392 UIT DE TIJDSCHRIFTEN Geografisch Tijdschrift. Geodesia. Maandblad van de Stichting Nederlands Genootschap voor Landmeet- kunde. Utrecht. Allgemeine Vermessungs-Nachrichten. Berlin. Geographisches Taschenbuch. Wiesbaden. Geographische Rundschau. G. Wester mann Verlag. Braunschweig. Geologische Mitteilungen. Aachen. Eveneens een onderwerp uit de thematische BESPREKINGEN Moll) en het Geografisch Instituut te Utrecht. Daaraan kan ik o.a. toevoegen de Universiteits- bibliotheek van Amsterdam (i.e. de gecombi- neerde kaartenverzameling van het K.N.A.G. en de Universiteitsbibliotheek zelf). Op pp. 79-81 wordt een overzicht gegeven van de bladen van de eerste uitgave van de rivierkaart (1830-1864). De auteur heeft dit overzicht ontleend aan het Repertoire des car- tes du royaume des Rays-Bas et des colonies neerlandaises, publie par l'lnstitut royal des Ingenieurs neerlandais, La Haye, 1865 (sa- mengesteld door P. M. Netscher). In dat Repertoireen dus ook in dit werk ver meldt het overzicht o.a.: C. Kaart van de ri- vieren de Boven-Rijn, de Waal, etc., etc., waarna 14 bladen (en twee supplementbladen) genoemd worden. Dit nu zijn er in werkelijk- heid 20. Deze fout van Netscher had niet 'herdrukt' behoeven te worden, indien Koe- man b.v. het overzicht had gecontroleerd aan de hand van de kaarten zelf (o.a. aanwezig in U.B. Amsterdam). Terecht wordt b.g. Repertoire met na- druk onder de aandacht gebracht van hen, die zieh bezighouden met historisch kartogra- fisch onderzoek. In dit verband wil ik ook nog eens wijzen op De Republiek in 1795, de tekst die A. A. Beekman in 1913 als toe- lichting bij de gelijknamige kaart van de Ge schiedkundige atlas van Nederland deed uit- komen. Daarin noemt en evalueert hij vele door hem gebruikte oude kaarten. Het hier besproken werk van Koeman ver dient grote belangstelling en het is te hopen, dat daardoor t.z.t. een tweede, verbeterde druk nodig en mogelijk zal zijn. H. Sleurink NEDERLANDSE PERIODIKEN In jrg. 16, no. 6, dec. 1963 wordt door A. J. Pannekoek (blz. 242-249) het werk en resultaat van de redactie-commissie voor de Atlas van Nederland besproken. In jrg. 6, no. 2, febr. 1963 is het eerste ge- deelte van een artikel over Jodocus Hondius Sr., een van de grote, Nederlandse kartografen uit de Gouden Eeuw, door W. Koopmans, opgenomen. De voliedige titel luidt Jodocus Hondius Sr. (1563-1611). Een Herdenking I. (blz. 43-49). Tijdschrift voor Kadaster en Landmeet- kunde. De bijdrage van J. A. C. E. van Roermund aan de lste technische conferentie van de In ternationale Kartografische Vereniging (sept. 1962), getiteld An inquiry on the newly ap plied cartographic methods introduced at the Dulch Topographie Service, werd ook gepu- bliceerd in dit tijdschrift, jrg. 79, no. 4, 1963, blz. 261-267. BU1TENLANDSE PERIODIKEN Een bijdrage van W. Dahlbenden in Heft U/12, dec. 1963, behandelt Problemen op het gebied van de practische kartografie voor zo- ver deze bij de vervaardiging en revisie van kadasterkaarten en -plans ter sprake komen: Die Herstellung von Katasterkarten auf Po lyesterfolien und ihre Fortführung. Verschil iende polyestermaterialen zijn getest en ver- geleken wat betreff hun betekenbaarheid, maat- verandering e.d.. Een zeer speeifiek onderwerp uit de thema tische kartografie vindt men in het Taschen buch 196211963. H. J. Jusatz beschrijft in Die Darstellung von Krankheiten und Seuchen im Kartenbild het vervaardigen van allerlei typen medische kaarten. Aan de ge'interes- seerde lezer kan de uitgebreide literatuur- opgave goede diensten bewijzen. Door H. Boesch en H. U. Wohlgemuth wordt in Eine Karte des Erzbergbaus im Jahre i960 (jrg. 16, no. 1, jan. 1964, blz. 26-31) getracht de wereld-ertswinning in i960 weer te geven in een statistisch en kartografisch ver- antwoord kaartbeeld.

Kartografie | 1964 | | pagina 34