Thep (Bangkok). In de Proceedings vindt men o.a. rapporten van de Aziatische landen die betrekking hebben op de stand van velerlei soorten kaarteringen. (Alle publicaties van de Verenigde Naties zijn te bestellen bij de 2 Met dankbaarheid vermelden we hier de toestemming van de fa. Bertelsmann tot het gebruik van dit kaartje.

Kartografie | 1963 | | pagina 28