109 De kaarten zijn verkrijgbaar in verschillende vorm: Vlak in vouwmappen per eiland-serie. In cartonnen kokers opgerold. Gevouwen in cartoline doosjes. Sommige kaarten zijn verkrijgbaar gevouwen met aangeplakte beschermende voor- en achterkant van cartoline. De kaarten kunnen ook los worden geleverd. Van blad 5 (centraal gedeelte van Curagao) is naast de kleurendruk een z.g. grijsdruk tegen gereduceerde prijs leverbaar. In afwachting van de vestiging van een depöt in Nederland kunnen de kaarten tegen vooruitbetaling worden besteld bij de Dienst van het Kadaster te Willemstad, Curagao. 2 Een catalogus is in bewerking. Zoals ik reeds in dit tijdschrift jg. 1962 (Mededelingen van de Kartografische Sectie No. 16) blz. 308 mocht vermelden, zijn na zoveel jaren, een hiaat van bijna een halve eeuw, eindelijk de bovenvermelde kaarten versehenen 1. We kunnen ons zelf gelukwensen, zowel de Nederlanders als de bewoners van de eilanden, met de totstandkoming van dit werk. Door de moderne hulpmiddelen en methodes op de verschillende gebieden van het vervaardigen van kaarten is het kaart- werk in een, vroeger ongekende, körte spanne tijds volbracht. Degene, die voor een of ander doel bij zijn Studie kaarten op grote schaal nodig heeft, ik laat de kadasterplans buiten beschouwing, en degene, die op een stuk papier wil zien waar en temidden van wat hij woont, beschikt nu daarvoor over een prachtig middel, evenals de touristen, die in steeds groter getal de eilanden bezoeken. Onze atlassen- en wandkaartenverzorgers kunnen niet minder dankbaar zijn. Zij zijn m.i. verplicht nu meer aandacht aan dit Rijksdeel te schenken door de eilanden op wat groter schaal af te beeiden dan tot nu toe het geval is en ze niet met het andere Rijksdeel, Suriname op een bladzijde weg te stoppen. De laatste jaren heeft men, afgezien van de zeekaarten en de verouderde topo grafische kaart uit de jaren 1911-1915, alleen zijn kartografische kennis van de eilanden op de hoogte van de tijd kunnen houden door artikelen in kranten en tijdschriften en door kaarten door particulieren uitgegeven, welke vaak op elkaar steunden en waaraan meestal een vakkundige opneming ontbrak. Die tijd is nu voorbij, te meer daar het Kadaster er wel voor zal zorgen, dat de kaarten regelmatig bijgehouden zullen worden. Vraag: waarom is dat met de vorige officiele topografische kaarten niet geschied? Niettegenstaande we verheugd moeten zijn met de verschijning van de kaarten, en we zijn dat wel degelijk meen ik toch enkele op- en aanmerkingen te moeten maken. Ik geeft direct toe dat kritiseren gemakkelijker is dan het vervaardigen van iets i.e. deze kaarten; ook dat enkele opmerkingen van geen of weinig betekenis zijn voor de gewone gebruiker. Maar een werk als het onderhavige moet wetenschap- pelijk verantwoord zijn, niet alleen wat het geodetisch/astronomisch en fotogrammetrisch gedeelte betreft, waarover ik geen oordeel kan vellen, maar geheel op de goede reputatie NIEUWE TOPOGRAFISCHE KAARTEN VAN DE NEDERLANDSE ANTILLEN 2 Inmiddels is de Topografische Dienst te Delft bereid gevonden de kaarten in zijn catalogus op te nemen en zieh met de verkoop te belasten. NABESCHOUWING 1 De heer H. Dennert, Chef Voorlichting van het Kabinet van de Gevolmachtigde Minister van de Nederlandse Antillen, was zo vriendelijk mij de kaartenserie een tijdlang ter inzage te sturen, waarvoor nogmaals mijn hartelijke dank.

Kartografie | 1965 | | pagina 15