393 UIT DE TIJDSCHRIFTEN kartografie vindt men in Band 2, Heft 4, okt. 1963. In Die Grundrisskarten des hydrogeo- logischen Kartenwerkes der Wasserwirtschafts verwaltung von Nordrheinland-Westfalen be- schrijft H. Breddin de geologische en hydro logische kaarten en profielen, de hydrogeo- logische kaarten en de hydro-chemische kaarten die door dat bureau worden vervaardigd. Het artikel is voorzien van een aantal instructieve afbeeldingen. Kartographische Nachrichten. Herausge geben von der Deutschen Gesellschaft für Kartographie E. V. Gütersloh. De economische planning in ontwikkelings- gebieden vereist op vele terreinen allerlei typen kaarten. De steun op het gebied van fotogrammetrie en kartografie dient daarom een belangrijk onderdeel te vormen van de totale ontwikkelingshulp. E. Gigas 'bericht hierover in Die von deutschen Bundesregie rung geleistete Entwicklungshilfe im Ausland (jrg. 14, no. 1, febr. 1964). Revue de Geomorphologie. Societe d'Edi- tion d'Enseignement Superieur. Paris. Een tweetal artikelen over geomorfologische kaarten op grote schaal vindt men in Fascicule XIV, no. 1/2/3, jan./febr./mrt 1963. In de eerste plaats, zonder vermelding van auteur, Presentation de quelques essais de cartes geo- morpbologiques detaillees realisees au Centre de Geographie appliquee (Strassbourg) op blz. 21-29. Aan de hand van 5 kaartbijlagen, met elk afzonderlijk een legenda-blad, wordt aangetoond op welke wijze de morfografische configuratie, de morfogenese en de morfochro- nologie in het kaartbeeld weergegeven kunnen worden. Deze gegevens zijn ingetekend op een topografische ondergrond met hoogtelijnen en een minimum aan planimetrische details. De kaartschalen varieren van 1:25 000 tot 1 50 000. In het tweede artikel, blz. 30-34, wordt door J. Tricart en A. R. Hirsch, een kaart- blad van de Carte Geomorphologique de Fran ce 1/20 000 besproken. Annais of the Association of American Geographers. Het artikel van M. K. Ridd in Volume LIII, no. 4, dec. 1963, met de titel The proportional relief landform map (blz. 569-576), handelt over geomorfologische kaarten op kleine schaal. De auteur beschrijft doel, vervaardi- ging en bruikbaarheid van de 'pictorial terrain maps'. Dit zijn conventionele basiskaarten met een relief-voorstelling door middel van vi- suele beeiden, die resulteren uit een schijn- bare perspectivische aanblik van het land- schap. Een en ander wordt geillustreerd met een kaartbijlage (Landforms of Utah) en vele afbeeldingen. Surveying and Alapping. Published by the American Congress on Surveying and Mapping. Washington D.C.. In het decembernummer 1963 (Volume XXIII, no. 4) een viertal belangwekkende ar tikelen over kartografische onderwerpen. F. J. Heyden geeft in Maps as the heritage of mankind een kort overzicht over de ge- schiedenis van de kartografie. Hij onderstreept het belang van oude kaarten als bronnen waarin de geschiedenis van mens en aarde zijn vastgelegd (blz. 539-546). R. C. Miller beschrijft in Mapping in the Pacific de topografische kaartering in het Pa- cifische gebied (blz. 531-561). Er wordt ver- teld wat voorheen gedaan werd door de ko loniale mogendheden en over de recente acti- viteiten van de Army Map Service. R. E. Joosten bericht in America!s First Space Chart (blz. 583-592) over een zeer speciaal probleem uit de luchtvaart-kartografie, nl. het vervaardigen van de navigatiekaart voor de ruimte-tocht van J. Glenn in februari 1962. Tenslotte een artikel van J. E. Hammer, getiteld Mapping Operations in Central and South America, over recente pan-amerikaanse activiteiten op gebied van de geodesie en kar tografie. Mitteilungen der Geographischen Gesell schaft. München. De naoorlogse heropbouw en de huidige werkzaamheden van het Bayerische Landesver messungsamt worden beschreven door H. Veit in Band 840, 1963, blz. 5-31, onder de titel Das Bayerische Landesvermessungsamt und seine Arbeiten seit 1945. Aan dit artikel zijn 18 bijlagen toegevoegd: bladgedeelten van alle, door dit instituut vervaardigde, kaarten, over- zichten van de triangulatie en waterpassing, en overzichten van de topografische kaartering 1 25 000, 1 50 000, 1 100 000, 1 200 000. Nachrichten aus dem Karten- und Ver messungswesen. Reihe I. Deutsche Bei träge und Informationen. Frankfurt am Main. Kleurenfoto's van kaarten, in de vorm van diapositieven, kunnen primair gebruikt wor den als demonstratie-materiaal bij voordrach- ten. Bovendien kunnen ze toegepast worden bij het samenstellen van een kaartarchief. Over de vervaardiging en toepassing wordt

Kartografie | 1964 | | pagina 35