128 open terrein tot uitdrukking kwam. Dat deze werkwijze Sporen van overlading droeg, doordat in het open terrein nauwelijks werd gegeneraliseerd, ligt voor de hand. De arbeidstijd die de kartografische bewerking van een half stafblad (dus b.v. 32 West of Oost) kost, bedraagt: a. volgens de oude methode gemiddeld 80 manweken (hierbij kwam dus, al teke- nende, tevens de generalisatie tot stand; een kleurmodel is hier niet nodig, omdat in het open terrein zoals gezegd nauwelijks werd gegeneraliseerd); b. volgens de nieuwe methode gemiddeld 56 manweken (32 weken voor de genera lisatie en het maken van het kleurmodel en 24 weken voor de gravure van het gegenera- liseerde kaartbeeld). Het zou onjuist zijn om uit deze cijfers de conclusie te trekken, dat de generalisatie volgens de nieuwe methode dus een versnelling van de kartografische bewerking tot gevolg heeft. Hoewel hierover nog niet al te veel betrouwbare gegevens beschikbaar zijn, bestaat de indruk, dat de tijdsduur van de generalisatie voor beide methoden onge- veer gelijk ligt. Het tijdsvoordeel van gemiddeld 24 weken, bij de kartografische be werking van een half stafblad, volgens de nieuwe methode, is vermoedelijk uitsluitend een gevolg van het feit, dat in i960 van tekenen op schaal 1 33 333,3 op graveren op schaal 1 50 000 is overgegaan. Hoe dit echter möge zijn, wel Staat vast, dat door de huidige methode van generali satie, een kartografisch resultaat wordt verkregen, dat homogeen, duidelijk leesbaar en goed uitgebalanceerd is ten aanzien van de keuze der terreindetails die worden voor- gesteld. J. OOMS

Kartografie | 1964 | | pagina 16