263 BESPREKINGEN Nieuwe Winkler Prins Atlas. Samenge steid door het geografisch en kartogra- fisch instituut Elsevier. Elsevier, Amster dam-Brüssel, 1963, f 59,50. Inhoud: Compendium met vele kaarten in twee kleuren, 108 pp., 78 pp. met kaarten in Bagrow, L. und R. A. Skelton, Meister der Kartographie. Safari Verlag, Berlin, 1963. 579 pp.. 76 i 11. in de tekst, 116 ill. op kunstdrukpapier in halftoon, 22 gekleurde ill. op kunstdruk in halftoon. DM 90.—. Dit boek is een herdruk van het in 1951, eveneens bij de Safari Verlag versehenen Ge schichte der Kartographievan L. Bagrow, bewerkt en aangevuld door R. A. Skelton, Superintendent of the Map Room in het British Museum. Bagrow's boek was reeds lang uitverkocht. Het was gedrukt op siecht papier, de illustraties waren niet mooi en het had een voor de auteur treurige voörgeschie- denis beleefd: de drukvellen, die in 1943 reeds gereed waren, werden in 1944 bij het bombardement van Berlijn vernietigd. Daar- door moest het boek opnieuw gemaakt wor den door de bijna zeventigjarige Bagrow. Deze grote geleerde op het gebied van de ge- schiedenis der kartografie heeft op die hoge.j leeftijd, en bovendien zeer gehandicapt door het verloren gaan van een groot deel van zijn prive documentatie, niet meer de noodzakelijke accuratesse kunnen opbrengen die zijn vorige werken zo voortreffelijk gesierd hebben. Toch was zijn Geschichte der Kartographie een der beste samenvattende boeken over dit onder werp geworden, waarnaar door velen ge- grepen werd, al was het alleen maar om het achterin gedrukte repertorium van kartografen te raadplegen. Dit repertorium (Verzeichnis der Kartographen) werd in 1958 00k opge- nomen in het boek: Mappae Mundi, die gei stige Eroberung der Welt, van de veelschrijver Joachim G. Leithäuser, eveneens bij de Sa fari Verlag uitgegeven. Behalve deze Ver zeichnis werden 00k vele illustraties en het grootste deel van de tekst uit Bagrow's boek in het oppervlakkige werk van Leithäuser overgenomen. De in 1952 tot Zweed genatu ral iseerde Bagrow (varr geboorte Rus, was hij van 1918-19J2"*HTatenloos geweest) is in 1957 in Den ^Haag overleden. Hij heeft zieh dus niet tegen het deformeren van zijn boek kunnen verzetten en hij heeft 00k niet een herziening van zijn oorspronkelijk werk kun nen voorbereiden. Zulk een herziening wäre echter wel gewenst geweest, want zonder te- kort te doen aan de uitstekende eigenschap- pen van zijn Geschichte der Kartographie moet toch gewezen worden op de vele fouten en onnauwkeurigheden die er in de tekst voorkomen. Nu mocht men verwachten dat deze fouten door de bewerker R. A. Skelton verzameld zouden worden om ze in de nieu- we uitgave die thans voor ons ligt te kunnen elimineren. Dat is helaas niet gebeurd. We weten niet waaruit de medewerking van Skel ton precies heeft bestaan: er zijn vele namen van Engelse kartografen aan het Repertorium toegevoegd en het aantal illustraties is uit- gebreid; de Engelse tekst zal door hem na- gezien zijn en enkele gedeelten zijn herschre- ven of geheel nieuw, zoals hoofdstuk(je) 15: Die frühesten Karten der Neuen Welt. Maar de onnauwkeurigheden en de vele fouten irr* data etc. zijn niet verbeterd. De meeste lezers zullen dat niet merken. Maar hij die zieh beroepshalve met de geschiedenis der kartografie bezig houdt komt herhaaldelijk voor de onaangename situatie te staan dat de inhoud van dit boek niet overeenstemt met de door hem geraadpleegde bronnen. (Een van de bronnen voor de biografie van Neder- landse kaartenmakers en -uitgevers is bijv. het j werk van Kleerkoper en Van Stockum: De boekhandel te Amsterdam, vnl. in de 17e eeuw, 's Gravenhage, 1914-'16; dit werk werd niet door Bagrow en wordt niet door Skel ton in de litteratuuropgave vermeld). Voor een algemeen orienterende Studie is het hier besproken boek uitstekend geschikt. Het is echter geen handboek, hoewel de pompeuze omvang dit zou kunnen suggereren. Een hand boek of een „Algemene geschiedenis der kar tografie" is nog niet geschreven. Dit zou in ploegverband gemaakt moeten worden, want het gebied is te groot om door een geleerde overzien te kunnen worden. We zijn toch wel geneigd om dit boek van Bagrow-Skelton als een aanwinst te beschouwen. al wäre het alleen al om de internationale uitgave in de Engelse taal die bij C. A. Watts Co. te London en bij de Harvard University Press te Cambridge, Mass. versehenen is. Het zou 00k niet billijk zijn om zo'n rijk geillustreerd werk dat zoveel omvat en dat zoveel nuttige literatuuropgaven verstrekt tengevolge van de onvoldoende controle van de details af te breken. Wie zieh voor de documentatie van fouten interesseert, kan bij ondergetekende te- recht. C. K.

Kartografie | 1964 | | pagina 13