559 N.V. M. Nijhoff, Den Haag, die als 'Sales Agent' voor de V.N.-publicaties in Neder- land optreedt) Over de gemaakte vorderingen op het gebied van topografische, geologische, bodem- kundige en andere kaarteringen berichten soms de afgevaardigden op internationale congressen van de Union Geographique Internationale en op de internationale con- gressen en symposia van de Geologen en de Bodemkundigen. Hier ligt bepaald een taak voor de nog jonge Association Cartographique Internatio nale (A.C.I.). In het Bulletin No. 2 (1962) van de A.C.I. is een begin gemaakt met het publiceren van Nationale rapporten, maar de inhoud is zeer heterogeen. In de toe- komst zou er een standaardvorm voor zulke rapporten moeten komen, ge'fllustreerd met overzichtskaarten van de stand der kaarteringen. D. De hydrografische kaarteringen hebben hun eigen vorm van verslaggeven. Wel- iswaar doen de hydrografische diensten incidenteel mededeling van hun prestaties op congressen en conferenties als boven bedoeld, maar hun specifieke spreekbuis is het tijdschrift International Hydrographie Review, voor het eerst in 1923 versehenen. Dit wordt uitgegeven door het International Hydrographie Bureau te Monte Carlo, dat hierna nog verder ter sprake komt. E. Artikelen in diverse tijdschriften, zoals Petermanns Geographische Mitteilungen, (internationaal gericht), Surveying and Mapping (vnl. Over de Amerika's), Karto graphische Nachrichten, The Polar Record (waaraan wij ons overzichtskaartje met het overzicht van de kaartering van Antarctica ontleend hebben) enz., enz.. Het is tegenwoordig niet zo moeilijk meer om literatuur Over enig onderwerp uit de kartografie te verzamelen. Het onvolprezen Bihliotheca Cartographica bevat vrijwel alles wat hierboven onder de categorieen C, D en E bedoeld is. Mede dank zij de grote frequentie en de actualiteit van B.C. is het mogelijk om een literatuur-selectie van enig kartografisch onderwerp samen te stellen die de toets van wetenschappelijke kritiek kan doorstaan. Tenslotte vermelden we nog de Bibliographie Cartographique Internationale, het onder auspicien van de U.G.I. samengestelde repertorium van de in recente tijd ver sehenen kaarten. Dit werk zal wel zijn nut bewijzen of bewezen hebben, maar de schrij- ver heeft het maar zelden geraadpleegd. Het verschijnt steeds veel te laat om nog actuele betekenis te hebben en het is, door het ontbreken van overzichtskaarten en bladwijzers, heel moeilijk te raadplegen. Er is, in verband met het nieuwe optreden van de A.C.I. en met de uitstekende organisatie van de Bihliotheca Cartographica, aanleiding om een reorganisatie van de Bibliographie Cartographique Internationale te overwegen. Men denke hieraan op het aanstaande congres van de U.G.I. te Londen. II. De topografische kaartering In fig. I wordt een beeld gegeven van de bedekking van het landoppervlak met topo grafische kaarten, gedifferentieerd naar de schalen. Er wordt geen onderscheid gemaakt tussen moderne en oude kaarteringen (een groot deel van Indonesie bijv. heeft geen recentere kaarten dan die uit de jaren 1920-1940). Pillewizer (14) geeft op zijn overzichtskaart de stand van de betrouwbare (dus mo derne) topografische kaarteringen aan. Hij differentieert niet naar schalen en kan daar- door bijv. een gebied als de U.S.A. kant en klaar beschouwen, omdat in dat land een groot gedeelte van het grondgebied slechts op kaarten met een schaal 1 250 000 voor- komt. Pillewizer's overzichtskaart is echter wel bijzonder nuttig om te kunnen zien van welke gebieden geen betrouwbare kaarten bestaan en dus ook geen betrouwbare atlaskaarten. Dit laatste blijkt nl. vrijwel nooit uit de atlassen. Zelfs de grote hand-

Kartografie | 1963 | | pagina 29