504 Geografiska Annaler. Stockholm. The Geographical Journal. London. BUITENLANDSE PERIODIEKEN nieuwe ontwikkelingen op het terrein van de kaart-reproductie. Het betreft o.m. de scherp- stelling, methoden van grootte-instelling, kar- tografische onthoeking en het gebruik van auto-positief film. K. NoTTARP geeft in twee artikelen zijn proefnemingen met apparatuur voor electro- nische afstandsmeting in poolgebieden weer. H. Mühle bespreekt tenslotte, ook in een tweetal artikelen, de gebruiksmogelijkheden en de vervaardiging van reliefkaarten en land- schapsmodellen. Heft Nr. 26. K.-W. Schrick zal met Künst liche Erdsatelliten vermessen die Erde wellicht vele kartografen kunnen boeien. De nieuwe mogelijkheden, die zieh met het lanceren van satellieten voor de geodesie geopend hebben, zijn immers ook voor de kartografie van be- tekenis. Een speciaal onderwerp uit de luchtvaart- kartografie, sc. het vervaardigen van kaarten van vliegvelden en hun omgeving ten behoeve van de navigatie, wordt door twee auteurs be- handeld: H. Kretzschmar Flughajen-Hinder nis karten und die Vermessungsarbeiten zu ihre Herstellung en K.-H. Meine Zur Bearbei tung von Flughajen-Hinderniskarten. In verband met het Internationale Geogra- fencongres in Londen verscheen in dit tijd- schrift (XLV, no. 4, 1963) een uitgebreid rapport van de I.G.U. Commissie voor een Wereld Bevolkingskaart. Dit rapport, samen- gesteld door W. W. Olson, bevat negen op- stellen over het ontwerpen van bevolkingskaar- ten. Speciale vermelding verdient het artikel van G. Ekman, R. Iindman, en W. W. Olson A Psycho-physical Study oj Carto- graphic Symbols (pp. 262-271). Dit is een meer algemene verhandeling over het gebruik van Symbolen; er worden instruetieve voor- beelden gegeven. Geographical Bulletin. Ottawa. G. Fremlin vergelijkt een drietal atlassen wat betreft hun ontwerp en kleurenschema. In no. 20, 1963 kan men dit artikel vinden on- der de titel Color and design in the British Columbia and Manitoba Atlases and the Atlas oj Canada. In Vol. 130, Part 1 (mft 1964) wordt door G. Melvin Howe een zeer speeifiek pro- bleem uit de thematische kartografie naar voren gebracht. In A national atlas oj disease mortality in the United Kingdom gaat hij in op de volgende moeilijkheden sc. de kaarte- ring van de verspreiding van bepaalde ziektes en het in kaart brengen van de invloed van het milieu op de gezondheid. De grootschalige thematische kartografie komt aan de orde in een artikel van A. Cole- man Some cartographic aspects oj the second series land-use maps. Deze nieuwe serie 1 25 000 van de Land Use Survey is zeer ver- beterd en uitgebreider dan de oude serie. In Vol. 130, Part 2 (juni 1964) wordt door vier auteurs een overziebt gegeven van de ont- wikkeling van de kartografie, geodesie en fotogrammetrie in het Verenigd Koninkrijk, onder de titel British Maps and Charts: A Survey oj Development (1960-1964). Scottish Geographical Magazine. Edin burgh. J. Forbes beschrijft in Mapping Accessibili- ty (vol. 80, no. 1, april 1964) een onderwerp uit de toegepaste kartografie. Het effect van afstanden, welke verschillende menselijke groepen van hun locale verzorgende centra verwijderd zijn, heeft hij visueel voorgesteld in een nieuw type isopletenkaart. Photogrammetric Engineering. Falls Church. In vrijwel iedere aflevering van deze perio- diek kan men een artikel vinden over de voortgang van de automatisering in de karto grafie. Het recent versehenen nummer (XXX, no. 2, maart 1964) bevat van H. F. Dodge Automatic Mapping System Design. Degenen, die met de nieuwste ontwikkelingen op de hoogte willen blijven, kunnen dit niet onge- lezen laten. The Professional Geographer. Washing ton D.C. Vier kartografische artikelen vindt men in jaargang XV (1963) van dit tijdschrift. Een van de recente technische ontwikkelin gen beschrijft J. J. Cirrito in Radar Photo- grammetry: a cartographic process. J. E. Chappel vergelijkt in Soviet Carto- graphy: Comparisons and Gaps Russische, Amerikaanse en Britse kartografische produc- ten. Het artikel eindigt met een uitgebreide opgave van literatuur. G. M. Schultz bespreekt in een beknopt artikel nieuwe methoden die toegepast worden bij het ontwerpen van wegenkaarten in de Verenigde Staten. W. H. Wake ontwikkelde een snelle me- thode om kaarten in kleur te vervaardigen. Deze methode, beschreven in A simplijied vellum and linen manuscript coloring techni- que, is speciaal bedoeld voor de kaarten in manuscripten.

Kartografie | 1964 | | pagina 20