570 Rand Mc.Nally Road Atlas United States, Canada, Mexico. 38th Annual Edition (1962) 28,2x 37,5 cm. Chicago, New York, San Francisco. $1,95. Rand Mc.Nally is een van de grootste, zo niet de grootste van de particuliere drukkerijen van de Verenigde Staten. Naast overwegend ander drukwerk, drukt zij ook school- en andere atlassen, ook wandkaarten en wegenkaarten, de laatste als eigen uitgaven maar ook voor anderen, b.v. olie- maatschappijen. De bovengenoemde atlas bevat een 103 pp. kaarten met aan het slot van pp. 104-112 een „index to counties, cities and towns with populations from i960 census and Iatest available estimates." Volgens de inhoudsopgave heeft de uitgever de kaarten verdeeld in State Maps, National Park Maps, Special Maps en City Maps, wat de Verenigde Staten betreft. Van Canada geeft de atlas van elke provincie soms gecombineerd een kaart, terwijl Mexico het me^ een overzichtskaart van het gehele land op 2 pp. moet doen, wat op het ogenblik wel voldoende zal zijn. Hier heeft ook Puerto Rico een plaats gekregen. De kaarten van de staten en provincies hebben niet dezelfde schaal, als gevolg van de verschillende grootte, maar zijn aangepast aan de ruimte binnen de kaartrand. De schaal is aangegeven door een lijn, een afstand in miles gevende. De kaarten van de staten en provincies zijn wit gelaten, terwijl de aangrenzende staatkundige en administratieve eenheden gekleurd zijn. Het papier is intens wit, wat niet aangenaam is bij het lezen van de in zwart gedrukte namen. Op elke kaart vindt men een paar kaartjes op groter schaal van de voornaamste Steden in de betreffende Staat. Zeer belangrijke Steden zijn met haar omgeving afgebeeld op een of twee bladzijden, zoals Washington 1 p., Chicago 1 p., New York City 2 pp., Pittsburg 2/3 p., Philadelphia 1 p.. In totaal zijn er 172 'City Maps'. Behalve deze bijzondere kaar ten zijn er ook nog andere, zoals het kaartje op p. 17 van Lake Mead and Grand Canyon Area, dat, wat de canyon-tekening betreft, door Hölzel-Rheda of Imhof-Erlenbach getekend, er wel heel anders en veel beter zou hebben uitgezien. Om nog even op de stedenkaarten en de afbeelding van de grote Steden op de staten- en provinciekaarten terug te komen, de 'City Areas' zijn begrensd door een gebroken zwarte dünne lijn; de bebouwde oppervlakte is niet aangegeven, huizenblokken zoekt men er tevergeefs, elke stad is een gele vlek waarin op verschillende wijze en met verschil lende kleuren, overeenkomstig de algemene legenda, Straten en wegen zijn getekend. De indeling van de wegen is een geheel andere dan die in Europa. De atlas onderscheidt Toll- Limited Access Highways, Free-Limited Access Highways, Divided Highways; verder Principal Through Highways, Other Through Highways en Other Highways. Op de Metropolitan Area Maps bovendien nog Highways 4 lanes or wider. Ook zijn nog aangegeven: de Interchanges, de plaatsen waar men van weg wil veranderen, vaak een zeer ingewikkeld stel van verbindingswegen, zoals luchtfoto's 1 doen zien. Ook de Toll-stations zijn aangegeven. Elke weg draagt zijn nummer, gevat in een ongekleurd schildje, cirkel, ellips of vierkantje, terwijl de National Interstate Highways een geel gekleurd schild dragen. De niet genummerde, grote wegen dragen een naam als b.v. de Turner Turnpike van Oklahoma naar Tulsa, 86 miles en verder onder de naam van Will Rogers Turnpike tot aan de grens met Missouri; de Pennsylvania Turnpike, 359 miles, welke de Ohio Turnpike ver- bindt met Philadelphia over (längs) Pittsburgh, Harrisburg en aansluit aan de New Jersey Turn pike, tolgeld 3,90; de Garden State 2 Parkway, 173 miles, lopende op enige afstand van de kust van New Jersey van het uiterste zuiden naar het noorden en hier aansluitende aan de New York State Thruway, tolgeld 2,75. Nog veel meer kan men uit de algemene legenda en op de kaarten zelf aflezen. De Other Highways zijn door een lichtblauw gekleurde dünne lijn aangegeven; daar voor de rivieren meestal een nog dünnere zwarte lijn is gebruikt is de orientering op de kaart niet gemakkelijk. Een bergtekening zoekt men tevergeefs, behalve op enkele kaarten, waar ze door naast of achter elkaar geplaatste A A is weergegeven; de namen van de bergruggen staan er wel op. Verder vindt men op de kaarten de State and National Recreation Areas, Parks and Monuments, Indian Reservations, State and Provincial Parks (with camping facilities), idem (no Camping facili- ties) enz. enz. te veel om op te noemen. De atlas begint met een overzichtskaart van de U.S.A., welke o.a. aangeeft welke gedeelten van de toekomstige National Interstate Highways gereed zijn. Ook de National Parks and Monuments vindt men er, vergezeld van een genummerde naamlijst. Merkwaardig is het, dat de kaart en ook de detailkaarten andere bosgebieden niet geven, waardoor men een geheel verkeerde indruk krijgt van het beboste gebied van de U.S.A.. De binnenzijde van de omslag geeft een kaart met de Transcontinental Mileage and Driving Time tussen de voornaamste plaatsen en achterin een United States Mileage Chart (afstandwijzer). AI met al een atlas, welke ik elke autorijder, die een trip door de Verenigde Staten van Amerika 1 Zie b.v. de luchtfoto in Rand Mc.Nally, Illustrated Atlas of Today's World. Volume 7, p. 622: The straight lines and curves of an expressway interchange near Detroit. 2 Garden State is de 'nickname' voor New Jersey, zoals elke Staat een dergelijke naam bezit.

Kartografie | 1963 | | pagina 59