562 Australie De evolutie van de kartografie van een werelddeel zal zieh hier waarschijnlijk binnen een halve eeuw voltrekken. De nu sedert 15 jaren gevolgde procedure voert, dank zij de fotogrammetrie, tot een voor dit land uiterst doelmatige kaartering. De uitvoering is in handen van het 'National Mapping Department' en van de 'Mapping Departments' in de verschillende staten. De bedekking met luchtfoto's is volledig en het meest directe nut, dat deze voor de kaartering kunnen afwerpen is hun publicatie in de vorm en op het formaat van kaartbladen. Dit zijn de voor Australie karakteristieke 'Photomap series'. De reeks op de schaal 1 63 360 is reeds voor 60 gepubliceerd. De reeksen op de schaal 1 250 000 en 1 253 440 (twee series naast elkaar!) volgen met een kleine achterstand. Het minst ver zijn uiteraard de series die kartografische bewerking vragen: de topografische kaart 1 50 000 en 1 63 360. Men onderscheidt daarbij een plani- metrische en een topografische uitvoering. Deze twee uitvoeringen treft men ook aan bij de kaart op de schaal 1 250 000. De planimetrische kaart van Australie 1 250 000 nadert haar voltooiing. De topografische uitvoering daarvan echter nog lang niet. In de overzichtskaart van de wereldkaartering is de stand van kaartproduetie en niet die van de foto-kaartproduetie aangegeven. Antarctica Bij een evaluatie van de kaartering van geheel Antarctica (14 van het landopper- vlak der aarde) moet men niet denken in termen van schalen 1 50 000 of 1 100 000. Zelfs de schaal 1 250 000 is hier, met uitzondering van enkele kustgebieden, nog niet van belang. Het gaat er echter om, evenals bij de oceaanbodem, een volledige bedekking te verkrijgen. De omstandigheden voor de toepassing van klassieke luchtfotografie zijn echter zeer moeilijk. Er wordt wel gewerkt aan de uitvoering van onconventionele plannen (22) waarbij aan radarluchtfotografie of aan fotografie vanuit raketten gedacht wordt. De kartografie op de schaal 1 1 000 000 van dit barre gebied is nog in het planningsstadium, maar van de kustgebieden is reeds met conventionele methoden een redelijk goede kaart vervaardigd op de schaal 1 250 000. De publicatie van de resultaten van de exploratie van Antarctica en in het bijzonder de informatie over de kaartering is in Nederland niet erg ruim verspreid. Het tijdschrift The Polar Record, waaraan de overzichtskaart (fig. 2) werd ontleend bleek zelfs in geen Nederlandse bibliotheek aanwezig te zijn. Er wordt door de landen, die bij de Antarctica-exploratie betrokken zijn in inter- nationaal verband aan de kaartering gewerkt. Een genormaliseerde legenda voor de Symbolen op topografische kaarten van Antarctica werd in 1961 door de Special Com- mittee on Antarctica Research (S.C.A.R.) aangenomen. De S.C.A.R. heeft in 1958 een werkgroep voor Geodesie en Kartografie geformeerd. De door de leden-staten van deze werkgroep vervaardigde of in bewerking zijnde topografische kaarten zijn in de fig. 2 aangegeven (12). De hydrografische en luchtvaartkaarten zijn daarop weggelaten. Er bestaat ook reeds een catalogus van alle kaarten, die door de bij S.C.A.R. aangesloten landen van Antarctica gemaakt zijn (5). III. Hydrografische Kaartering Bestudering van de overzichtskaart in fig. 3 leert ons, dat slechts een klein gedeelte van de oceanen en zeeen is afgebeeld op kaarten met een schaal 1 1 000 000. Stocks (19) heeft berekend dat er van de 2520 bladen van de Internationale wereldkaart

Kartografie | 1963 | | pagina 32