1 50 000 10 1 50 0001 200 000: 20 1 200 000—1 1 milj. 60 1 2,5 milj.1 4 milj. 100 565 aan de uitgave van een Carte metallogenique van Europa gewijd heeft 3. Resumerend: een voorbeeldige activiteit van de geologen op het terrein van de kartografie. Afzonderlijke vermelding verdient de Sovjet Unie, waar de Nationale Geologische kaart 1 200 000 de economisch belangrijke gebieden bedekt en waar de geologische kaart 1 1 miljoen voor het gehele land gereed is. In 1959 werd de geologische over- zichtskaart 1 2,5 miljoen van de gehele Sovjet Unie gepubliceerd (26). We hebben afgezien van het samenstellen van een overzichtskaart met de stand van de geologische kaartering, omdat wij weten dat er op het ogenblik eiders aan zo'n over- zicht wordt gewerkt, waarvan publicatie te verwachten is. V. Bodemkaartering Hier hebben we te maken met een van de nieuwe onderwerpen in de wereldkarto- grafie. De ontwikkeling en de productie van bodemkaarten is pas twintig jaar geleden goed op gang gekomen. Onder invloed van de imperatieve betekenis van dit werk zijn de resultaten niet uitgebleven. Grote gedeelten van het aardoppervlak zijn pedologisch gekaarteerd, waarbij de omvang van het buiten Europa gedane werk bijzonder indruk- wekkend is. Het betreft hier meestal ontwikkelingsprojecten die de basis leggen voor het verhogen van de levensstandaard van volkrijke gebieden. De betekenis die in de Sovjet Unie aan de bodemkaartering wordt toegekend möge blijken uit de volgende percentages die de bedekking op verschillende schalen aangeven: Maar ook in het dichtbevolkte deel van Europa is in de laatste 20 jaar de verdichting van het patroon der bodemclassificatie enorm vooruitgegaan. Door de urgentie van het nog te verrichten werk stemt ons het voltooide gedeelte nog allerminst voldaan. Een schatting van het gepubliceerde bodemkaarteringswerk in de wereld danken wij aan Dr. A. P. A. Vink, hoofd van de afdeling Bodemkunde van de Luchtfoto-interpretatiesectie van het I.T.C. te Delft. Dank zij Dr. Vink's gegevens kon de bijgaande statistische kaart samengesteld worden (fig. 4). Het is eveneens opvallend hoe snel de Internationale organisatie van het bodemkunde- werk zieh kan ontwikkelen. Dit is vooral te danken aan de Food and Agricultural Orga nization (F.A.O.) van de Verenigde Naties, welke ook op kartografisch gebied een be langrijke taak vervult. Redactioneel en organiserend werk voor de samenstelling van bodemkundige overzichtskaarten wordt verricht door het World Soil Resources Office van F.A.O. te Rome. Dergelijke overzichtskaarten, gebaseerd op de nieuwe en betere gegevens zijn op 't ogenblik in bewerking voor Europa (1 2,5 miljoen) en Afrika (1:5 miljoen). Bijzondere vermelding verdient het F.A.O. wereldbodemkaartproject dat in i960 aanvaard werd (4, 8). VI. Vegetatiekaartering In nauw verband met de bodemkaarten staan de vegetatiekaarten. Zij zijn van een oudere datum, hetgeen begrijpelijk is omdat de planten-systematiek langer bestudeerd is dan de bodemsystematiek. 3 Deze gegevens danken wij aan Dr. A. A. Thiadens, directeur van de Geologische Stichting te Haarlem, die Nederland in de commissie voor de geologische kaart van de wereld vertegen- woordigt.

Kartografie | 1963 | | pagina 35