133 UIT DE TIJDSCHRIFTEN NEDERLANDSE PERIOD1EKEN Geografisch Tijdschrift In jrg. 16, 1963, no. 1, blz. 18-24 een bij- drage van Dr. F. J. Ormeling getiteld Ver- nieuwing van de Goode's Atlas. Geodesia L. A. Gall geeft in 5, 1963, 7/8, blz. 209- 212 en 5, 1963, 9, blz. 246-251 met afb. en kaartfragmenten een opstel, dat reeds door zijn titel de inhoud ervan meer of minder karakteriseert: Wal is en wat doet het Cen- traal Bureau Luchtkaartering van Suriname Wat de luchtfotogrammetrie betreft is het merkwaardig dat daar, in tegenstelling met dergelijke officiele instituten overal eiders, de luchtfoto's in de eerste plaats gebruikt wer den voor interpretatie, o.a. door Dienst Bos- beheer, Dienst der Bodemkaartering, Geo- logisch-Mijnbouwkundige Dienst, en dat pas later aan het vervaardigen van een topogra- fische kaart aandacht werd geschonken. BUITENLANDSE PERIODIKEN World Cartography, Volume VII, 1962. United Nations, Departement of Eco nomic and Social Affairs. New York 1962. Gedrukt in Frankrijk maart 1963. 21,5x28 cm, 60 pp.. Dit nummer bevat de volgende opstellen: a. The question of adopting a Standard method of writing geographical names on maps in the United Nations. Blz. 1-6. b. Report of the group of Experts on Geo graphical Names. Blz. 7-18. Aan het slot een 'List of selected technical terms', een verkla- ring van begrippen zoals transliteratie, trans- criptie, syllabic writing System; benevens een 'List of national authorities dealing with geo graphical names", waarin men tevergeefs de gegevens omtrent Nederland zoekt. c. Summaries of United Nations meetings on surveying and mapping. Blz. 19-21. Dit betreft in de eerste plaats de Third United Nations Regional Cartographic Conference for Asia and the Far East, gehouden in Bangkok in 1961. Vervolgens de United Na tions Seminar on Aerial Survey Methods and Equipment, eveneens te Bangkok, in i960. d. Status of publication of the sheets of the International Map of the World on the Mil- lionth Scale (IMW); stand 1961 is aange- geven op een wereldkaart in de Miller cilin- drical projectie. Deze overzichtskaart zou zeer veel aan waarde winnen, indien van elk blad het jaar van de laatste uitgave vermeld was. e. Dr. U. Pesonen, directeur van het Geo- detisch Instituut van Finland, geeft een over- zicht van de geodetische en kartografische ac- tiviteiten in zijn land (blz. 25-34). Een vijftal kaartjes van Finland betreffen deze onder- werpen: First-order triangulation net 1959; Deflections of the vertical and height of the geoid (in cm); Free air anomalies of gravity; Levelling of high precision and land uplift, met o.m. de lijnen van de nauwkeurigheids- waterpassing in de jaren 1935-1959 en tevens de isobasen; Indexkaart van de stand der kaartering op 31 dec. 1959- f. Een uitvoerige beschrijving van de offi ciele kaarten van Zweden (blz. 35-42). Zo- wel samenstelling en inhoud, als het uiterlijk van de kaarten worden aan de orde gesteld. Deze uiteenzetting gaat vergezeld van twee indexkaarten: een van de economische kaart 1 10.000 (het zuiden) en 1 20.000 (het noorden) en een van de topografische kaart 1 50.000 en 1 100.000. g. Tot besluit een overzicht, samengesteld door het Secretariaat van de Verenigde Naties, van de kartografie in de Sowjetunie (blz. 43-60). Op een kort geschiedkundig overzicht van de groei der verschillende kartografische or- ganisatie-vormen volgt een bespreking van de huidige stand van zaken bij triangulatie en waterpassing, luchtfotografie en fotogramme- trie, en de topografische kaartering. Ook alle (wand)kaarten en atlassen, sedert de revolutie van 1917 vervaardigd, komen ter sprake; zij bewijzen dat de Russische karto grafische uitgaven aan hoge eisen voldoen en niet onderdoen voor de beste uitgaven uit West-Europa (Atlas Mira!). Aan dit opstel zijn toegevoegd: een over zichtskaart van de nauwkeurigheidswaterpas- singen en een indexkaart van de Internationale Wereldkaart 1 IM wat betreft het gebied van de Sowjetunie, ook hier weer zonder vermelding van het jaar van uitgave van de bladen. Verder is er nog een zestal figuren inzake de bladverdeling van verschillende kaarten opgenomen. Deze nieuwste uitgave van World Carto graphy is wederom een lezenswaardige en be- langrijke uitgave. J. Schokkenkamp

Kartografie | 1964 | | pagina 21