262 Door middel van een fraaie collectie dia's werden ons verschillende oefeningen van leerlingen-tekenaars in diverse stadia van opleiding getoond. Na de voordracht werden door het aandachtig luisterende publiek vele vragen gesteld, bijvoorbeeld of er reeds een universitaire opleiding voor kartografie in West-Duitsland bestaat (antwoord: neen) en of de titel kartograaf of kartografisch tekenaar wettelijk beschermd is (antwoordalleen 'Ingenieur für Landkartentechnik' is een beschermde titel, die aan de 'Staatliche Ingenieurschule für Bauwesen Berlin' of aan de 'Staatsbau schule München' verkregen kan worden). In Duitsland is men dus wat de opleiding betreft verder dan bij ons. Een „gedegen" opleiding in de kartografie hadden de Duit- sers al voor de Tweede Wereldoorlog (1935); de eerste Spören hiervan zijn reeds in 1839 te vinden (Heinrich Berghaus' Geographische Kunstschule). Gedurende de lunchpauze schonk Dr. Lang (van het eiland Juist) aan de Karto grafische Sectie een historische kaart van Oostfriesland. Bovendien werd de nieuwste Engelse fotozetmachine, de 'Photonymograph', gedemonstreerd. De voordelen van deze zetmachine zijn m.i. de grotere snelheid ten opzichte van andere op de markt aanwezige apparaten terwijl de benodigde ruimte kleiner is. Als nadelen gelden de hoge kosten van de onderdelen en het feit, dat het resultaat pas gezien wordt als de film ontwikkeld is. Voor kartografische instituten, die een groot aantal verschillende kaarten moeten pro- duceren, is het een nuttig apparaat. Na de lunch werd naar de kade gewandeld waar het m.s. 'Stad Rotterdam' ons door de havens van Rotterdam zou voeren. Van een bezoek aan de Metrowerken (Station Leuvehaven) moest wegens de siechte weersomstandigheden helaas worden afgezien. Een kaartje van de Dienst van Gemeentewerken van Rotterdam, Afdeling Karto grafie, en het via luidsprekers gegeven commentaar hebben ons wegwijs gemaakt, eerst längs de rechteroever van de Nieuwe Waterweg tot voorbij Viaardingen en dan terug längs de linkeroever. Het zieht was matig, maar niettemin was de stemming onder de passagiers uitstekend. Terug aan wal namen wij plaats in twee bussen, die ons met grote snelheid naar onze laatste bestemming voor die dag brachten, de Heinekens' Brouwerij Nederland N.V.. Een uur lang hebben wij genoten van de gastvrijheid (mede in de consumptieve sfeer) van deze fameuze brouwerij en ons verdiept in het verband tussen bier en kartografie. Deze bijeenkomst gold als toepasselijke sluiting van een bijzonder goed geslaagde eerste lustrumviering, waaraan, ondanks het siechte weer, toch 120 leden deel namen. Hiervoor kan hulde gebracht worden aan ons bestuur en de Organisatoren van deze dag. VERSLAG VAN DE KARTOGRAFENDAG De kartografische tekenaar kan in Duitsland uit twee richtingen kiezen: hij kan geodetisch teke- naar of geografisch tekenaar worden. (De eerste houdt zieh bezig met het tekenen van topografische kaarten e.d., de andere met kleinschalige kaarten, o.a. atlaskaarten). De opleiding voor geodetisch tekenaar neemt 3 jaar in beslag; die voor geografisch tekenaar 3Vi jaar. De leidinggevende kartograaf is bedoeld voor de groep kleinschalige kaarten. Topografische kaarten hebben blijkbaar geen redacteur nodig: in Duitsland houdt de geodeet toezicht op de uitvoering van het tekenwerk. De kartograaf ('Ingenieur für Landkartentechnik') wordt op een school opgeleid, niet in een bedrijf. De opleiding duurt 3 jaar en is meer theoretisch dan die voor kartografisch tekenaar, die in hoofdzaak moet leren om zuiver te tekenen. De aan- staande redacteur krijgt theorielessen in kaarttekenen, kaartkennis, kaartprojectieleer enz.. De taak van de kartografische redacteur bestaat uit het vervaardigen van de ontwerpen (blauwgids), die door de kartografisch tekenaar moeten worden overgetekend of gegraveerd.

Kartografie | 1964 | | pagina 12