134 Die Erde. Zeitschrift der Gesellschaft für Erdkunde. Berlin. UIT DE TIJDSCHR1FTEN Suid-Ajrikaanse Panorama. Pretoria. In het augustusnummer 1963 een rijk ge- i'llustreerd artikel over: Die werk van die Driehoekmetingkantoor (blz. 24-31). Een kort geschiedkundig overzicht, beginnende met het werk van La Caille en de door zijn toedoen in 1751 opgerichte sterrewacht te Kaapstad. Dit artikel is verlucht met: een afbeelding van La Caille's driehoeksmetingkaart, welks net zieh slechts uitstrekt van de False Baai noordwaarts tot de St. Helena Baai; een ver- kleinde foto van 'n Moderne driehoeksmeting kaart van Suid-Afrika een afdeling van die werk wat deur die Driehoeksmetingkantoor onderneem word; een fragment van de kaart van Suidelike Afrika skaal 1 2 500 000; en dertien afbeeldingen, waaronder een van een tellurometer, een Zuidafrikaanse vinding.1 Nachrichten aus dem Karten- und Ver messungswesen. Reihe II. Deutsche Bei träge in fremden Sprachen. Frankfurt am Main. No. 8, 1963 bevat twee artikelen, die slechts zijdelings met de kartografie te maken hebben: Erwin F. Gigas, Electronic Measure- ments of Geodetic Distances, blz. 5-15 met 5 tabellen, 4 figuren en 1 afbeelding. Het twee- de opstel is van de hand van Karl Gerke, Tellurometer Vrequency Checking, blz. 16-30 met 10 fig. I. P. Gerassimov bespreekt in Heft 1, 1963 het nieuwe ontwerp van een wereldbodem- kaart en de wetenschappelijke Problemen, die daarbij een rol speien. Blz. 37-47, met 4 ta bellen en een aanhangsel getiteld: Das Schema der genetischen Haupthodentypen der Welt in den Legenden der sowjetischen Weltboden karten. Petermanns Geographische Mitteilungen. VEB Hermann Haack, Gotha. 1. Quartalsheft, 1963. Een uitvoerig artikel van Konstantin A. Saliscev over regionale atlassen met de titel Die heutige Regionalatlan ten und die Tendenzen ihrer Entwicklung. Na een körte inleiding wordt een overzicht ge- geven van de stand van zaken in een zestal landen: Bondsrepubliek, Oostenrijk, Frankrijk, U.S.A., Canada en de Sowjetunie. Blz. 57- 73, met 2 fig.. 1 Zie ook: C. Koeman, Nieuwe Bijdrage tot de kennis van Zuid-Afrika's Historische Kartografie. ]kr—Suid-Afrikaans Panorama LXIX, 1952, I. Blz. 73-95. 2. Quartalsheft, 1963. Op blz. 143-149 een artikel van L. M. B'usgens over redactie- problemen van regionale atlassen. De schrij- ver ontleende zijn materiaal aan een discussie, die gevoerd werd naar aanleiding van een Rus sische regionale atlas Atlas Armjanskoi SSR, Moskwa 1961). Kartographische Nachrichten. Deutsche Gesellschaft für Kartographie. Gütersloh. Heft 1, 1963. E. Meynen geeft een kort overzicht van de methodes die in de thema tische kartografie worden toegepast, blz. 11- 19- Zeer instruetief is een bijlage met 21 af beeldingen van kartogrammen e.d.. Heft 3, 1963. W. Schulz bespreekt in een artikel Das Karten- und Vermessungswesen in Argentinien, blz. 61-66, de resultaten die dit land op het gebied van geodesie en kartografie bereikt heeft. Heft 4, 1963. Een belangrijk facet uit de praktische kartografie, aan de orde gesteld door L. Roth, vindt men op blz. 98-106 on- der de titel Plastikgravur rationeller als Glas gravur. Er wordt op gewezen dat het enige nadeel van het toepassen van plastic als basis voor een graveerlaag (nl. de onnauwkeurig- heden die bij het aan elkaar passen ontstaan) wegvalt bij de gebruikmaking van een nieuw- ontwikkeld instrument, dat de nauwkeurigheid bij het passen automatisch regelt. Een derge- lijk apparaat is sinds kort in gebruik bij Rand McNally Co., Chicago. Op blz. 106-110 be handelt W. Hollstein de speciale Proble men, die bij de vervaardiging van een Sodem- kaart een rol speien. Heft 5, 1963. H. A. Floetner geeft een overzicht van de huidige stand van de karto grafie in Canada, blz. 125-136, met een over- zichtskaart. Verder een artikel van H. Mühle Manuelle Geländemodell-Herstellungsverfahren unter Berücksichtigung des Standes der Tech nik, blz. 137-143. Een körte behandeling van de methoden van reliefweergave, direct in ver band gebracht met de mogelijkheden van de moderne reproductie-techniek. Met uitgebreide literatuuropgave. Bulletin de la Societe Beige d'Etudes Geographiques. Gent. In No. 1, 1963 verscheen van de hand van Dr. Ant. de Smet een artikel met de titel Gerard Mercato/s wetenschappelijke, techni sche en kartografische activiteit, blz. 31-49. The Geographical Review. New York. Het januari-nummer 1963 bevat een artikel van Waldo R. Tobler over een onderwerp uit de thematische kartografie: Geographie Area and Map Projections, blz. 59-75. Met een zestal afbeeldingen en een appendix.

Kartografie | 1964 | | pagina 22