503 UIT DE TIJDSCHRIFTEN Tijdschrift van de Belgische Vereniging voor Aardrijkskundige Studies. Gent. Revue de Geographie alpine. Grenoble. Allgetneine Vermessungs-Nachrichten. Karlsruhe. Berichte zur Deutschen Landeskunde. Bad Godesberg. Kartographische Nachrichten. Gütersloh. Nachrichten aus dem Karten- und Ver messungswesen. Reihe I. Deutsche Bei träge und Informationen. Frankfurt am Main. BUITENLANDSE PERJODIEKEN In tome XXXII, no. 2, 1963 zijn twee ar- tikelen Over kartografische onderwerpen opge- nomen. L. Daels en A. Verhoeve hebben in Les deformations topographiques de la carte de Ferraris deze oude topografische kaart (1771- 1778) vergeleken met een moderne kaart van het Institut Geographique Militaire. Verschil iende typen van deformaties heeft men aldus kunnen vaststellen. Het is gebleken dat op de kaart van Ferraris 97 op voldoende wijze gekarteerd was. G. Damiean behandelt in Essai de carto- graphie meso- et micro-climatologique het samenstellen van klimatologische kaarten ten behoeve van stadsplanning. Acta Geographica. Paris. L. Hurault geeft in fascicule 50, juni 1964, een overzicht over de werkzaamheden van het Institut Geographique National. Dit artikel, l'Evolution des cartes fondamentales de la France, is geheel gewijd aan inhoud en vormgeving van de moderne, topografische kaarten. De grote voortgang van de vegetatie-kaar- tering in Frankrijk wordt weer eens ten toon gespreid in de bespreking van enige nieuwe kaartbladen. Deze bespreking, met kaartfrag- menten, vindt men in Y. Bravard, La carto- graphie de la Vegetation dans les Alpes fran- faises (tome LII, no. 2, 1964). Een onderwerp uit de groot-schalige karto- grafie wordt aangesneden door W. Strauch in Ueber die Formwirkung der Schichtlinien im Massstab 1 :5 000 (in jrg. 70, no. 2, 1964). De auteur maakt duidelijk dat een doelbewuste, en daarom succesvolle, vorm geving van het hoogtelijnen-patroon slechts bereikt kan worden, indien de kartograaf een goede kennis van de geomorfologie bezit. Het volgend tweetal artikelen kan men vin- den in Band 30, Heft 2 (juni 1963): H. H. Leser bespreekt een methode om de geolo gische en morfologische gesteldheid van een bepaald gebied in een kaartbeeld te combine- ren. Het artikel, Geologisch-geomorphologische Karte der Mittleren Schwäbischen Alb, bevat twee illustraties en een kaartfragment. Het artikel van W. Bonacker, Streiflichter auf wenig bekannte Kartenschaffende und ihre Arbeiten, vormt een gedenkschrift over de schlesische kartografie. Brdkunde. Bonn. Een uitgebreid artikel over een wereldkli- maatkaart verscheen in Band XVIII, Heft 1 (mrt 1964) van de hand van C. Troll en K.-H. Paffen, getiteld Karte der fahreszeiten- klimate der Erde. Zeer verdienstelijk zijn de vele illustraties, de kaartbijlagen en de litera- tuuropgave. Heft 2, april 1964. In Die zentralamerika nische Kartographie geeft G. Sandner een overzicht van de stand der topografische kaar- tering in de Centraal-Amerikaanse republieken. Vier indexkaarten zijn aan dit artikel toege- voegd. Een tweede artikel in deze aflevering, Be griff, Einteilung und Stellung der Kartogra phie in heutiger Sicht van H. Schmidt- Falkenberg, geeft een breeduitgesponnen uiteenzetting over definitie en plaats van de kartografie als wetenschap. Heft 3, juni 1964. Over vormgeving, in houd en reproductie van topografische kaarten schrijft W. Beck in Neuere Entwicklung und gegenwärtiger Stand der topographischen Kar tographie in der Bundesrepublik. W. Witt geeft in een volgend artikel een overzicht van de Duitse activiteiten op het gebied van de atlas-kartografie. Tenslotte wordt door G. VAN der Smissen een onderwerp uit de kartogra fische reproductie-techniek behandeld t.w. Af fine Entzerrung mit kartographischen Repro duktionskameras. De recent versehenen afleveringen (nr. 25, 1963 en nr. 26, 1964) uit deze voortreffelijke reeks bevatten weer verscheidene artikelen, die vooral de practische kartografie betreffen. Heft Nr. 25. H. G. Lay bespreekt in Pro bleme der Reproduktionsphotographie bei der Landkartenherstellung und ihre Lösung enkele

Kartografie | 1964 | | pagina 19