113 Informationen des Institutes für Raumforschung. Bad Godesberg. Kartographische Nachrichten. Gütersloh. Petermanns Geographische Mitteilungen. Gotha. Bollettino della Associazione Italiana di Cartografia. Firenze. UIT DE TIJDSCHRIFTEN Erdkunde. Bonn. L. Nestmann geeft een uitvoerig verslag van de activiteiten op kartografisch gebied in Turkije onder de titel Topographische und thematische Karten der Türkei. Men kan dit artikel vinden in Band XVIII, Heft 2 (juni 1964). Geographische Zeitschrift. Wiesbaden. In jaargang 52, Heft 3 (aug. 1964) is een artikel opgenomen dat zowel voor kartografen als voor stedebouwkundigen van betekenis kan zijn. In Zur Kartierung lateinamerikanischer Städte geeft E. Gormsen een methode voor het kaarteren van Steden (in Latijns Amerika) met behulp van luchtfoto's en aanvullend onderzoek. De resulterende kaarten, die naast de fysiognomie, ook de genetische en functionele ontwikkeling van de stad tonen, worden in de eerste plaats toegepast bij het pianologische werk. Het artikel is voorzien van enige instructieve kaartbijlagen. De problemen van watervoorziening en waterbeheersing gaan in vele westeuropese landen een steeds belangrijker rol speien. In slechts weinig landen is de waterstaatkundige toestand op nauw- keurige wijze in kaart gebracht (zoals in Nederland). S. Clodius wijst in Ueher einige Karten werke der Wasserwirtschaft, insbesondere auf dem Gebiet der Wasserversorgung (jaargang 14, no. 20/64, okt. 1964) op een duidelijk gebrek aan dergelijke kaarten in de Bondsrepubliek. Na een algemeen inleidend gedeelte wordt een bespreking en beoordeling van het beschikbare kaartmateriaal gegeven. De twee laatste afleveringen (nrs. 4 en 5), die ons van jaargang 14 (1964) van dit tijdschrift bereikten, leverden de volgende verme'ldenswaardige artikelen op. W. Pillewizer en F. TÖPFER beschrijven in Das Auswahlgesetz, ein Mittel zur kartographischen Generalisierung een poging om te komen tot een wetmatige generalisatie. De toepassing van dergelijke, kwantitatieve, wetmatigheden bij het generaliseren vormt een van de mogelijkheden om een grotere rationalisatie van de kaart- vervaardiging tot stand te brengen. (Heft 4, blz. 117-121). C. Koeman leverde een bijdrage, waarvan de titel reeds voor zichzelf spreekt nl. een Charakteri stik der heutigen niederländischen Kartographie (Heft 4, blz. 122-128). W. Engelbert geeft een uiteenzetting Over de betekenis van de moderne kadastrale plans en de duitse Grundkarte voor de west- en noordduitse stadskartografie. In Katasterkartedeutsche Grundkarte 1 5 000 und Luftbild in der Stadtskartographie bespreekt de schrijver moderne hulp- middelen en methoden voor de vervaardiging en herziening van deze plans en kaarten. Daarbij wordt speciaal de aandacht gevestigd op de mogelijkheden van luchtfoto's en fotogrammetrie (Heft 5, blz. 150-155). J. Klasen geeft een opsomming en körte beoordeling van de verschillende kaartseries van Groot-Brittannie en Ierland in Bemerkungen zu britischen und irischen Kartenwerke (Heft 5, blz. 155-162). M. Kajamaa (Helsinki) leverde in Heft 5 (blz. 163-171) de bijdrage: Der Atlas von Finn landNa een kort historisch overzicht (1899-1910-1925) volgt een uitvoerige beschouwing Over de inhoud en uitvoering van de laatste uitgave (1960) van de finse nationale atlas. De historische ontwikkeling van de twee oudste thematische atlassen wordt geschetst door G. Engelmann onder de titel Der Physikalische Atlas des Heinrich Berghaus und Alexander Keith fohnstons Physical Atlas (jaargang 108, 1, 2 Quartalsheft, 1964). Een interessante beschouwing over twee meesterwerken uit het beginstadium van de thematische kartografie. In deze aflevering kan men ook een artikel vinden over de meest recente ontwikkelingen op het gebied van de thematische kaartering. F. Grimm e.a. geven een Empfehlung für den Inhalt und die Bearbeitung einer geomorphologischen Grundkarte im Masstab 1 10 000 (met kaart en legenda). De steeds toenemende belangstelling voor de kartografie en haar problemen uitte zieh in het afgelopen jaar o.m. in het verschijnen van nieuwe, kartografische tijdschriften in verschillende landen. In Italie verscheen de eerste aflevering van een periodiek, met de hierboven vermelde naam, die voortaan viermaal per jaar uitkomt. Naast een aantal artikelen in de eigen taal vindt men op blz. 18-21 een in het engels vertaald artikel van C. Traversi over revisie van kaarten: Cartographic Maintenance Requirements.

Kartografie | 1965 | | pagina 19