258 Daardoor is een onpartijdige beoordeling gewaarborgd. Een gelijkheid ten aanzien van de gestelde eisen aan de examencandidaten wordt bereikt, doordat de opgaven voor het schriftelijk en mondeling gedeelte van het examen uniform door de 'Deutsche Industrie und Handelstag voor de gehele Bondsrepubliek opgesteld zijn en alle enveloppen met opgaven op dezelfde dag geopend worden. Het examen zelf omvat een praktisch en een theoretisch gedeelte. Tijdens het praktisch examen moet de leerling zijn bekwaamheid aantonen door: a. Een examenstuk, dat in het opleidingsbedrijf vervaardigd wordt; b. een werkproef, die onder toezicht van de examencommissie afgelegd wordt. De tijd, beschikbaar voor het examenstuk, mag niet langer zijn dan 45 uren. Het theoretische examen bestaat uit een schriftelijk en een mondeling gedeelte. Het schrif telijk deel omvat: vakkennis, handelsrekenen, Duits en maatschappijleer. Over het onderdeel vakkennis moeten 10 tot 15 vragen, handelsrekenen 5 vragen, en over maat schappijleer 10 vragen beantwoord worden. Voor het oplossen van de opgaven staan 6 uren ter beschikking. Het mondeling examen omvat dezelfde onderwerpen. De puntenwaardering is als volgt: De gezamelijke waardering gaat ook volgens dit schema. Op een puntenlijst, die de examencandidaat na het examen overhandigd wordt, Staat aangegeven, welke examen- resultaten behaald werden. Naast deze uiteenzetting over de opleiding van de ingenieurs en kartografische teke- naars, wil ik U nog in het kort iets verteilen over de wetenschappelijke kartografen, die in Duitsland met ongeveer 3 van het totale aantal, een kwantitatief kleine, maar toch belangrijke rol speien. Deze krachten zijn öf in wetenschappelijke instituten en in particuliere uitgeverijen öf bij de topografische diensten werkzaam. Ongeveer de helft komt van een universiteit, waar ze een geografisch-kartografische opleiding genoten hebben. De andere komen van technische hogescholen; zij hebben een geodetische op leiding ontvangen. De geografen hebben hun Studie öf met een examen, dat hun be- voegdheid geeft tot lesgeven op de middelbare school, öf met een promotie afgesloten. De geödeten hebben een ingenieursdiploma. Wanneer men nagaat wie de leidende figuren in de kartografie in Duitsland zijn, kan men vaststellen: 1. Op de topografische diensten zijn bijna uitsluitend geödeten werkzaam. Dit houdt verband met het feit, dat bij de topografische diensten de opname van kaarten op grote schaal door geödeten gebeurt en het is logisch, dat de vervaardiging van kaarten op kleinere schaal, door middel van generalisatie, ook door geödeten geleid wordt. 2. Op wetenschappelijke instituten en bij particuliere uitgeverijen heeft men voorna- melijk kartografen met een geografische opleiding. Uit mijn uiteenzetting ziet U, dat de opleiding in Duitsland een logische opbouw heeft. De hoge kwaliteit van de Duitse kartografische producten lijkt mij een bewijs, dat wij hiermede op de juiste weg zijn. H. ERMEL Groep 1 zeer goed 92100 punten 2 - goed 3 bevredigend 4 voldoende 5 onvoldoende 8191 67— 80 50— 67 minder dan 50 punten.

Kartografie | 1964 | | pagina 8