564 IV. Geologische Kaartering Het kenmerkende verschil tussen de organisatie van topografische en geologische kaarteringen is dat de eerstgenoemde systematischer uitgevoerd worden dan de tweede. Ofschoon het grootste gedeelte van de aarde bedekt is met geologische overzichts- kaarten, is het percentage gedetailleerde geologische kaarten kleiner dan dat van de topografische kaarten op grote schaal. Een schatting uit 1955 (Karo) spreekt van 15 van het landoppervlak (10). Het is begrijpehjk dat de mens het eerst zijn energie besteed heeft aan de locale kaarteringen van gebieden die aanwijzingen gaven voor het aanwezig zijn van mineralen. Systematische geologische kaarteringen, die een geheel land dienden te omvatten moest- ten noodzakelijkerwijze achterblijven. Het ontbreken van topografische kaarten is even- eens een handicap gebleken voor het realiseren van landelijke geologische kaarteringen. De factor van de geheimhouding is bovendien van invloed op onze kennis van de gedetailleerde geologische gesteldheid. Een groot aantal gedetailleerde geologische kaar ten kan om deze reden niet gepubliceerd worden. Wanneer we echter de stand van de topografische kaartering op grote schaal bekijken voor landen als Australie, Afrika, Canada, dan geeft de plaats waar men b.v. met de bladen 1:50 000 begonnen is een indicatie van de gebieden die economisch enjof strategisch belangrijke mineralen be- vatten en waar dus ook wel een goede gedetailleerde geologische kaartering zal bestaan. Een inventarisatie van de bestaande geologische kaarten toont aan, dat West Europa vrijwel geheel op schalen 1 100 000 gekaarteerd is. In Azie is waarschijnlijk niet meer dan 10 in detail opgenomen en in Afrika nog minder. Naast de gedetailleerde kaarten voor locale exploraties, die uiteraard op een grote schaal dienen te zijn, zijn de geologische overzichtskaarten van uitgestrekte gebieden, op schalen <1:1 miljoen van zeer groot belang. Het is nog lang niet zover dat wij een internationale geologische wereldkaart 1 1 miljoen kunnen verpachten, maar de uitgave van een geologische wereldatlas in 16 bladen, op de schaal 1 10 miljoen is te verwezenlijken en is reeds ter sprake gekomen. Het bevorderen van dergelijke uitgaven ligt op de weg van de commissie voor de geologische kaart van de wereld, welke ook bij andere kaartwerken reeds een grote activiteit betoond heeft. (De commissie voor de geologische kaart van de wereld werd ingesteld door het International Geological Con- gress, na een initiatief, dat reeds uit 1881 dateert). Zo bestaat er b.v. in de International Geological Series een overzichtskaart van Europa op de schaal 1 1,5 miljoen, in 42 bladen, waarvan de helft voltooid is. Ook Afrika is goed voor den dag gekomen met een kaart 1 5 miljoen, die onder de zorgen van de Association des Services Geologiques Africains in 1962 in proefdruk gereed was. Bijzondere vermelding verdient de recente uitgave van een aantal geologische kaarten van Azie en het Verre Oosten. Op de schaal 1 5 miljoen verscheen een overzichts kaart, in zes bladen, bij de Geological Survey of India. Op deze kaart zijn gebaseerd: een kaart van de olie vind- en winplaatsen een kaart van de gas vind- en winplaatsen een kaart van de overige delfstoffen (mineral resources) Een herziene geologische kaart van Noord Amerika op de schaal 1 5 milj. zal spoe- dig verschijnen, terwijl die van Zuid Amerika in bewerking is. Een sub-commissie van het bovengenoemde internationale comite werkt momenteel aan de realisering van een tectonische kaart van de wereld terwijl een andere groep zieh

Kartografie | 1963 | | pagina 34