502 VERSLAG VAN DE KARTOGRAFISCHE STUDIEDAGEN 1964 De grote inspanning, die de Kartografische Sectie zieh getroost heeft om op een waardige wijze haar eerste lustrum te vieren, heeft niet geleid tot een anticlimax in haar activiteiten. Integendeel, de jaarlijkse studiedagen, gehouden van 7-10 april in het Evert Kupersoord te Amersfoort, zijn door een groot aantal leden met groot enthousiasme gevolgd. Deze dagen waren gewijd aan het onderwerp De Thematische Kaart\ een afgeronde behandeling werd bereikt door voordrachten met discussies, een uitgebreide expositie van kaarten en atlassen en een excursie naar de P.P.D. van de provincie Utrecht. Op 8 april werd door Dr. F. J. Ormeling een algemene inleiding gegeven over thematische kartografie. Allereerst trachtte de spreker een definitie van het begrip thematische kaart te geven. Daarna kwam het ontwerpen van thematische kaarten ter sprake, waarbij men een tweetal aspecten kan onderscheiden sc. het verzamelen van gegevens en de keuze van Symbolen (bouwmaterialen) en het verwerken van gegevens tot een bevredigend en verantwoord kaartbeeld (bouwvoorschriften). Aansluitend hierop sprak Drs. G. F. Willems over de Geografische aspecten van de thematische kartografie. Men kan bij het vervaardigen van een thematische kaart verschillende fasen onderschei den. Aan de hand van vele, instruetieve lichtbeeiden werden deze achtereenvolgens behandeld. De deelnemers konden een en ander zelf in praktijk brengen gedurende de oefeningen, die onder leiding van Drs. Willems des middags plaats vonden. Op 9 april hield Drs. J. E. Romein een voordracht over nationale en regionale atlassen. Een algemene uiteenzetting over wezen en doel van dit type atlassen werd aangevuld met een beschou- wing over de kartografische kwaliteiten van de atlassen van verschillende landen. De aanwezigheid van een groot aantal atlassen in de expositie-ruimte werd door velen benut om uitgebreid van dit aspect der kartografie kennis te nemen. Des middags werden de deelnemers aan de studiedagen gastvrij ontvangen op de Provinciale Pianologische Dienst te Utrecht. Door Ir. P. Kluyver werd een voordracht gehouden over de toe- passing van thematische kaarten in het pianologische werk. Een groot aantal kaarten, speciaal voor deze gelegenheid geexposeerd, leverde voldoende stof voor diepgaande en langdurige discussies. Ook de derde (en laatste) dag leverde veel leerzaams op. De heer F. W. Michels behandelde de ästhetische aspecten der thematische kartografie. In een warm betoog demonstreerde de spreker duidelijk zijn enthousiasme voor dit onderwerp, dat inderdaad een zeer belangrijk onderdeel van de kartografie vormt. Een van de meest aantrekkelijke aspecten hiervan, i.e. het ontwerpen van thematische kaarten, is immers het feit, dat het niet alleen gaat om technische vaardigheid, maar dat ook een creatief element meespeelt. De uitspraak van de heer Michels dat kartografie een grafische kunst is, vond een duidelijke weerklank in het enthousiasme, waarmede de practische i oefeningen, aansluitend op de inleiding, voltooid werden. Het was wel störend, dat sommigen meenden voortijdig te moeten ophouden en vertrekken, zo- dat de sluitingswoorden van Dr. J. J. C. Piket voor een slechts halfgevulde zaal werden uitge- sproken. Een meer samenbindend programma-punt op de laatste studiemiddag, b.v. de gebruike- lijke excursie, zou dit kunnen voorkomen. Het succes van deze studiedagen was niet alleen het resultaat van de boeiende voordrachten en de goedgekozen oefeningen, ook de zeer uitgebreide expositie van atlassen en kaarten bood een unieke mogelijkheid om zieh een beter inzicht te verschaffen in de thematische kartografie. Naast de grootste verzameling van nationale atlassen, ooit in West-Europa bijeen gebracht, waren twee ruimten gevuld met kartografische produeten van eigen bodem. Bovendien kon iedere deelnemer een miniatuur-expositie mee naar huis nemen in de vorm van een goed gevulde congresmap, welke met de jaren nog steeds in omvang toeneemt. De inspanning van vele instanties, bedrijven en personen hebben ook dit jaar de studiedagen tot een geslaagde gebeurtenis gemaakt. De Organisatoren kunnen met voldoening op dit resultaat terug- zien. P. W. Geudeke

Kartografie | 1964 | | pagina 18